*

şükela:  tümü | bugün
 • internette son yıllarda içinde bulunduğumuz baloncuk.

  kısaca google da bir şey aradığınızda karşınıza sadece sizin ilgilendiğini sonuçların gelmesi ve her aramanın herkes için farklı sonuç (kişisel) vermesi ile oluşan, diğer dünyadan haberinin olmaması durumu. son yıllarda google ve facebook da dahil herkesin yaptığı kişiselleştirme alagoritmaları sayesinde herkesin etrafında görünmez bir çember var ve o çemberin dışına çıkamıyoruz.

  eli pariser'in bu isimde bir kitabı ve yine ted.com da yaptığı bir konuşma da mevcut.

  bu filtrryi ortadan kaldırmak için yapılması gereken 10 şey diye bir lite mevcut şu linkte
  http://www.thefilterbubble.com/…0-things-you-can-do
 • konuyla alakali turkce bir makale surada bulunmaktadir
 • hakkında yazdığım bir analiz için
 • (bkz: #72439166)
 • yandex tarafindan da bir benzeri kullanilmaktadir. 'misir' diye bir arama yapildiginda gezmeyi sevenler icin seyehat videolari-bloglari-panaroma cikar; siyaset sevenler icin misir liderinin konusmalari, yasanan olaylar cikar; tarih seven biri icin ise kadim misir uygarligi falan cikar. bu daha yapay zeka eklenmemis halidir; yandex catboost ile birlikte nokta atisi yapmaya hazirlaniliyor. ki bir an once yapilsin, cunku internette benim gormek istedigimle alakasiz seylerin karsima cikmasina tahammul edemiyorum. zaman en kiymetli seydir; gizlilik falan bos is.
 • yeni medya ve güncel iletişim çalışmaları literatüründe yankı fanusu ve eko odaları olarak da adlandırılan kavramdır.

  dijitalleşmenin ve web teknolojilerinin had safhaya ulaştığı, gündelik yaşamın olmazsa olmazı haline geldiği günümüzde sosyal mecralarda kabaca kendi habitatımızı ve yaşam alanımızı inşa ettiğimiz (bilinçli veya farkında olmadan), kendi arzumuzla ve içerik sağlayıcıların geliştirdiği çeşitli algoritmalarla sadece ulaşmak istediğimiz içeriğe, insanlara ve enformasyona ulaşabildiğimiz bir durum olarak okunabilir. örneğin spotify'ın haftalık keşif listesini düşünün; her pazartesi güncellenen bu liste dinlediğiniz şarkılara yakın farklı gruplar ve şarkıcılar öneriyor. böylece sevdiğiniz müzik türünün farklı varyasyonlarına erişmiş oluyorsunuz. ya da youtube abone olduğunuz kanallara ve izlediğiniz videolara son derece yakın içerikler öneriyor size. instagram keşfet'inize hep benzer fotoğraf ve videolar düşüyor, zevklerinize göre sponsorlu reklamlar öneriliyor.

  böylece aslen dışarıda akıp gelişen gerçeklikten izole oluyoruz, bize ait alternatif bir gerçeklik alanı ortaya çıkıyor ve olan bitenden habersiz dahi kalabiliyoruz yer yer. çoğu kişiye göre bu durum internet'in uçsuz bucaksız imkanlarını son derece daraltan, hatta insanın alternatif enformasyona erişimini engelleyip sorgulama yetisini elinden almaya gebe bir hal.

  bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi, üzerine düşünülesidir. ama vasatlığın ve cehaletin hüküm sürdüğü türkiye gibi memleketlerde en azından dirayetli kalabilmek ve öznel anlamda mücadele edebilmek adına nefes alabilecek alanlar yaratmak, hatta sizin adınıza yaratılmasına izin vermek bazen çekici gelmiyor değil.
 • (bkz: #96018674)
 • son yıllarda akademinin de gündeminde olan kavram.

  filtre balonu, algoritmaların, kişinin geçmiş aramaları ve tıklama, beğenme, paylaşma, yorum yapma gibi internetteki etkinlikleri gibi kişisel verilerine dayanarak, onlara hoşlanabilecekleri içerikleri sunmasıdır. bu bağlamda, bireylere tıklama olasılıklarının yüksek olduğu içerikler sunularak, kişiselleştirilmiş bir içerik akışı yaratılır. en basit tabirle, bireylerin geçmiş aramaları, gelecekteki aramalarını da etkiler.