şükela:  tümü | bugün
  • (ara: *hata aramak)
  • imdbde ilgili filimin goofs bolumunde bulunabilecek bir bilgi
  • ancak onların varlığıyla hikayeler senaryoya ve akabinde filme dönüşebilmektedir.
  • pirates of the caribbean on stranger tides filminde kaptan barbossa'nın bacağına dolanan ipi kesmek yerine ayağını kestiğini söylemesi.
  • mantık hatası değil belki ama şöyle ki;
    olayın ana kahramanı geçmiş zamana ait başından geçen bir olayı hatırlayacak diyelim, daha önce de filmde bu olayı hep birlikte izlemişiz. flashback esnasında adam da kalkıp aynen bizim görüş açımızdan hatırlıyor her şeyi.
    ben nasıl izlediysem o da aynen o şekilde kendini dışardan görüyor falan.. bilmiyorum pek saçma geliyor bana.
    ha ne yapmak lazım derseniz, uzaktan izleyen ve olayı yaşayan olmak üzere iki görüş açısıyla çekilse o ''anı'' sahneleri orjinal olabilir mesela.
    evet ben çok mantıklıyım.
  • filmleri çekilmez hale getirebilen hatalardır. tamam adamların uçtuğuna kaçtığına inandık, ama kurgu içinde tamamen alakasız gereksiz uzatmalar insanı şekilden şekle sokabiliyor.
  • genelde aksiyon filmlerinde olurlar.

en son izlediğim aksiyon filmi "eagle eye" öyleydi mesela. detaya girmeyeyim ama herifin biri film boyunca çapraz ateşe maruz kalıyor, 5 metre yakından tarıyorlar adamı ama bir kurşun bile isabet etmiyor. fakat gel gör ki filmin sonunda bu herif binanın terasından tek el ateşle helikopteri yakıt deposundan vuruyor. tamam filmde mantık aramayacaksın ama bu kadar da ucuzluk olmaz be arkadaş.
  • hayaletlerin aynada görülmesi.. en saçma bulduğum film mantığıdır. maddi olmayan ve çıplak gözle görülmeyen hayaletler neden aynada görülsün ki? amaç hayaleti izleyiciye göstermekse bunu normal kamera ile de gayet tabi yapıyorlar. aynada veya fotoğraf karesinde hayalet görülmesi ne demek? aynanın veya fotoğraf makinesinin bizden üstün olan tarafı nedir?