şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir filmi çürütebilmek onu değersiz mi kılmalı? filmler çürütülmemek için mi yapılmalı? bu algı neden var. film sana hissettirdiği şeyler ile güzeldir, bilim kurgu filmlerinin tümü çürütelebilir niteliktedir, çünkü bilim kurguyu, bilim kurgu yapan bilimin bilemediğini beyaz perdeye aktarmaktır. dolayısıyla da bilimin bilebildiği bir şeyi zaten biliyor olsaydık, bu filmde değil, gerçekte yer alırdı. sinema size sonsuz bir hayal gücü uygulama alanı sunar, ve mantık kurallarının dahi sınırlarını zorlama imkanı verir sizlere.

mesela 2001 a space odyssey filmini ele alalım, filmdeki geleceği bizler şuan yaşıyor muyuz? hayır, peki bu filmi değersiz kılar mı? hayır. bu örneği veriyorum çünkü interstellar'ın solucan deliği sahneleri gibi bir çok sahnesine takılan ve bilimsel olarak temellendirmeye çalışanlar var, ve sırf bu ''bilimin filmleri açıklayamaması veya bilimle filmlerin ters düşmesi'' durumu yüzünden, filmi beğenmeyenler var, ben cidden anlayamıyorum. film sanattır, size güzel duygular hissettir, size çağrışımlar yaptırır fakat bilim size gerçeği bulma veyahut gerçeği açıklama imkanı tanır, bu ikisini karıştırmamak lazım, bilim - kurgu filmleri bilimsel eserler veya bilimsel çalışmalar değillerdir.