şükela:  tümü | bugün
 • bir hastalığın nereden kaynaklandığını bulmak için yapılan geriye yönelik çalışmalar bütünü. daha çok bulaşıcı hastalıklarda; hastalığın ilk çıkış noktasının bulunmasına yönelik yapılan araştırmalar, tespitler, korunma yolları. filyasyon raporu diye hazırlanır sunulur edilir.
 • kuş gribi, şarbon ya da kolera gibi hastalıklarda çok önemlidir. hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelir..

  kolera'da misal; bir su kuyusu yüzlerce kişiyi hasta edebilir; ama o yüzlerce kişi hastalığı yüzbinlerce kişiye bulaştırabilir.
 • corona virüs nedeniyle bu aralar aile hekimleri ve toplum sağlığı hekimlerinin gündeminde. saha incelemesi anlamına da gelen filyasyon, vakanın bildirimi sonrasında kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır.
 • şu an aktif olarak yapılmakta olan işlem. (bkz: coronovirüs)
  x kişisi coronovirüs çıkmış. nereleri gezmiş kimlerle konuşmuş. nerde çalışıyor. sonra o iş yerindeki temaslı arkadaşlarının tek tek evine dr gidiyor
  istanbul da neyin nerden kaynaklandığını bulmaya çalışmak saman saymaya benziyor. zaten herkes her yerle temas halinde kaynak çok dağınık. coronovirüs için gereksiz iş gücü kaybı olabilir. bu iş gücü hastanelere aktarılsa hali hazırda hastalara bir yardımı olur
 • sağlık bakanı'nın an itibariyle diline pelesenk olmuş tıbbi terim.
 • bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimmiş. başka bir deyişle kaynak arama çalışması ayrıca tehlikeyi önlemek için potansiyel virüs taşıyan kişinin nerelerde, kimlerle bulundugunu tespit etmekmiş.

  geçtigimiz şubat ayında covid -19’un yeni yeni yayılmaya başladığı günlerde stockholm’de yaşanmıştır.

  italya’dan stockholm arlanda havalimanına gelen korona virüs bulaştığı doğrulanan bir kişi trenle stockholm'den göteborg'a gidiyor. halk sağlığı uzmanları, şüpheli kişinin hangi kompartımanda yolculuk ettigi bilindiğinden virüs taşıyan o yolcunun ön, arka ve yan sırada oturan yolcuların isimlerini istiyorlar.
  aynı zamanda, trende (sj) bulunan personel geçici olarak da işten uzaklaştırılıp karantinaya alınıyor.

  https://www.expressen.se/…-i-karantan-efter-corona/
 • corona sayesinde öğrendiğimiz tıp terimidir. hastalığın bulaşma izinin geriye doğru kişi bazlı takibi ile tespit edilen yayılma haritasıdır.

  sağlık bakanı 2 gün önce bir filyasyon haritası gösterdi. bu haritanın kime ait olduğunu çok merak ettik. özellikle yapılmış ve cumhurbaşkanına sunulmuş olduğu her halinden belliydi. bir kişi 30 kişiye bulaştırmış. 3'ü ölmüş. kendisi hastaneye bile yatmamış. vay annnnaaaaaa.
 • fahrettin kocanın 14 nisan konuşmasında değindiği kelimedir. türkiyenin uyguladığı covid-19 ile mücadele yöntemi. hastaları geriye doğru tarayıp hastanın bulaştırma ihtimali olan kişileri tespit edip takibe alma yöntemi. filyasyon ekipleri bu kişilere 2 günde ulaşıp bu kişiler de zincire katılıp zincir gemişletilmeye çalışılıyor. istanbulda 1200, türkiyede 4600 ekip bulunmaktadır. ağırlıklı bir kısmı aile hekimleri tarafından yürütülmektedir. tüm türkiye verileri tek bir sistemde toplanmaktadır.
 • bundan sonra sıklıkla duyacağımız kelime
 • covid-19 sayesinde öğrendiğimiz terimdir. türkiye'nin virüs ile mücadelesinin ana unsurudur.
  kelimenin aslını aradığımda en yakın geleni; filiation oldu. ingilizce'de evlatlık, aynı soydan gelme, dallara ayrılma anlamındadır.

  en basit şekilde, "kaynak arama" olarak tarif edilebilir. bakanlık, pozitif çıkan vakaların tüm temaslarını tarayarak (ev, iş) vakaları bulmaya çalışıyor. bu şekilde nokta atışı yapıldığına inanılıyor.

  benim anladığım, ülkemiz şu şekilde mücadele ediyor.
  1. vakaların temasları kontrol altına alınıyor, takip edilerek bulaşı olup olmadığı tespit ediliyor.
  2. belirtileri gösteren şüpheliler taranarak tanı konulmaya çalışılıyor. pozitif olması durumunda ilk madde uygulanıyor.
hesabın var mı? giriş yap