şükela:  tümü | bugün
 • elinde bi broşür hangi filme gitsem diye dolasan zengin kokonaların rağbet gösterdiği. fest olmasına karşın fiyatların gayet pahalı oldugu herangi şekilde asıl hitap etmesi gereken kitleye hitap edemeyen ve benim gibi öğrencilerin bedava takip edebilmek için davetiye arayıp durdukları, en azından bu ülkede kültür için yapıldığı söylensede zenginlerin hava atma eylemi olmaktan kurtulamayan aktivite...
 • bütün ceplerinden bilet fışkıran istanbullu sinema tutkunlarını liliputların iplerine dolanmış gulliver'e benzeten seyir hezeyanı. her yıl nisan ayında, sinema tutkunlarının tıbbi şikayetleri de, literatürde festival sendromu olarak anılır. boyun tutulması, kramplar, göz yanması, baş ağrısı.. bir güne bazan beş film birden sığdırılır. salonların birinci koltuğu bile dolu olursa, olacağı da bu olur.
 • festival filmi kavramını lügatımıza ekleyen etkinlik. ayrıca normal zamanda vizyona girdiğinde boş salona oynayan filmler, film festivallerinde kapalı gişe oynarlar. türkiye'de her etkinlik gibi film festivallerinin de büyük bölümü de beyoğlu'nda gerçekleşir.

  genelde olağandan farklı diye kategorilendirilebilecek filmlere yer verirler. örnek vermek gerekirse, hayatımda izlediğim tüm arjantin filmlerini festivallerde izledim mesela ve vizyon filmi olarak arjantin filmlerinin neden olmadığını hep düşündüm durdum... festival filmleri topluluklar değil de bireylerin hayatını görmek için birebirlerdir.
 • hollywood'a selam çakmayan avrupa/uzakdoğu filmlerini görmemizi sağlar film festivalleri. bu festivaller olmasa ben sanırım asla yugoslav filmi izleyemezdim.

  eskiden ankara'da güzfest vardı, kaçırmamaya çalışırdım. geçen sene yapılmadı nedense. bu sene var mı bilmiyorum... bir de uluslararası film festivali yapılırdı ki; ders, sınav ya da para gibi engellerden giremediğim filmleri de bir şekilde edinip izlemek isterdim. kısacası, film festivalleri güzeldir. fırsatını bulursanız, kaçırmayın!
 • istanbul'dakiler için festival seyircilerinin her daim sürprizlere açık olması gerekiyor.

  örneğin dün filmekimi 2010 kapsamındaki get low isimli filmi izlemek için gittiğimiz sinema salonu g-mall'a giderken sinemanın bu seneki geleneksel "festivalde teknik sorun etkinlikleri" kapsamında olduğunu bilmiyorduk, çünkü bilindiği gibi bu sorunlar her festivalde sürpriz bir filmde gerçekleştiriliyor, ve yalnızca o filmleri seçmiş olan talihli izleyiciler bu etkinliklere katılım gösterebiliyor. daha çok filme katılıp şansınızı artırabiliyorsunuz. ben neyse ki 2-3 filme katılıp her festivalde tutturabilen nadir izleyicilerdenim sanırım.

  bu festivaldeki teknik sorunumuz kare kayması olarak ortaya çıktı. yani hepimizin bildiği kafaların altta, vücutların üstte olarak izlenilmesi şeklinde vuku bulan bir olay bu. böylece adamın yüzünü görebilmek için aşağı bakarken ne hareket yaptığını yukarıdan takip etmeye çalışmak suretiyle ezberimizi bozan ve zihnimizi daha verimli kullanmaya teşvik eden bir yöntem kullanıldı. hep beraber alkış ve ıslıklarla bir süre kutladığımız bu sorunu, gösterilen coşkulu tepkilere kayıtsız kalamayıp olması gerekenden uzun tutan sinema yetkilileri daha sonra herhangi bir açıklama yapmaksızın ansızın düzeltti.

  bu sene etkinliklerin formatının değiştiği fikri kafamda kadıköy sineması'ndaki 29. uluslararası istanbul film festivali kapsamındaki yeo-haeng-ja filminde uyanmıştı zaten. orada da sahneye çıkıp açıklama yapan olmamıştı. sinemada arka plandaki tamirat ve bağırış çağırış sesleriyle konsantrasyonumuzu test ettiklerinde aktivite filme oldukça doğal bir şekilde yedirilmişti.

  oysa ki geçen seneki "festivalde teknik sorun etkinliği"ni dokuzuncu afm uluslararası bağımsız film festivali'nde yaşadığımızda caddebostan afm'deki yetkililer çıkıp açıklama yapmışlar, sözkonusu film the burning plain'in başındaki charlize theron'un çıplak göründüğü kısımları aynı saatler içinde yeniden izleme şansına ulaşabildiğimiz için kendimizi şanslı bile hissettirmişlerdi. (#15448892)

  yıl içinde normal sezon sinema gösterimlerinde karşılaşma oranımızın neredeyse sıfıra yakın olduğu bu teknik hataları festivallerimize taşıyan yetkilileri ve söz konusu sinema salonlarını kutlayarak onlara çok teşekkür ediyor, bir sonraki festival etkinliğimizi ise sabırsızlıkla bekliyorum.