şükela:  tümü | bugün
 • rent a car firmalarının sağladığı bir hizmet. özellikle fazla sayıda araç satın almayı hedefleyen kuruluşlara önerilmektedir. fabrika çıkışı teslim edilen araçların kiralama sürelerindeki tüm teknik bakım, onarım, sigorta giderleri ile, ilgili satın alma vergilerini rent a car şirketi karrşılayarak müşterilerini böyle bir ihtiyaç için yatırım yapmaktan ve resmi makamlar nezdinde çeşitli formalitelerin yerine getirilmesinde karşılaştıkları sıkıntılardan soyutlanmalarını sağlamaktadır. zaman, personel ve nakit kullanımında sağlanan tasarruflara ilave olarak araçların aylık kiralama tutarlarının gider olarak gösterilebilmesi, söz konusu sistemin kiracıya ayrıca sağladığı önemli bir avantajdır.
 • (bkz: avis)
  (bkz: hertz)
  (bkz: budget)
 • eğer çok sayıda araç kiralanması ile aylık kiralar çok düşmüyorsa, en azından bizim şirket için mantıksız rakamlar ortaya çıkaran bir olgu.

  bir araç için aylık istedikleri ücret, satın aldığınızda ödeyeceğiniz peşin fiyatın 40'ta biri.
  yani arabayı 40 ay (3 yıl ve 4 ay) kullanacaksanız, zaten arabayı satın alacak kadar para ödüyorsunuz. üzerine elinizde hala bir arabanız olmul oluyor.

  az önce patron ile düşündük ettik, eğer biz elimizdeki araçları satıp yenilerini kiralarsak çok büyük hata yapmış oluyoruz.
  eğer elimizde araba olmasaydı bile yenisini satın almak daha mantıklı oluyor.
  ve yine anladığımız kadarıyla kiralayan şirketin asıl kazancı da 2 sene sonra arabayı geri aldığında arabayı geri satarak oluyor (en fazla 2 seneliğine araba kiralıyor ki araba kendilerine geri geldiğinde piyasası fazla düşmeden 2. el olarak satabilsinler). eğer kiralayan şirketin iki sene yatacak kadar parası varsa, ondan sonra inanılmaz paralar kazanabilme olanağına sahip. çok da güzel bir iş. elinde fazla fazla araba kalma olasılığı da yok çünkü araba istendikçe yenisini alıyorsun ve arabanın kira süresi bittiğinde derhal satıyorsun.
 • (bkz: intercity)
 • son yıllarda oldukça büyümüş, yabancı yatırımcı ilgisi yoğun, geleceği parlak bir sektör.
  2012 sonu itibariyle 170.000 aracın boy göstermekte olduğu sektör, kamu hariç 600.000 araçlık bir pazara hitap ediyor. 2020 yılında ise bu rakamın 1.200.000 araca çıkması öngörülüyor.
 • sistemi genel olarak şöyle işler:
  kiralayan firma, kiralayacak firma adına; talep edilen marka, model ve araç sayısına göre oluşan toplam maliyet tutarı kadar kredi provizyonu ister. banka provizyon verirse, o zaman tonla evrak ve sözleşme süreci sonrası araçlar temin ve teslim edilir.

  kiralayan (büyük) firmalar, genelde tüketilen araç modelleri için direkt distribütörlerden iki sene satmamak kaydı ile yüksek oranlarda iskonto alırlar.

  sıfır oto satan yetkili satıcılar da, ellerinde stok bulunan araçları müşteriye kiralamaya çalışır. müşteri başka bir markadan isterse, o zaman diğer şirketlerle takas ederek bu talebi karşılar. stoklarında bulunmayan veya farklı segmentlerdeki araçları da distribütör veya tanıdık yetkili satıcıdan iskontolu satın alırlar.

  ücretsiz araç tamirleri, garanti kapsamına giren şeyleri kapsar. garanti kapsamına girmeyen arıza kullanıcı hatasıdır. aynen müşteri firmaya fatura edilir. hasarlarda da kasko öderse kaskodan, kasko ödemezse firmaya faturalanır.

  lastik silecek gibi sarf malzemeler da belli kilometrelere bağlanmıştır. bu kilometrelerden önce değişim gerekirse kiralayan firmanın insafına kalınır.
 • türkiye'de yeni kurulmuş bir firma olarak araç kiralama istiyorsanız gerçekten işiniz çok zor. 2014 yılı aralık ayında 500.000 tl sermaye ile kurulmuş an itibarıyla sermayesi 2.000.000 tl'ye, cirosu 5.000.000 yaklaşmış bir şirketimiz var. bir adet c segmenti (focus, astra, fluence vs.) araç kiralamak istiyoruz. intercity, drd, leaseplan gibi firmalarla yazışmalarımız oldu teklif aldık, inceleme için mali verileri ilettik. fakat bu firmaların hepsi talebimize olumsuz olarak geri döndü. istediğim aracın değeri 90.000 tl şirketimizin mali gücü şu anda bu arabadan 5 tane hatta 10 tane alıp kenara koyacak seviyede. araç kiralama bedelini senelik olarak peşin yatırmayı kabul ettiğim halde neden araç kiralayamıyorum anlayamıyorum. kiralama firmaları için risk bu işin neresinde bulamıyorum. aracın çalınmasında mı? şirketin batmasında mı? yoksa bizi hırsız mı zannediyorlar? araç her türlü kaskolu zaten, şirketimiz batsa da ben aracın 2. el değer kaybından çok daha fazla olan yıllık kirasını peşin olarak vermişim, bu para üzerinden karla bile satabilir arabayı kiralama şirketi. ben bir şahıs olarak gidip istediğim arabayı günlük ya da aylık olarak kiralayabiliyorum ama şirketimiz kiralamak istediğinde neredeyse ebesinin doğum raporuna kadar evrak istiyorlar. ben bu işten hiçbir şey anlamadım.
 • satın almaktan çok daha mantıklı bir iş olduğunu düşündüğüm hede.

  bizim kiraladığımız polo 1.4 tdı bmt 90 ps dsg comfortline modeli üzerinden gidecek olursak:

  bu aracın bugünkü opak renk için anahtar teslim satış fiyatı 72.700,00 tl

  3 yıllık bir kullanım sonrasında 50.000 km ile bu aracı satmak istersek ve araç kazasız durumdaysa en kötü ihtimalle 65.000 - 70.000 tl bandında bu aracı satabiliriz. ortalama 67.500 tl diyelim.

  şu an için 5200 tl maliyetimiz var.

  50.000 km boyunca 4 kez bakıma girmemiz gerekecek. araç dizel olduğu için bakım maliyetimiz ortalama 850 lira.

  toplam maliyetimiz 8600 tl oldu.

  bu süre içerisinde 3 kez zorunlu trafik sigortası, 3 kez de kasko yaptırdığımızda (bizim şirketin ortalama yıllık fiyatlarını baz aldığımızda) yıllık 3000 tl de bunlar tutuyor.

  bir takım kış lastiği için de 800 tl'lik fiyatı eklediğimizde toplam maliyetimiz 18.400 tl'ye ulaşıyor.

  eğer aracı satın almak yerine paramızı vadeli hesaba yatırsaydık 3 yılın sonunda toplam 24.488 tl faiz alabilirdik.

  böylece toplam maliyetimiz 42.888 tl'ye ulaşmış oldu. buna 3 yıllık motorlu taşıtlar vergisini de eklediğimizde (yıllık 1000 tl olarak hesaplayarak) 45.888 tl'ye geliyoruz.

  ek olarak çıkacak arızaları, kazaları ve bunların oluşturacağı değer kayıplarını hesaba katmadığımız durumda aracın bize aylık maliyeti 1274 tl oluyor.

  aynı araç için garanti filo'nun bu ay için verdiği teklif 240 € + kdv şeklinde. euro kurunu 3.5 olarak hesaplarsak bu da aylık kdv dahil 991 tl yapar.

  1274 > 991 :) yani 3 yılın sonunda toplam 10.188 tl. üstelik bunun vergi avantajını, muhasebe tarafındaki bir dolu külfet işini ve en önemlisi kullanım sırasındaki kafa rahatlığını hesaba katmıyorum.

  ki istanbul gibi bir şehirdeyseniz ne kadar dikkatli bir sürücü olursanız olun o kadar süre boyunca o aracın hiçbir kazaya karışmamış olması neredeyse imkansız.
 • eğer üç yıl veya daha kısa sürede aracınızı sıfır araç ile yeniliyorsanız mantıklı, üç yıldan daha fazla kullanıyorsanız anlamsız olan araç kiralama sistemi.
 • satın almak daha iyi vb. tartışmalar gereksiz. kasanızda fazladan peşin paranız varsa satın alacaksınız. yoksa kiralayacaksınız. bu bir nevi finansman metodu.