şükela:  tümü | bugün
  • hürriyet gazetesi yazarı cengiz semercioğlu’nun bugünkü köşe yazısında dile getirdiği olay, cem yılmazın da 15 dakika önce attığı bu twit ile resmiyet kazanmış oldu.

ilgili köşe yazısı

--- spoiler ---

bu hafta sonu vizyona girecekti film apar topar ertelendi... olacak iş mi? her sene 10’a yakın film yapan bkm’nin daha önce son dakikada böyle bir şey yaptığını gördünüz mü? filmde teknik bir problem mi var, yılmaz’ın içine mi sinmedi, merak eden de yok... ben söyleyeyim, bunların hiçbiri değil... erteleme gerekçesinin altında sinema sektöründe yaşanan büyük bir kaos yatıyor: film yapımcılarıyla salon işletmecileri, özellikle de mars grubu birbirine girdi... film yapımcıları haklarının verilmediğini, promosyonlarla bilet fiyatlarının sürekli yükseltildiğini söylüyor. türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi mars grubu sattığı biletin yanına mısır-meşrubat promosyonları ekliyor. hatta yüksek seyircinin olduğu seanslarda zaman zaman bunu zorunlu kılıyor... kart sistemleri, üyelik sistemleri, toplu satışlarla kendi kârlılığını artırıyor... uzunca bir süredir film yapımcıları bu uygulamadan rahatsızdı. sonunda salı günü tesiyap (televizyon ve sinema filmi yapımcıları derneği) çatısı altında bir araya geldiler. sisay’la (sinema salonu yatırımcıları derneği) masaya karşılıklı oturup meseleyi tartıştılar... toplantı sonrasında da bir uzlaşmaya varılamadı. bunun üzerine yapımcı kanadında radikal bir eğilim belirdi. mars grubu anlaşmaya yanaşmazsa bu sezon filmlerini vizyona sokmayacaklar. bu bir boykot değil, bütün yapımcılar bireysel karar verecek ama toplantıya katılan ve konuştuğum 4 yapımcı da anlaşma sağlanmazsa filmlerini çekeceklerini söylediler. türk sinema sektöründe yapımcılarla salon işletmecileri arasında ilk kez bu boyutta bir restleşme yaşanıyor.
    --- spoiler ---
  • patlamış mısır ve içeceğimle seyirci olarak katılacağım olaydır.
  • ne yani recep ivedik 6 vizyona koymayacaklar mı? millet taş mi yesin, fiyatları fix 50 yapsınlar iki tarafta yeterli kar yapar.
  • patlamış mısırımı alıp izleyeceğim kapışma.

uzun zamandır cinemaximum'u kişisel olarak boykot ediyor ve salonlarına gitmiyordum. yarım saat reklam dayamaları çileden çıkartıyordu. seyirci toplu olarak tepki göstermediği için, benim gibi bireysel tepkiler pek etkili olmuyordu. şimdi işin içine yapımcılar da girmiş bakalım olumlu gelişmeler olur belki...
  • detaylardan anlaşıldığı kadarıyla son kullanıcıya uygun fiyata film izletmek değil, fiyatları artıran sinema işletmecisinden daha fazla pay almak için yapılan boykot.
  • içimin yağlarını eriten durumdur. devlet sağdan (reklam düzenlemesi) filmciler soldan (fiyat düzenlemesi) yapıştırsın.
  • "yapımcılar sinema salonu işletmecilerden bilet başı paylarının artırılmasını istiyor..."

izleyiciyi düşünen falan yok yani, niye uzun uzadıya reklam gösteriyorsunuz, niye yiyecek içecek pahalı diyen yapımcı yok. herkes cebine bakıyor.
  • işletme korelilere geçtiğinden beri kötüye gidiyor. bize uymadı.
    sinemayı çok seven birisi olduğum halde uzun zamandır sinemaya gitmedim.
    ha film yapımcılarının seyirci ne kadar umursadıkları da tartışılır. kendi ceplerine bakarlar bence. yoksa seyirci 30 dakika reklam izlemiş falan pek umurlarında değil.
    ken watanabe amcanın godzilla'da söylediği gibi "let em fight"
  • yapımcıya bilet başı 5 lira gibi bir şey düşüyor diye biliyorum. aşağı yukarı bu fiyatlarda. e salon 50 tl'ye bilet satıp bunun 5 lirasını yapımcıya geri kalanını cebine atıyor. yapımcıların istediği daha fazla pay. belki bilet başına 10 tl. kimsenin seyirciyi düşündüğü yok yani aslında herkes kendi cebinin derdinde.