şükela:  tümü | bugün
  • elinde bi broşür hangi filme gitsem diye dolasan zengin kokonaların rağbet gösterdiği. fest olmasına karşın fiyatların gayet pahalı oldugu herangi şekilde asıl hitap etmesi gereken kitleye hitap edemeyen ve benim gibi öğrencilerin bedava takip edebilmek için davetiye arayıp durdukları, en azından bu ülkede kültür için yapıldığı söylensede zenginlerin hava atma eylemi olmaktan kurtulamayan aktivite...
  • bütün ceplerinden bilet fışkıran istanbullu sinema tutkunlarını liliputların iplerine dolanmış gulliver'e benzeten seyir hezeyanı. her yıl nisan ayında, sinema tutkunlarının tıbbi şikayetleri de, literatürde festival sendromu olarak anılır. boyun tutulması, kramplar, göz yanması, baş ağrısı.. bir güne bazan beş film birden sığdırılır. salonların birinci koltuğu bile dolu olursa, olacağı da bu olur.
  • festival filmi kavramını lügatımıza ekleyen etkinlik. ayrıca normal zamanda vizyona girdiğinde boş salona oynayan filmler, film festivallerinde kapalı gişe oynarlar. türkiye'de her etkinlik gibi film festivallerinin de büyük bölümü de beyoğlu'nda gerçekleşir.

genelde olağandan farklı diye kategorilendirilebilecek filmlere yer verirler. örnek vermek gerekirse, hayatımda izlediğim tüm arjantin filmlerini festivallerde izledim mesela ve vizyon filmi olarak arjantin filmlerinin neden olmadığını hep düşündüm durdum... festival filmleri topluluklar değil de bireylerin hayatını görmek için birebirlerdir.
  • hollywood'a selam çakmayan avrupa/uzakdoğu filmlerini görmemizi sağlar film festivalleri. bu festivaller olmasa ben sanırım asla yugoslav filmi izleyemezdim.

eskiden ankara'da güzfest vardı, kaçırmamaya çalışırdım. geçen sene yapılmadı nedense. bu sene var mı bilmiyorum... bir de uluslararası film festivali yapılırdı ki; ders, sınav ya da para gibi engellerden giremediğim filmleri de bir şekilde edinip izlemek isterdim. kısacası, film festivalleri güzeldir. fırsatını bulursanız, kaçırmayın!
  • lazım aktivite. her ne kadar festivallerde izlediğim filmlerin geneli beni çok ta tatmin etmemiş olsa da, normalde belki de hiç tanıyamayacağım filmleri, yönetmenleri bana izleten festivallerdir. sonuç olarak beğenmemek dahi bir fikir sahibi olmaktır, festivaller de çeşitli ülkelerin sinemalarıyla ilgili fikir sahibi olmak için birebirdir. daha sık olsa keşke.