şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • çıldıracağım ya... başlıkta yazıyor ki filtre kahve makinesi. hala tutturmuşlar moka pot diye. arkadaşım moka pot filtre kahve mi yapıyor? espresso makinesi önerisi istemiyor kimse başlıkta.

bir de french press güzelleyen kitle var. evet tahmin ettiğiniz gibi french press önerisi de istemiyoruz. üç beş entry okuyalım dedik, her üç entryden biri alakasız.
  • bana da şöyle orta seviye çok dandik olmayan bir filtre kahve makinesi tavsiye ederseniz çok sevinirim.
    halihazırda frenchpress ve mokapot ile sürekli kahve demliyorum. lütfen mokapot mokapot diye kafamın etini yemeyin. evet mokapot harika ama aluminyum olanı artık pek içime sinmemeye başladı. şimdi gidip çelik moka pot da almak istemiyorm evet güzel aromalı kahve içiyoruz ama yine de kahve makinesi istiyorum.
    son olarak tchibo'nun saçma sapan kapsüllü makinesi de var zamanında hediye gelmişti onu da çok sevemedim ayrıca kapsülleri hayvan gibi pahalı.

edit: electrolux ef7800 modelini aldım. burda ve kahve forumlarında herkes v60 vb. yöntemleri tavsiye ediyor sürekli. tarikat gibi olmuşlar inanılmaz. ben sabah kahve makinesinin tuşuna basıp bip sesini duyarak kahvemi içmek istiyorum ama kahve tarikatı üyelerine göre comandante öğütücü ile çekilen kahve manuel demleme yollarıyla demlenip içilmeli yoksa allah o makine kullanan kişinin belasını verebilir.
  • filtre kahve makinesi diyip geçme.

suyu ne kadar isitiyor.

suyu hangi araliklarla kagida taşiyir

homojen mi hetetojen mi su damlatiyor.

plastik kalitesi

bu 4 konu cok kritik.

buna ek olarak aroma tuşu var mi(suyu daha yavaş verir sadece)
    kahve haznesi cam mi yoksa termos mu?? (bu konu tartismaya acik olsa da kesinlikle cam tercih ederdim)

elektrikli filtre kahve makineleri pour over demleme yapar. teknik basittir. isterseniz makinesiz bile yapabilirsiniz. bardaga filtre kagidini koy, kahveyi dok. sicak suyu uzerine yavas yavas bocala.

sonucta bi makine almaya karar verdiyseniz bu teknigi “asgari” dogru sekilde uygulayani alin.

gidip delonghinin ucuz çöplerini, sinbo, homend falan almayin.

git bi makineyi eline al. plastik çöp kovasi hissi vermiyorsa kap gel eve.

benim ofiste homend var. anneme de elektrolux aldim. (ben filtre kahve icmiyorum, espresso hazirliyorum kendime)

homend resmen çöp. arada anormal fark var elektrolux ile.
  • filtre kahve tiryakisi bir eşe sahip olduğum için birden fazla makine deneme şansına sahip oldum, tecrübelerimi özet geçmek gerekir ise:
    ilki delonghi'nin orta düzey bir modeliydi(icmov 210.bg). kahve demlemesi gerçekten vasattı ve defalarca yıkamış olmama rağmen plastik kokusundan kurtulamamıştım, o yüzden çöpe gitti. sonra gidip tchibo'dan cafissimo classic aldık. yaklaşık iki sene süren kullanım tecrübemize istinaden, gerçekten güzel bir makine olduğunu söyleyebilirim. alınan kapsüllere göre filtre kahvenin dışında espresso, macchiato, cappucino yapabiliyor, beğendiğim bir diğer özelliği de süt köpürtmesi zira hala kenarda saklıyorum kendisini. bunun tek sorunu; sadece tchibo'nun kapsül kahveleri ile kullanılabiliyor olması. yeni kahve makinesi arayışımız da tchibo şubelerinin arada bu kapsülleri tedarik ederken sıkıntı yaşamaları vesilesiyle oldu. böylece kenwood cm200 ile tanıştık. hakkını vermek gerekirse gerçekten iyi bir makineydi ve severek kullandık, hem boyut olarak ufaktı hem de güzel kahve demliyordu ta ki ben karafını düşürüp kırana kadar. çok ilginçtir aynısından günlerce aradık bulamadık, hiç bir yerde stok yoktu hala da yoktur sanıyorum. biz de şu an hala kullanmakta olduğumuz electrolux'ün ekf 7810 modelinden aldık. bundan da gayet memnunuz. istenilen yoğunlukta kahve demleyebilme özelliğinin yanı sıra şık da bir görüntüsü var. ben hiç kullanmadım ama zaman ayarı da mevcut, kurduğun saate kahveyi demleyip hazır ediyormuş.
    makinenin dışında bu sefer bir de kahve değirmeni aldık. aldığımız kahve çekirdeklerini içeceğimiz zaman öğütüyor, mis gibi taze kokusuyla demleyip içiyoruz. kahve severlere tavsiye ederim.

edit: anlam bozukluğu
  • en az üç tane "filtre kahve makinesi" kullanmışlar ya, gelip burada "tavsiye" veriyorlar ve bizler de bu engin deneyimler sayesinde en iyileri öğrenmiş oluyoruz. bayılıyorum lan bunlardaki garip güvene.

sevgili düdük, mesela diyelim sen çok para verip bir tane aldın bunlardan ve o kadar da beğenmedin. yine de gelip buraya yazıyorsun, de mi lan? mesela beş bin liraya telefon alıp performansını beğenmese bile onu etrafta öven ergen kafalılar var ya hani, aynı bok işte. kaç tane makine kullandın lan bugüne kadar? nasıl bir tavsiye şeklidir bu. "delonghi" mi dedin? ezbere başka marka say bakalım lan? ya da, hangi modelini öneriyorsun? ismi mi yeter, gerisi hikaye mi? dur ben de en iyi telefon markasını yazayım: nokia! nasıl, nefis bir detay ha?

doğru, bir tane aldın ve beğendin ve kayıtlara geçsin diye bize bildiriyorsun ama ya götten salladıysan? ya zevksiz birisi isen? ya sadece filtre kahve makinen olduğunu, tam bir kahve gurusu olduğunu bildirmek istiyorsan? öneriye "arkadaşlar, bugüne kadar toplam sekiz makine denedim ve arkadaşlarıma da denettim, bize göre en iyisi..." diye girsen tamam ama bu şekilde tavsiye falan yapmış olmuyorsunuz. sokağa çıkıp "en iyi telefon markası" diye sorsan çoğu kişi kendi kullandığı telefonu, bir kısmı da ilk aklına gelen markayı söyler. burada da bir benzeri oluyor işte.

hey, detay veren sevgili dost, sakin lan, senden bahsetmedik. ama faydalı olsa bile konuya uygun bir örneğe denk geldim azıcık yukarı bakınca:

(#92425779) kiwi

bu yazar arkadaş sadece altı gün sonra bir düzenleme yapmış ve daha önce leziz bir şekilde övdüğü markayı bu sefer gömmüş. iyi de yapmış. belki de bu markaya gıcık oluyordur bilemeyiz ama sonuçta 10 temmuz 2019 günü önerdiği model için 16 temmuz 2019 günü "sakın almayın" demiş. hatta "hata etmişim, hemen iade ettim" dediğine göre bunu bize önerme hızını az çok tahmin ediyorsunuzdur. yani almış ve gelip hemen önermiş. e olmuş mu? mesela ben bu düzenlemeyi görmediğim için gidip aldım diyelim, yazık değil mi bana?

yanlış olmasın, bu yazarın entry'si "sonradan gelen düzenleme ile" faydalı bir entry haline gelmiş, ama tavsiyelerin ne kadar kişisel olabileceğine de iyi bir örnek olduğu için yazmak istedim.
  • her sabah evde filtre kahve yapip yarisini evde icip yarisini termosla (330 ml) ise yaninda goturen biri olarak yorum yapacagim.

makinanin markasi farketmez uzerinde aroma butonu olsun yeterli. bu butona basinca suyu daha yavas damlatarak daha uzun sure filtrelenmesini sagliyor. iyi bi kahve kullaniyorsaniz farki hemen anlasiliyor icerken.

benim kullandigim piyasadan kalkmis ama bir benzeri delonghi icm 15240

kahve secimini de iyi yapmakta fayda var. bana gore starbucks kahveleri hep asiri kavrulmus oluyor, sutle yumusatmazsam damagimda aci tat birakiyor. tchibo nun kahveleri daha aromatik, ayrica daha ekonomik.
  • bu başlığa tavsiye olarak moka pot yazan yazarlar için şuraya bir kaç tanım bırakıyorum.

filtre kahve, kullanılan metoduna uygun olarak öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesiyle elde edilen kahve çeşididir. filtre kahve denmesinin sebebi demlenen kahvenin kağıt ya da metal filtreden süzülerek posasından ayrılması ve hazır hale gelmesidir.

espresso, oldukça ince olacak şekilde öğütülmüş kahve tozunun içinden basınçlı su geçirerek yapılan kahve türüdür.

moka pot, ocak üstünde içinde su buharının oluşturduğu 2,5 – 3 bar basınç (espresso makineleri 9 bar basınç ile çalışır) ile kahve demlememizi sağlayan, bize espresso'ya en yakın tadı alabileceğimiz ürünü sunan kahve demleme cezvesi.

bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.
    hani çok önemli bir bilgi değil ancak tavsiye başlığı altına çok biliyormuş gibi moka pot yazmak da cahil cesareti olsa gerek.
  • arkadaşlar kahve makinelerinde hele hele filtre kahve makinesi gibi su ısıtıp filtreye sıcak su akıtmaktan başka bi vasfı olmayan bi makinede, kalite farkı kahvenin lezzeti açısından yok denecek kadar azdır. hele bi de kağıt filtre kullanıyorsanız. herhangi bi filtre kahve makinesi hiçbir basınç vs uygulamaz kahveye.
    *
    demem o ki filtre kahve makinenizi ne kadar pahalı alırsanız alın kahvenizin lezzetinde %99 derecede önemli olan şey kahve çekirdeğinizdir:
    -kahve çekirdeğinizin kalitesi
    -türü
    -origini
    -saflığı
    -kavrulma derecesi
    -yoğunluğu
    -asiditesi
    -taze olması
    -yeni çekilmiş olması (her kullanımdan önce taze çekerseniz en iyi sonucu alırsınız)
    -ve suyun sıcaklığı ve kalitesi de etkiliyor
    *
    filtre kahve için herhangi bir basınç uygulanmayacağı için asiditesi yüksek meyvemsi çekirdek kullanılabilir. origin olarak colombiya kenya etiyopya tavsiye edebilirim. meyve notaları sevmiyorum derseniz daha odunsu guatemela olabilir. brezilya kahve çekirdeği genelde sayılmaz fakat yine de taze olursa yoklukta gider. bence filtre kahve için en iyi çekirdek türü de arabica. yalnızca sadece daha fazla kafein isterseniz robusta ekleyin fakat robusta oranı da kesinlikle espresso blendslerdeki kadar olmamalı, daha düşük miktarda olmalı.
  • benim de bir süredir araştırdığım ve hakkında bazı yargılara sahip olduğum teknolojik alet.

100tl-2000tl fiyat skalasında saçma sapan fiyatlanan bir cihaz. en pahalısı ile en ucuzu arasındaki fark çok az. en nihayetinde hepsinin yaptığı suyu ısıtıp haznede bulunan kahvenin üzerine dökerek suyunun kahvenin içerisinden süzülerek alttaki kaba dolmasını sağlamak.

kağıt filtrenin içerisine koyduğunuz kahveye, hiçbir ekstra aparat olmadam yukardan yavaş yavaş sıcak su dökseniz yine aynı içeceği ve aromayı elde edersiniz.

farkı yaratan şeyler cihaz fonsiyonları. kiminde öğütücü var, kiminde zamanlayıcı, kiminin otomatik kapanma özelliği, kiminin ısı yalıtımlı haznesi. bazıları su verme ya da süzme işlemini yavaşlatıp hızlandırarak farklı yoğunluklarda kahve üretiyor ancak aroma ve mantık aynı.

dolayısıyla bu ayı gibi para dökülecek bir cihaz değil, çok ilkel bir teknoloji. sizin sürecinizi kolaylaştıracak 1-2 fonksiyonu olan uygun fiyatlı bir modeli tercih edin, çok para dökmeyin derim.

gavurun da dediği gibi, it’s not a rocket sience. ha espresso makinesi tam bi rocket sience mesela ama o başka bir başlığın konusu.

alttaki entry üzerine edit: ben de halen, yıllar evvel amazon.de adresinden satın aldığım 3 kuruşluk melitta marka filtre kahve makinesini kullanıyorum. yıllardır tık demedi, zamanında 3 paraydı tabi şimdi bilmiyorum. en baz model, kahve demlemek dışında hiçbir olayı yok.
  • moccamaster
hesabın var mı? giriş yap