şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık 10 yılda, 3 defa, orjinal formatlar değiştiği için pek güzel değildir.
    vcd ile başla dvd çıksın. sonra bütün vcd arşivi çöpe. dvd ile devam et 1000 kadar orjinal arşiv yap sonra blu ray çıksın..
    en iyisi downloadmış da zor öğrendim.
  • yapılış sebebi sinemacılıkla ilgiliyse daha anlamlı olan arşiv çalışmasıdır.sağlam bir arşiv iki şekilde yapılabilir.gerekli olan malzemeler;para,internet bağlantısı (en kötü 8 megabit olsa iyi olur),utorrent,internet download menager vb..,geniş bir hard disk (250 gb den az olmasın),boş dvd veya bluray medya,filmleri güvenle koruyabileceğiniz kasa veya evde güvenli bir yer son olarak bir film arşiv programı.

1-para pul bolsa hiç uğraşmadan bir online mağazaya gidip arşive başlanabilir bir taraftan imdb açılır yazarsın aramaya misal al pacino diye filmleri araştırıp siparişleri verip site sahiplerinin yüzünü güldürebilirsiniz.

2-bildiğiniz download ile yapılan arşiv bu biraz daha uzun ve zorlu bir yol ama birinciden daha eğitici öğretici hem sinema bilginiz gelişir.

arşive .avi veya .mkv uzantıları dışında kesinlikle film dizi indirmeyin. .avi'nin boyuıtu bir buçuk saatlik film için en az 700 mb olmalıdır.mkv ler için en az 400 mb olmalıdır.700 mb lik bir mkv 1.4 gb lik bir avinin kalitesinden daha fazla kaliteye sahiptir.(istisnalar kaideyi bozmaz).ama mkv ler halen daha birçok ev sinema sisteminde oynatılamaz.karar sizin. diğer uzantılar için mecbur kalınan durumlar genellikle animeler için olur.animeleri bulması bazen imkansız seviyelere gelir .ogg gibi uzantılar kabul edilebilir uzantılardır.geri kalanlar kesinlikle tavsiye edilemez.

önce hangi filmleri indireceğinizi bir yere yazın sonra teker teker indirmeye başlayın imdb 250 yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç olur hem bir filmin kalitesi neye göre belirlenir öğrenirsiniz hem internette araştırma yapmayı öğrenirisiniz.geriye sadece internette link kovalamak kalır sağdan soldan bulabilirseniz sağlam torrent sitelerinin davetiyelerini edinin film arama zahmetinden çabucak kurtulursunuz.(bende yok istemeyin)

not:yukarıdaki tavsiyeler asıl olarak sinema hakkında bilgi ve bilinç sahibi olmak isteyen insanlar ve iletişim fakültesi öğrencileri içindir.vizyondaki filmleri indirmeye çalışanlar gerzektir amiptir.indirme işi günümüzden 20.yıl önceki filmlere ve kültleşmiş filmlere açık olmalıdır. sinema eğer fırsat varsa sinemada izlenince güzeldir tv de ya da bilgisayarda izleyince değil.türkiyede sinematekler çoğalmalıdır.kazık sinema bileti ve yan bahşiş veya fiyatların insanları sinemadan soğuttuğu ahlaksız ve paragöz sinema salonu sahipleri tarafından anlaşılmalıdır.

anlama özürlüler için edit:en az 250 gb hard disk en az seviyedir.arşiv yapmak isteyen ve beyni çalışan her insan indireceği filmleri zaten bilgisayar hard diskinde bekletmez.daha aşağısında bilgisayar çökebilir.hani oyunlarda minumum özellikler diye birşey varya yavrucuklar onun gibi birşey isteyen ve parası olan kişi gider 100000 petabyte lık hard disk alır hiç dvd ya da bluray e yazmadan direk oraya atar filmini dizisini.
  • internette bununla ilgili bir yorum okudum, adam şey diyordu: "en az 250 gb falan böyle büyük bir hard disk lazım"... gerisini okuyamadım, sesli gülmüşüm.

250 gbyte dediğin 4 film ulan, hadi bilemedin 5...
    (imza: 10bine yakın film biriktirmiş olan adam)
  • (bkz: terabyte)
  • ister dvd ile ister bluray ile ister download ile yapılsın, öncelikle ne amaçla arşiv yapacağınıza karar vermeniz gerekendir.

sinema bilginizi derinleştirmek için arşiv yapacaksanız, yönetmenlerden gidin. çok beğendiğiniz bir filmin hemen yönetmenine bakın sonra diğer filmlerine. çünkü bir filmi film yapan, oyuncuyu oyuncu yapan yönetmendir, gerisi hikayedir.
  • 1 tblik harddiskiniz patlayınca sokarım öyle arşive diyip sinir içerisinde, karagarga, surrealmoviez, torrentleech, sharebus, demonoid, bittürk, arena-tr, torrentturk gibi sitelere nasıl üyelik elde ettiğinizi hatırlarsınız.. izlediğiniz yüzlerce filmi tek tek hatırlamaya kalkarsınız, linkleri çoktan uçmuş b-class filmlerden, bilmem hangi dijital kütüphaneden ödünç aldığınız dvd'den kopyaladığınız filmler, falan filan..

kafayı yemiş bir insan değilseniz ve film izleme kriterleriniz her yerde bulunan filmlerle sınırlıysa yani gidip bilmem ne kısa film yarışmasının aday filmlerini izlemek gibi bir takıntınız yoksa girişmeyin bu işe, böyle bir hastalığınız varsa da dijital çağ bizi çok üzecek gibi.

(bkz: çok dertliyim be sözlük)
  • film arşivciliği işine başlamadan önce internetten indirilen filmlerdeki teknik terimleri hatmedenler sıhhat bulur.

nasıl ki otopark işletmeciliği yapan bir girişimcinin yegane sermayesi yeterli büyüklükte bir arsa ise film arşivi yapanın da elindeki en önemli varlık depolama kapasitesidir. 250 gb kadar bir depolama alanı, ancak hafta içinde indirilen filmlerin etiketleme ve tasnif işlemleri öncesinde bekletildiği geçici mahiyette bir klasör olabilir. yatırım planlamasında, 2012 yılının teknolojik imkanları itibarıyla, çift haneli terabaytlar konuşmuyorsa o arşive arşiv demek pek müşküldür. öylesi, olsa olsa şirin bir koleksiyon sayılır.

bir de bir kataloglama yazılımını erken aşamada devreye almakta sonsuz yarar vardır. tasnif edilmemiş bir arşiv zaman içinde büyüdükçe kendinizi işin içinden çıkamaz halde bulursunuz. beş farklı yazılımı tanıtan şu makale genel bir fikir verecektir. yazılımların bazısı paralı bazısı bedava; meşrebinize göre takılın artık.

.

bu arada ufak bir reklam yapayım: birkaç gün önce limon'da izmir data zirvesi vol. 1 diye bir zirve açtım. ilgilenenlere duyurulur.

.
  • eskiden ne kadar anlamlı olsa da şu an için pek fazla bi' anlamı kalmayan eylem. eskiden bi' film arşivini bırak izlemek zor iken, şimdiler de izlemek istediğin filmi taş çatlasın 10 dk. içinde rahatça bulabiliyorsun. bu ister izlemek, ister indirmek olsun çok kolay artık. o yüzden artık gereksiz olarak gördüğüm bi' zamanların güzel eylemi. şimdilerde ise yer doldurmaktan başka bi' işe yaramıyor...
  • ciddi kaynak lazım ben bunu anladım.. kısa bir zaman önce başladım arşivlemeye ama emek zaman ve para üçlemesini iyi kotarmam gerektiğine inanıyorum ..
  • güzel birşeydir helede ilerde yönetmen olmak istiyorsan...