şükela:  tümü | bugün
  • diğer bir adı polimer kil olan, ahşap, seramik, cam vesairede zaten kullanılan ve şu sıralar hayatımıza *rengarenk küpeler ve kolyeler biçiminde giren hamur.130 derecede 30 dakika fırınlanınca seramikleşiyor.oda sıcaklığında ise oyun hamuru gibi.oynaması pek bi zevkli fakat pişerken bozuk balık gibi kokuyo, uzak durun.
  • fimo aslında orkid, selpak gibi marka isminin genel geçer bir isim haline gelme durumudur (bu durumu anlatan daha derli toplu bi başlık vardı ama hatırlamıyorum şimdi). (editin böylesi: (bkz: markanin malzeme adi gibi benimsenmesi),* )

neyse efendim. esasen "polimer kil"* markalarından biridir bu fimo.

cernit de başka bir polimer kil markasıdır ve kesinlikle fimo'dan çok daha kalitesizdir. (hemen vıcık vıcık oluyo, şekil vermek zor oluyo. ama daha ucuz.)

enfes bir malzemedir, ben de, şahsım yani, usta bi insanımdır bu konuda... ehem.
  • en cok bilinen polimer kil markasidir.piyasadaki diger muadilleri sculpey,premo ve granitextir.
  • (bkz: polimer kil)
  • bu malzemeyle yapılan küçücük, miniminicik küpelerin kolyelerin acayip fiyatlara satılması beni pek çok şaşırtmakta. gerçi çok da şeker oldukları ortada ama yapmayın etmeyin, alın 3-5 kişi her renk hamuru (4-5 renk de yeterli olur kanımca), karıştırın hamurları dilediğiniz takı tukuyu yapın. hem yüzlerce yapabilirsiniz hem de çok eğlenirsiz.
  • (bkz: hamur)
  • fimo, bir polimer kil markasıdır. eskiden aberhardfaber firması tarafından üretiliyordu fakat staedtler tarafından satın alındı ve akabinde türkiye'ye girişi durdu. dolayısıyla hala bile çok ucuza aberhardfaber tarafından üretilmiş polimer killerden satın alabilirsiniz. devamı olmadığı için çok uygun fiyata elden çıkartıyorlar. şahsen ben alakalı alakasız bulduğum tüm renklerden alıp depoladım.
  • ankara' da bulması neredeyse imkansız hale gelen crafting zımbırtısı. eskiden zafer çarşısı' nda fimo satan bir dükkan vardı, sadece bazı renkler olmazdı ama gene de vardı, artık orası da yok.