şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce adıyla "the philosopher and the wolf" olan ve maya kitap tarafından türkçeye "filozof ve kurt" ismiyle çevrilen orijinal ve özgün bir felsefe kitabıdır. yazar mark rowlands'ın ifadesine göre özetle insan ile hayvan arasında oluşacak bağın bir fotoğrafını veriyor bizlere bu kitap.

  "elinizde tuttuğunuz kitap, insan olmanın ne anlama geldiğiyle alakalıdır." diye başlıyor, ilk sayfasından, yazarın ağzından... "insan, sona gelindiğinde elde kalan şeydir." diye tanımlıyor insanı mark rowlands. kurnazlığın, dalaverenin, şansın, iftira ve yalanın yaşanırken kimi kim yaptığına değil, bunlar bittikten sonra elde kalanın ne ve kim olduğuna bakmamız gerektiğine vurgu yapılıyor. "bunlarla olan sen, sen değilsin. bunlar yokken ortada kalan, yani sona gelindiğinde orada kalan şey sensin."

  bu kitapta iyilik'e, kötülük'e, dostluk'a, ahlak'a, insanlık'a, hayvanlık'a vb. birçok varoluşsal biçime değere dair birçok güzel tanım, açıklama ve örnekleme bulabiliyorsunuz. eğlenceli, düşündürücü, bilgilendirici... güzel bir harman.

  kitaptan alıntılar yapmak isterdim burada sizinle de paylaşmak için. fakat ne yazık ki alıntılanacak cümleler ve konular o kadar uzun ki sayfalarca tutabilir. bu sebeple alıntı yapmıyorum. yalnızca bir küçük not düşeyim şöyle:

  - "anlaşmalar ancak medeni insanlar arasında yapılabilir. insanların medenileşmesini sağlayan, başlatan bir sözleşme olamaz."

  "eğer hayatın anlamının bir hedefte bulunabileceğini varsayarsak, hiçbir zaman gerçekleşmemesini umut etmeliyiz. hayatın anlamı bir amaçta yatıyorsa hayatımızı her daim anlamlı kılabilmek için o amaca ulaşmamamız şarttır. bu, hayatın anlamını hiçbir zaman gerçekleşemeyecek bir umuda dönüştürmek demek. peki hiçbir zaman gerçeğe dönüşmeyecekse umut etmenin ne manası var?"

  eğlenceli, bilgilendirici, okuma son derece keyifli bir kitap.