şükela:  tümü | bugün
 • bir hastalığın nereden kaynaklandığını bulmak için yapılan geriye yönelik çalışmalar bütünü. daha çok bulaşıcı hastalıklarda; hastalığın ilk çıkış noktasının bulunmasına yönelik yapılan araştırmalar, tespitler, korunma yolları. filyasyon raporu diye hazırlanır sunulur edilir.
 • kuş gribi, şarbon ya da kolera gibi hastalıklarda çok önemlidir. hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelir..

  kolera'da misal; bir su kuyusu yüzlerce kişiyi hasta edebilir; ama o yüzlerce kişi hastalığı yüzbinlerce kişiye bulaştırabilir.
 • corona virüs nedeniyle bu aralar aile hekimleri ve toplum sağlığı hekimlerinin gündeminde. saha incelemesi anlamına da gelen filyasyon, vakanın bildirimi sonrasında kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır.
 • şu an aktif olarak yapılmakta olan işlem. (bkz: coronovirüs)
  x kişisi coronovirüs çıkmış. nereleri gezmiş kimlerle konuşmuş. nerde çalışıyor. sonra o iş yerindeki temaslı arkadaşlarının tek tek evine dr gidiyor
  istanbul da neyin nerden kaynaklandığını bulmaya çalışmak saman saymaya benziyor. zaten herkes her yerle temas halinde kaynak çok dağınık. coronovirüs için gereksiz iş gücü kaybı olabilir. bu iş gücü hastanelere aktarılsa hali hazırda hastalara bir yardımı olur
 • hastalık bir ülkede 10 binden fazla kişiye yayıldıktan sonra kaynağını bulsan ne olur bulmasan ne olur dedirten uygulamadır. bu şekilde sınırlandırmaya çalışmaktansa sokağa çıkma yasağı daha mantıklı gibi.

  en iyi ihtimalle hasta kişi ve yakınları iyileştirilir. kanından serum yapılır. tabi bu süreç en az 1 ayı bulur. yapılan serumun başarı düzeyi bilinmez.

  sonuç olarak: güzel ama kesin çözüm değil.
 • bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimmiş. başka bir deyişle kaynak arama çalışması ayrıca tehlikeyi önlemek için potansiyel virüs taşıyan kişinin nerelerde, kimlerle bulundugunu tespit etmekmiş.

  geçtigimiz şubat ayında covid -19’un yeni yeni yayılmaya başladığı günlerde stockholm’de yaşanmıştır.

  italya’dan stockholm arlanda havalimanına gelen korona virüs bulaştığı doğrulanan bir kişi trenle stockholm'den göteborg'a gidiyor. halk sağlığı uzmanları, şüpheli kişinin hangi kompartımanda yolculuk ettigi bilindiğinden virüs taşıyan o yolcunun ön, arka ve yan sırada oturan yolcuların isimlerini istiyorlar.
  aynı zamanda, trende (sj) bulunan personel geçici olarak da işten uzaklaştırılıp karantinaya alınıyor.

  https://www.expressen.se/…-i-karantan-efter-corona/