şükela:  tümü | bugün
 • özellikleri üzerine güzel bir özet için (bkz: http://www.bfi.org.uk/…graphic-what-makes-film-noir)
 • 1950'li yılların başında klasik film noir dönemi sona ermiştir. ancak robert aldrich'in kiss me deadly (1955) filmi gibi türün örneklerinden filmler hala yapılıyordu. 60'larda ise jean-pierre melville fransa'da türü devam ettirmeye çalışıyordu. bundan birkaç yıl sonra da amerika'da post-noir ve neo-noir akımları ortaya çıkmıştır.
  en dikkat çekenleri:
  robert altman - uzun veda -1973
  roman polanski - çin mahallesi - 1974
  lawrence kasdan - vücut ateşi - 1981
  coen kardeşler - kansız - 1983
 • 60 tane film noir'i ucretsiz guzel kalitede izlemek icin buyrun

  http://www.openculture.com/free_film_noir_movies
 • kara film demektir. ikinci dünya savaşının yarattığı olumsuz ortamda ortaya çıkmıştır.
  hikaye genelde; alaycı, acımasız, kırgın erkek karakter etrafında gelişmektedir. robert mitchan, fred macmurray ve humphrey bogart'ın canlandırdığı karakterler buna örnek verilebilir.
  kadın karakterler çoklukla ikiyüzlü, seçici olmayan, ahlakdışı kişilerdir. mary astor, veronica lake, lana tuner da bu karakterleri oynamıştır.
 • 1950'li yılların amerikası'nda perdenin karanlık yüzü olarak adlandırılan, beyazperdede şiddet, cinayet, suç ve kötülüklerin anlatıldığı bir tür olmaktan çıkarak varoluşçuluğun ölüm, yaşamın anlamı/anlamsızlığı, özgürlük, yalnızlık, yabancılaşma gibi kavramlara vurgu yapan bir türe dönüşmüştür.

  yaşamın anlamı, değer sorunu, sanatta, edebiyatta kayıp olan insanı arama, onu bulmaya çalışmanın uygulama alanı haline gelmiştir sinemada. 90'lı yıllara doğru çekilen filmlerde de bunları görmek mümkün. yaşamdaki belirsizlikler, yaşamın insanın eline verilmesi ve o yaşamını kendi elleriyle farkında olmadan bir kenara itip, belirsizlik ve başıboş şekilde yaşamanın konu edildiği, anlamların ön plana çıktığı hale gelmesi de normal. aslında her alanda olduğu gibi bunu da kapitalizmin vahşileştirdiği insan yaşamının beyazperdedeki görüntüsüdür diyebiliriz azıcık.

  1940-50'lilerden başlayıp, film noirlerin babası sayabileceğim hitchcock'tan, 90'lı yıllarda scorsese, david lynch, angelopoulos gibi yönetmenlerle kara filmler evrim geçirmiştir deriz demesine de 2000'li yıllarda kara filmler hakkında nasıl bir çıkarımda bulunacağız onu bilmiyorum. tam avrupa sineması bu işi başarır diyorsun ama sinemadaki bazı "kaygı"lar bu sanat akımı diyeceğim şeyin de önüne geçiyor. ve teslim oluyor sinemadaki büyük hasılat elde etme kaygılarına. neyse ki alternatif sinema buna direniyor direnmesine de ne kadar destek görüyor bizlerden orası muamma işte. hollywood ve film noir arasında bir savaş başlayacaksa eğer biz de saflarımızı alalım şimdiden.
 • online olarak izlemek için film--izle.com,sinema-film.org sitelerinden izlenebilir.,
 • şurada 60 filmden oluşan bir liste var. filmlerin linkleri de var. bedava izlenebiliyor. ama ingilizce. yine de izlemek isteyenler için bırakalım şuraya. http://www.openculture.com/free_film_noir_movies
 • (bkz: seven samurai)
 • "film noir is a beautiful feeling for trouble and the realm of the unknown night. i like it because it allows the viewer to dream." (david lynch)

  edit: imla