şükela:  tümü | bugün
  • internette son yıllarda içinde bulunduğumuz baloncuk.

kısaca google da bir şey aradığınızda karşınıza sadece sizin ilgilendiğini sonuçların gelmesi ve her aramanın herkes için farklı sonuç (kişisel) vermesi ile oluşan, diğer dünyadan haberinin olmaması durumu. son yıllarda google ve facebook da dahil herkesin yaptığı kişiselleştirme alagoritmaları sayesinde herkesin etrafında görünmez bir çember var ve o çemberin dışına çıkamıyoruz.

eli pariser'in bu isimde bir kitabı ve yine ted.com da yaptığı bir konuşma da mevcut.

bu filtrryi ortadan kaldırmak için yapılması gereken 10 şey diye bir lite mevcut şu linkte
    http://www.thefilterbubble.com/…0-things-you-can-do
  • konuyla alakali turkce bir makale surada bulunmaktadir
  • hakkında yazdığım bir analiz için
  • aslında çok da kötü birşey değil, hatta sosyal medyanın temel olayı budur bile diyebiliriz. kısaca "istediğimiz içeriklere ulaşmak, istemediğimiz içeriklere ulaşmamak". yani mesela sayın cumhurbaşkanımızı her bir yerde zaten istemediğimiz kadar çok gördüğünüz için, bir de facebook akışınızda görmek istemiyor olabilirsiniz. siz sayın cumhurbaşkanımızın olduğu haberleri engelledikçe (veya like yapmadıkça veya paylaşmadıkça mesela), facebook algoritması size artık sayın cumhurbaşkanımızla ilgili içerikleri daha az veya hiç çıkarmamaya başlıyor, sürekli gördünüz mü izlediğiniz, like ettiğiniz, bulunca kendi duvarınızda paylaştığınız kedi videolarını daha çok karşınıza çıkarmaya başlıyor. bunda korkunç birşey yok. zaten esasında bizi televizyon denen saçmalık yerine internete yönelten şey, içerik seçme şansımızın olması değil mi?

mesela ben şahsen ekşi sözlük'te çoğunlukla badi denen fasiliteyi kullanarak, follow ettiğim kişilerin içeriklerini daha çok takip ediyorum. bu da benim kendi ekşi sözlüğü filtreleme yöntemim. ekşi sözlük'te benim gereksiz bulduğum ve benim için çoğunluğu oluşturan içeriği filtrelemiş oluyorum böylece, sadece istediğim kişilerin ürettiği içerikleri takip ediyorum. dolayısıyla da mesela spor başlıkları, sakız gibi uzayan siyaset başlıklarını görmüyorum, bana bunlar ulaşmıyor. bundan dolayı üzülmeli miyim?

eli pariser ablamızın daha çok demeye çalıştığı, bu işin facebook, google gibi içeriklere yönelten kuruluşlar tarafından, önümüze çıkan seçeneklerin kendi geçmiş seçimlerimizin doğrultusunda değişmesinden ziyade manipüle edilerek, o kuruluşların istediği şeyleri izlemeye itiliyor olmamız. bence asıl tehlikeli olabilecek konu bu. öte yandan en azından hala seçim şansı bıraktığı için, yine de internetten içerik izlemek, televizyon saçmalığını izlemekten daha iyi bir propagandadan korunma yöntemi diyorum ben.

düzgün türkçesi için (bkz: filtre balonu)
  • (bkz: #72439166)
  • yandex tarafindan da bir benzeri kullanilmaktadir. 'misir' diye bir arama yapildiginda gezmeyi sevenler icin seyehat videolari-bloglari-panaroma cikar; siyaset sevenler icin misir liderinin konusmalari, yasanan olaylar cikar; tarih seven biri icin ise kadim misir uygarligi falan cikar. bu daha yapay zeka eklenmemis halidir; yandex catboost ile birlikte nokta atisi yapmaya hazirlaniliyor. ki bir an once yapilsin, cunku internette benim gormek istedigimle alakasiz seylerin karsima cikmasina tahammul edemiyorum. zaman en kiymetli seydir; gizlilik falan bos is.