şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hürriyet gazetesi yazarı cengiz semercioğlu’nun bugünkü köşe yazısında dile getirdiği olay, cem yılmazın da 15 dakika önce attığı bu twit ile resmiyet kazanmış oldu.

ilgili köşe yazısı

--- spoiler ---

bu hafta sonu vizyona girecekti film apar topar ertelendi... olacak iş mi? her sene 10’a yakın film yapan bkm’nin daha önce son dakikada böyle bir şey yaptığını gördünüz mü? filmde teknik bir problem mi var, yılmaz’ın içine mi sinmedi, merak eden de yok... ben söyleyeyim, bunların hiçbiri değil... erteleme gerekçesinin altında sinema sektöründe yaşanan büyük bir kaos yatıyor: film yapımcılarıyla salon işletmecileri, özellikle de mars grubu birbirine girdi... film yapımcıları haklarının verilmediğini, promosyonlarla bilet fiyatlarının sürekli yükseltildiğini söylüyor. türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi mars grubu sattığı biletin yanına mısır-meşrubat promosyonları ekliyor. hatta yüksek seyircinin olduğu seanslarda zaman zaman bunu zorunlu kılıyor... kart sistemleri, üyelik sistemleri, toplu satışlarla kendi kârlılığını artırıyor... uzunca bir süredir film yapımcıları bu uygulamadan rahatsızdı. sonunda salı günü tesiyap (televizyon ve sinema filmi yapımcıları derneği) çatısı altında bir araya geldiler. sisay’la (sinema salonu yatırımcıları derneği) masaya karşılıklı oturup meseleyi tartıştılar... toplantı sonrasında da bir uzlaşmaya varılamadı. bunun üzerine yapımcı kanadında radikal bir eğilim belirdi. mars grubu anlaşmaya yanaşmazsa bu sezon filmlerini vizyona sokmayacaklar. bu bir boykot değil, bütün yapımcılar bireysel karar verecek ama toplantıya katılan ve konuştuğum 4 yapımcı da anlaşma sağlanmazsa filmlerini çekeceklerini söylediler. türk sinema sektöründe yapımcılarla salon işletmecileri arasında ilk kez bu boyutta bir restleşme yaşanıyor.
    --- spoiler ---
  • açıkcası dayatma ve kalitesinden dolayı uzun zamandır sinemaya gitmiyordum. kimse kusura bakmasın 2 kişi bir filme 2 saat için 100 tl vermek ve ben zamanında yerimde olduğum halde zamanında filmi başlatmayan, imax'te istediği filmi oynatan, zorla mısır satan, fahiş fiyat uygulayan ve 15 salonun 10 salonunda aynı filmi koyup, merak ettiğimizi hiç getirmeyen bir yapıya kazandırmak istemiyordum.

hele şükür filmciler(a'dan,z'ye) bunu anlamış ki ufaktan karşı çıkmaya başlamışlar, evet birileri bu filmleri çekmezse bu salonlara kimse gitmez ve bu adamlarda belki akıllanır ama amaç pastadan payı büyütmekse bu işler zora girer.

başka yere de yazmıştım, buraya da kopyalıyorum.

şunu sormak istiyorum, mesela opet'ten benzin alana sinema bileti ve ya yemek yiyene sinema bileti veriliyor ve o kişi istediği filme ücretsiz giriyor, bu filmin gişesine yansıtılıyor mu? yoksa salon bunu cukka mı yapıyor? kasada fiş kesilmiyor, bedelsiz giriş oluyor.

adam o kadar film çekiyor, batma riski bile olabilir ama sen promosyonla seyirci sayısında göstermeden film izlet.
  • patlamış mısır ve içeceğimle seyirci olarak katılacağım olaydır.
  • ne yani recep ivedik 6 vizyona koymayacaklar mı? millet taş mi yesin, fiyatları fix 50 yapsınlar iki tarafta yeterli kar yapar.
  • netflix türkiye için güzel bir orta ben olsam kısa vadede zararı göze alıp bu topa girerim.

tanım: cinemaximumun hakettiği boykot.

edit: ya tutup bana netflix sinema işletmecisi değil diye mesaj atan oldu. her şeye tamam ama aptallığa gerçekten toleransım yok. netflix in ne olduğunu biliyoruz. zaten sinema işletmecisi olmadığı için farklı bir konsept olduğu için zararı göze almak cümlesini kurdum. hayır nasıl kafalar yaşanıyor anlamıyorum. adam tutup laf sokacam diye mesaj atıyor.
  • patlamış mısırımı alıp izleyeceğim kapışma.

uzun zamandır cinemaximum'u kişisel olarak boykot ediyor ve salonlarına gitmiyordum. yarım saat reklam dayamaları çileden çıkartıyordu. seyirci toplu olarak tepki göstermediği için, benim gibi bireysel tepkiler pek etkili olmuyordu. şimdi işin içine yapımcılar da girmiş bakalım olumlu gelişmeler olur belki...
  • detaylardan anlaşıldığı kadarıyla son kullanıcıya uygun fiyata film izletmek değil, fiyatları artıran sinema işletmecisinden daha fazla pay almak için yapılan boykot.
  • içimin yağlarını eriten durumdur. devlet sağdan (reklam düzenlemesi) filmciler soldan (fiyat düzenlemesi) yapıştırsın.
  • işletme korelilere geçtiğinden beri kötüye gidiyor. bize uymadı.
    sinemayı çok seven birisi olduğum halde uzun zamandır sinemaya gitmedim.
    ha film yapımcılarının seyirci ne kadar umursadıkları da tartışılır. kendi ceplerine bakarlar bence. yoksa seyirci 30 dakika reklam izlemiş falan pek umurlarında değil.
    ken watanabe amcanın godzilla'da söylediği gibi "let em fight"
  • yapımcıya bilet başı 5 lira gibi bir şey düşüyor diye biliyorum. aşağı yukarı bu fiyatlarda. e salon 50 tl'ye bilet satıp bunun 5 lirasını yapımcıya geri kalanını cebine atıyor. yapımcıların istediği daha fazla pay. belki bilet başına 10 tl. kimsenin seyirciyi düşündüğü yok yani aslında herkes kendi cebinin derdinde.