şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: paths of glory) 1957
  • itiraf-zeki demirkubuz
    ‘acı çekmek bir şey değil ama neyin acısını çektiğini bilmemek kahrediyor insanı.’
  • headhunters az önce izlediğim ve buraya tavsiye olarak bırakma isteği uyandıran film. izleyiciyi müthiş içine alan bir senaryosu var.
  • (bkz: to rome with love)

nereden esti bilmiyorum ama birden bire aklıma bu film düştü.
  • ruh ve beden.
    çünkü pijamalarımı yanıma almışken yatıya davet edilmemiş gibi hissediyorum.
  • bu seferlik ben yapayım bunu. normalde bir sinefil olmama rağmen bunu yapmak kendi adıma çok zor. çünkü film seçmenin zorluğundan ziyade karşı tarafın o an nasıl bir film izlemeye ihtiyaç duyduğunu kestirmek çok önemli. bu yüzden birden fazla tavsiyem olacak.

öncelikle bir belgesel;

(bkz: searching for sugar man)

sakın belgesel diye ön yargılı olmayın. gerçek hayattan inanılmaz bir hikayedir. ve size çok farklı duygular yaşatacaktır. duygularınız tavan yapacağı sahneler şaşkınlığınız içerisinde sarıp sarmalayacak sizi. bana güvenin ve açın izleyin.

şimdi de izledikten sonra burada başlığında harika vakit geçireceğiniz, size beyin jimnastiği yaptıracak, aaa evet ya diyebileceğiniz, metaforların dibine vurulduğu, yönetmenin bazı şeyleri izleyiciye bıraktığı;

(bkz: jagten)

şimdi de polisiye, gerilim, merak, heyecan, ve soluksuz bir deneyim için pek bilinmeyen;

(bkz: the invisible guest)

eğlence ve zeka dolu, yine harika vakit geçireceğiniz bir yapıt. kısa filmlerden oluşur;

(bkz: relatos salvajes)

biraz da bilim kurgu... iyi bilim kurgu bulmak çok zor. bu alandaki filmlere özel bir hayran olarak senede bir tane bu tür film çıkarsa kendimi şanslı hissediyorum. o yüzden son dönemde çıkan, ne yazık ki pek dikkat çekmeyen, klişelerden kurtulmuş, çok güzel bir bilim kurgu tavsiyem;

(bkz: upgrade)

yapay zekanın geleceğini tam olarak bana göre doğru analiz eden, black mirror sevenlerin de çok hoşlanacağı (bkz: her) filmini de izlemediyseniz bir an önce izleyiniz.

bilim kurgu demişken zaman yolculuğu konulu filmlere benim gibi hayran olanlar için;

(bkz: los cronocrimenes) az bütçe ama çok sağlamdır.

peki siz tek mekan filmelerini seviyorsanız ne olacak? hele ki (bkz: the man from earth) gibi bir film hoşunuza gitmişse.. o zamam yine az bütçeli tek mekan mükemmel bir deneyim;

(bkz: cohorence)

şimdilik bu kadar. belki yeninden zevklere, ruh hallerine göre tavsiyelerim olur. ama bunları muhakkak izleyin. pek bilinmeyenlerden seçtim. tavsiye böyle olmalı çünkü.

bana güvenin, şuku istemez.

edit: imla
  • (bkz: angel heart)
  • holy motors