şükela:  tümü | bugün soru sor
  • twitter'da takip ettiğim tek film adresidir.
  • gerek güncel filmlerin gerekse bağımsız filmlerin eleştirilerine yer veren, birden fazla genç yazarın farklı bakış açılarıyla oluşturduğu, sıradan olmayan doyurucu içeriğiyle oldukça aktif bir sinema bloğu. son zamanlarda youtube kanalıyla da dikkat çekmekte. yüklenen videolar ise kişiyi sıkmayan, ilgi çekici bilgiler vermesi bakımından ülkemizde bu alandaki boşluğu dolduracak nitelikte.
  • benim youtube kanalıyla tanıdığım aslında bir sinema blogu. blog da çok güzel, okunası bilgilenesi eleştiriler var kanal da türkçe youtube dünyasının yükselen değerlerinden. filmler hakkında çok eğlenceli ve aslında kaliteli postları olan bir youtube kanalı. çok da azimliler eleştiriden listelere, fragman incelemelerine birçok video var. izleyici sayısı da her geçen gün artıyor; izleyin izlettirin.
  • çoktandır takip ediyordum. seslendiren kişinin can başak olduğunu hiç bir zaman farketmedim.

https://youtu.be/vcx7w91b6ro?t=229
  • güzel youtube kanalı. bir kaç dakikalık öz videoları epey hoş oluyor. film zevkleri güzel, hazırlanan videolar güzel daha ne olsun.
  • bir süredir takip ettiğim ancak nefretle takibi bıraktığım youtube kanalı.

bence kanalı yöneten arkadaşlarda bir beğeni karmaşası var. bir videoda bakıyorsunuz gerçekten güzel filmler öneriyorlar bir videoda bakıyorsunuz önerdikleri filmlerin çok altında filmleri yerlere göklere sığdıramıyorlar.

benim az çok anladığım ön gösterimine vs. çağrıldıkları filmleri %90 oranında beğeniyorlar. yani hatta filmin gerçekten kötü yönlerini eleştirmiyorlar bile. bu da sanki kanalda ön gösterime gidip aptala dönen arkadaşlarla, eski-yeni filmlerden öneri yapan arkadaşların aynı kişiler olmadığı yönünde bir intiba yaratıyor. eleştirilerinde tutarsızlık diz boyu.

misal büyük bir kitleden negatif eleştiri alan (bkz: arif v 216) 'ya toz kondurmazken aynı çizgide hatta biraz yukarıda değerlendirilebilecek (bkz: kingsman the golden circle) 'a eleştirilerini sakınmamışlar. yani kafa aynı kafaysa iki filmi de saçma bir şekilde övmeleri gerekirdi ama birine zirve puan verip diğerinden puan kırmak neyin nesi anlamadım. ya zevksizsindir ya da filmlere karşı gerçekten entelektüel bir bakış açın vardır. filme göre zevksiz ya da entelektüel olmak çok ucuz göründü bana.

misal yine (bkz: daha) filmi gibi ağır bir konu işlemeye çaba göstermiş bir filmden hunharca puan kırabiliyorlar. puanı neye göre neden kırdıkları çok subjektif.

film eleştirisi yapabilecek kapasiteleri olabilir ancak bu kapasiteyi subjektif bir şekilde değerlendiriyorlar. sinematografi bilgin olabilir ancak bir filmi övme yönünde taraflı izlersen doğru yorumlayamazsın.

kesinlikle bu kanalın film eleştirilerine bakıp film izlemeyin derim. ya sinema konusunda çok yetersiz ve donanımsızlar ya da adama göre muamele yapıyorlar. objektiflik yok, fayda amaçlı videolar değil. fayda amaçlı video her filmin iyi ve kötü yanlarını toplu olarak değerlendirip ortaya koyar, bu arkadaşlar neye göre filmi eleştirdikleri konusunda yollarını kaybetmişler. doğru bir film eleştirisini farklı kalemlerde yaparsın: senaryo, efektler, oyunculuk, müzik, kurgu vs... yani bunlar ışığında bir filmi ele almak lazım. (bkz: dunkirk) 'e 9 üzerinden 6 (kendilerine göre 9 kademeli bir puan sistemi kurmuşlar, en iyi arkadaşıma öneririm vs.) arif v 216 'ya 9 üzerinden 8 vermek zaten sinema adına etik bir duruş değil. ben dunkirk çok iyi bir film demiyorum, dunkirk hakkında eleştirim de ekşi'de mevcut ancak aslanı kuzuya da boğdurmamak lazım. o kadar da değil...

filme gitmeden önce film eleştirisi almak için çok yanlış bir adres bu kanal. uzak durun.
  • kafeinsiz'de öldüren sorularda gördüğüm kadarıyla muhtemelen yorumları baba düzenliyor dediğim youtube sinema eleştirmeni kanal. zira velet olan "bunu hatırlamıyom yaa, bu benim doğum tarihime daha yakın diğerini bilmiyom" yorumlarıyla (internet, dvd,kasetçalar...vs. yok çünkü ) sadece video montajını yaptığını düşünmeme sebep oldu.

ha bunu "ilgi çekerim, sevimli gıcık olurum" yada "çok gıcık olayım da ilgi çekeyim" diye yapıyorsa, yok yav o olay bu olay değil.
  • türkiyede hicbir organizasyona, hicbir galaya çağırilmayan ancak, marvelin londrada yaptığı (bkz: avengers infinity war) filminin özel gösterimine davet (!) alan youtuber. filmler hakkında (genellikle populer cizgi roman uyarlamaları) spoilersız ve spoilerlı videolari ayrı ayrı yayınlayan, eleştiren, araya espriler katan genc bir arkadas . önceleri ilgi cekmek (müşteri çekmek) için popüler filmleri elestirirken, tanındıktan sonra asıl amaçladığını söylediği şeyi yani bilinmedik guzel filmleri de tavsiye etmeye ve eleştirmeye başladı.
    cumali ceber, recep ivedik gibi filmler bizim seviyemizi aşağı çekerken boyle genc bir oğrenci arkadaşın 350 bin aboneye ulaşıp, londralara özel gösterimlere çağrılması hala bu ülkede güzel şeylerin de olduğunu gösteriyor.
    eğer burayı okuyorsa küçük bir tavsiye, son dönemde alt seviye youtuberlar gibi uçak yolculuğunu, otelini falan da koymaya başladın. oralari biraz törpüle, çizgini hiç bozma.
  • hayallerinin peşinden giden bir kardeşimiz, helal olsun. kendisinin kanalını büyük bir keyifle takip ediyorum, başarılar dilerim.
  • lafı dolandırmadan söylemek gerekirse, önerdiği filmler bok gibi çıkıyor.