şükela:  tümü | bugün
 • ondokuz mayıs üniversitesi felsefe bölümü öğrencilerinin başlattığı amatör bir podcast kanalı. bir felsefe öğrencisi üniversite ne öğreniyorsa onu anlatmayı amaçlıyorlar. kendilerinin belirli bir müfredatı da var. yayıncılık konusunda amatör olduklarını vurgulayarak öğrenmekte oldukları konuları derinlemesine araştırıp insanlara yaymayı planlıyorlar. ilk yayınlarında da zaten işlerin nasıl yürüdüğünü, hataları olabileceğini zaten öğretirken öğrenmeyi amaçladıklarını da söylüyorlar. ne kadar bu işe gönül verdiklerini websitelerini ziyaret ederek anlayabilirsiniz. yayındaki hatalarını uyarılar geldikçe veya kendileri fark ettikçe düzeltip sitelerinde yayınlıyorlar.

  felsefeye yeni başlayacaklar için altın niteliğinde bir proje bence çünkü ilk defa bu okyanusa dalanlar genelde kayboluyor. popüler diye gidip en ağır kitapları okumaya çalışıyorlar. bu kanal, felsefeye hevesli olanlara bir fener tutmayı amaçlıyor. gerek önerdikleri kitaplar ve gerek de yayına davet ettikleri diğer insanlarla yaptıkları sohbetler cidden başlangıç seviyesindekiler için biçilmiş kaftan.

  hataları olabilir, zaten bunu en baştan söylüyorlar. bir ufak hata yüzünden tüm emeklerini yok saymak çok büyük haksızlık olur. o yüzden tavsiyem hem sitelerini hem de önerdikleri kitapları takip etmeniz.

  burayı okurlar mı bilmiyorum ama şunu da söyleyeyim, yaptığınız iş çok değerli ve zamanla bunun değeri anlaşılacak. benim tek eleştirim şu olabilir sizlere, yayınlardaki tek kişinin konuşması olayı monotonlaştırıyor. sanki bir kişi araştırıp gelmiş gibi bir izlenim yaratıyor. sohbet havasında olursa çok daha iyi olabilir.
 • amatör kişilerden (daha öğrenciler) oluşmasına rağmen zevkle dinlediğim podcast yayını. yalnız ben direkt aristoteles'ten başladım. acaba ilk yayından mı başlasaydım bilmiyorum. öncesinde de baya yayın var ama aristoteles'i görünce dayanamadım. bu bitince platon'a geçerim artık.
 • amatör bir ruhla güzel işler yapan podcast kanalı.
  kaynak olarak; ahmet arslan‘ın ilkçağ felsefe tarihi serisi, azra erhat‘ın mitoloji sözlüğü, diogenes laertios‘in ünlü filozofların yaşamları ve öğretileri gibi kaliteli eserleri kullanıyorlar. felsefeye yeni başlayacak arkadaşlara tavsiye edilir.
 • buraya da yazarak bu güzel gençlerin tanıtımına yardımcı olalım.
  harika bir iş yapıyorlar. planladıkları gibi dört sene yayımlarlar umarım. bana kalsa ömür boyu yapsınlar derim. müfredatı bitirsinler, sonra felsefe sohbetleri olarak etsinler. etsinler diyorum ama burayı okuyorsanız edin. her türlü desteğe hazırız.
 • düzenli olarak derslere devam eden podcast yayını.
  spotify üzerinden de dinlenebilir. felsefe tarihi konusunda doyurucudur.
 • yaptıkları iş çok güzel, saygı duyulası.
  anlatımları oldukça zevkli ve yararlı.
  fakat, bir video’da euripides ve sophokles’i, aristophanes gibi komedya yazarı olarak tanıttılar.
  bir başka video’da, euripides ve aristophanes’i tragedya yazarı olarak tanıttılar. sanırım, dil sürçmesi oldu.