1. final cut pro var olan versiyonları ile diğer tüm editing programlarından ayrılan bir programdı. ancak şunu kabul etmek lazım ki özellikle after effects integrasyonu ile adobe premiere pro ciddi bir pay almayı sürdürmekteydi. final cut pro x ile birlikte motion after effects karşısında nasıl aciz kalıyorsa, premiere pro da final cut pro karşısında aciz kalacak ve final cut tamamen endüstri standardı bir editing programı haline gelecek.

  sloganı devrime hazır olun gibi bir şey olmalıymış. color matching, auto render, magnetic timeline ve daha bir çok süper yeni özelliği ile kurgu sırasında işkenceye dönüşen işleri saniyelerle halledebilir hale gelmekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda kompleksleştikçe başa çıkması güç hale kompozisyonlarını organize bir şekilde kontrol altında tutmaya devam edebiliyorsunuz. aynı zamanda özellikle ses ve video senkronizasyonu zaman zaman çok can sıkan bir hale gelirken track sistemini kaldıran yeni final cut pro x bu işe de çok büyük pratik çözümler getirmiş. non-linear editing'in ihtiyacı olduğu pratikleşme adeta devrimsel yeniliklerle verilmiş.

  hepsi bir yana bu süper yeniliklere sadece ve sadece 299 dolar gibi fiyatla, üstelik download imkanı ile sahip olabiliyorsunuz. içimde kim bilir kaç bin dolar olacak diye beklerken 299 dolar olduğunu duyunca sektörü bırakmış bir kişi olarak ben bile satın almaya karar verdim. haziran ayında satışa çıkacakmış, inanılmaz sabırsızlanıyorum.

  edit: o sunumun, o tanıtımın arkasına çıkan ürün bu mu? harbiden fena sıçtı apple bu kez.
 2. bugün çıkmıştır. background rendering ve background exporting özellikle hayvan gibi duruyor. torrente düşse de yesek.
 3. final cut'ın bu sürümüne ars technica da siktiri çekmiştir. aşağıdaki yazıdan da anlaşılacağı üzere, "insanlar o kadar da aptal değiller, bu kadar herşeyin otomatik olması, ters orantılı olarak kafası çalışan ve tembel olmayan insanlara ek yük getiriyor, kabiliyetlerini kısıtlıyor" denmek istenmiştir. özetlemek gerekirse, eski final cut'da kalmak daha mantıklı. en azından şimdilik.

  aynı quicktime 7'nin geniş fonksiyonellliğinin yerini, quicktime 10 gibi hiçbir ayrıntı ayarı olmayan gerizekalı bir hilkatın almasındaki mantık.

  http://arstechnica.com/…are-about-creative-pros.ars

  dvd studio pro yok (bluray sürücü zaten hiçbir apple makinesinde yok, ama bluray yakma desteği getirmişler ahah). color yok. xserve yok. eski fcp sürümlerinde yaratılan proje dosyalarını açmak yok. ne var lan it?
 4. apple'ın dünya appledan ibaret bi yermiş gibi mallığından fena halde içine sıçıp sıvadığı, piç ettiği program olmuştur ki para iadesi bile yapmaya başlamıştır. edl-xml desteği yok, eski versiyonlarda yapılan projeleri açmak yok, multicam desteği yok, aynı projede birden fazla sequence ile çalışmak yok(oha)

  e iphone değil tabi bu; aynı anda şu kadar işlem yapıcan, benim dosya formatımı kullanıcan, benim sikimin doğrultusunda hareket edicen diye diretip öyle magical, revolutionary gibi laflarla belli bi endüstriye hitap eden bu programı, pro kullanıcılara kaktırmazsın, siktiri de yersin.
 5. bildiğin imovie olmuş program. görüntüsü şuyu buyuyla imovie'nin gelişmiş hali olmuş. ulan sonuçta bu kurgu programı. görselliği nereme sokayım demek istiyorum apple'a. program çok görsel ama içinde görsel video yaratmak işkence. ha hazır bir şeyler yapmak isteyenler için iyi bir şey. bu program olsa olsa imovie for semi-pro gibi bir isme sahip olabilir bana kalırsa...
 6. adobe premier pro cs5 eski final cut projelerini açabiliyorken, yeni final cut pro'nun açamıyor olması hakikaten trajikomik olmuş...

final cut pro x hakkında bilgi verin