şükela:  tümü | bugün soru sor
  • günaydın ahali!
    tam olarak sabaha uygun bir konu ile geliyorum size.
    kağıtlı filtre kahve makinesi alacağım ama onlarca marka arasında kayboldum.
    kahve severler tavsiye ve yorumlarını paylaşırsa harika olur.
  • fiyat performans açısından şimdiye kadar gördüğüm/kullandığım en iyisi delonghi. he daha iyi markalar tabii ki var ama fiyat artıyor.
  • eğer evde gündelik kullanım hedefleniyorsa kahve makinası yerine bialetti moka aletini öneririm. ocak üstünde kullanılıyor. özellikle brikka 4 cup bol köpüklü espresso veya cafe crema için ideal.
    örnekler

ofis tipi kullanım olacaksa bütün makinaların performansı birbirine benziyor. suyu ısıtıp kahvenin üstüne döküyorlar. en ucuzu hangisiyse onu almak gerek. termoslu tipler hem elektrik tasarrufu hem de kahvenin aromasını koruması açısından bir adım öne çıkıyor sadece...

cahiller için edit: moka pot (italyan adıyla caffettiera; kimleri percolator da der) alt haznedeki ısınan suyu kahve haznesinden geçirerek köpüksüz bir kahve yapar. bu espresso değildir. filtre kahvenin biraz daha yoğunudur. italya'da ev tipi kullanım standartıdır neredeyse.
    peki brikka nedir ? özel sübap yapısıyla 13 bar basınç üreten bir modelidir bialetti'nin ve bu sayede köpüklü espresso yapar. piyasaya ilk olarak doksanlı yılların sonunda califfa adıyla çıkmıştı. kahve/su dengesini su lehine bozarsanız hafif köpüklü ama nispeten hafif bir kahve elde edersiniz.
  • wmf ile katıldığım tavsiyelerdir. fakat bu 10 kişilik falan. eve alınacaksa küçük alınması tabii daha iyi. delonghi iyi bir marka. bosch da olabilir. sonuçta çok karışık bir şey değil. sadece suyu belli bir dereceye kadar ısıtmaya ayarlı bir alet. ucuzundan bir tane alın yeter bence.
  • filtre kahve makinesinde philips ya da braun tavsiyemdir. ama rossman'a uğrayın derim.
  • @2 yazmış ama ben de belirtmek isterim. iş yerinde kullanıyoruz (bkz: delonghi)'yi. hem fiyatı uygun hem de güzel kahve içiyoruz.
  • filtre kahve için, eğer ofisde falan kullanılmayacaksa, makine yerine hario v60 gibi ürünleri tercih ederim. makinede kahve yanıyor.
  • cafe baristalarının önerdiği;

(bkz: tchibo)
  • her sabah evde filtre kahve yapip yarisini evde icip yarisini termosla (330 ml) ise yaninda goturen biri olarak yorum yapacagim.

makinanin markasi farketmez uzerinde aroma butonu olsun yeterli. bu butona basinca suyu daha yavas damlatarak daha uzun sure filtrelenmesini sagliyor. iyi bi kahve kullaniyorsaniz farki hemen anlasiliyor icerken.

benim kullandigim piyasadan kalkmis ama bir benzeri delonghi icm 15240

kahve secimini de iyi yapmakta fayda var. bana gore starbucks kahveleri hep asiri kavrulmus oluyor, sutle yumusatmazsam damagimda aci tat birakiyor. tchibo nun kahveleri daha aromatik, ayrica daha ekonomik.
  • fav'a atıp beklemelik başlık olacak burası, şimdiyen parselleyin. efsane cümlerler okuyacağız tavsiye kisvesi altında.

orta seviye bir delonghi alıp geçiyorsun abicim. 200tl civarlarında.
    farklı markalarda ürünler de denenebilir, ama macera arama, beğenmeyip değiştirme lüksün varsa. ha, bu levelda bir başlangıç için o fark anlaşılmaz da denebilir doğru. o zaman anlamayana nescafe içirin oldu mu?