şükela:  tümü | bugün
 • http://vimeo.com/22329493?ab
  http://vimeo.com/22341718?ab

  magnetic timeline diye inanılmaz bir olayı var. ayrıca acayip bir tagleme sistemi getirmişler. daha neler var neler...

  edit: ikinci bölümü izlerken boşaldım resmen. bir de üstüne bütün bunları sadece 299 dolar olması...

  yillar sonra gelen edit: yok yahu olmuyor, tracksiz olmuyor bu is. ayrica 12 dk'lik timeline'da calisirken 10 kere "final cut pro quit unexpectedly" diye cakiliyorsa, premiere'den yolumuza devam edelim. nothing to see here, move along, move along.
 • final cut pro var olan versiyonları ile diğer tüm editing programlarından ayrılan bir programdı. ancak şunu kabul etmek lazım ki özellikle after effects integrasyonu ile adobe premiere pro ciddi bir pay almayı sürdürmekteydi. final cut pro x ile birlikte motion after effects karşısında nasıl aciz kalıyorsa, premiere pro da final cut pro karşısında aciz kalacak ve final cut tamamen endüstri standardı bir editing programı haline gelecek.

  sloganı devrime hazır olun gibi bir şey olmalıymış. color matching, auto render, magnetic timeline ve daha bir çok süper yeni özelliği ile kurgu sırasında işkenceye dönüşen işleri saniyelerle halledebilir hale gelmekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda kompleksleştikçe başa çıkması güç hale kompozisyonlarını organize bir şekilde kontrol altında tutmaya devam edebiliyorsunuz. aynı zamanda özellikle ses ve video senkronizasyonu zaman zaman çok can sıkan bir hale gelirken track sistemini kaldıran yeni final cut pro x bu işe de çok büyük pratik çözümler getirmiş. non-linear editing'in ihtiyacı olduğu pratikleşme adeta devrimsel yeniliklerle verilmiş.

  hepsi bir yana bu süper yeniliklere sadece ve sadece 299 dolar gibi fiyatla, üstelik download imkanı ile sahip olabiliyorsunuz. içimde kim bilir kaç bin dolar olacak diye beklerken 299 dolar olduğunu duyunca sektörü bırakmış bir kişi olarak ben bile satın almaya karar verdim. haziran ayında satışa çıkacakmış, inanılmaz sabırsızlanıyorum.

  edit: o sunumun, o tanıtımın arkasına çıkan ürün bu mu? harbiden fena sıçtı apple bu kez.
 • kurguyu angarya olmaktan cikaracak gibi gozuken apple harikasi. bu ozellikleri birde normal islemcili macbook ve imacleri zorlamadan yapabilirse ve video formati/codeci secmezse mukemmel kelimesinin karsiligi olacaktir.
 • bugün çıkmıştır. background rendering ve background exporting özellikle hayvan gibi duruyor. torrente düşse de yesek.
 • ilk duyumlara göre profesyonel kullanıcılar için tam bir fiyaskodur.
  http://forums.creativecow.net/finalcutprox
 • eski fcp projelerine uyumsuzluk, multi cam desteklememe, yayin monitoru desteklememe, kaset bazli formatlarda sorun cikarma gibi fantastik ozelliklere sahip final cut surumu.
  apple cok basarili bir is cikarmis hakkaten. ha bir de karmasik kurguda problem yaratacak kadar imovie basitliginde olmasi tam olmus.
 • apple'ın dünya appledan ibaret bi yermiş gibi mallığından fena halde içine sıçıp sıvadığı, piç ettiği program olmuştur ki para iadesi bile yapmaya başlamıştır. edl-xml desteği yok, eski versiyonlarda yapılan projeleri açmak yok, multicam desteği yok, aynı projede birden fazla sequence ile çalışmak yok(oha)

  e iphone değil tabi bu; aynı anda şu kadar işlem yapıcan, benim dosya formatımı kullanıcan, benim sikimin doğrultusunda hareket edicen diye diretip öyle magical, revolutionary gibi laflarla belli bi endüstriye hitap eden bu programı, pro kullanıcılara kaktırmazsın, siktiri de yersin.
 • bildiğin imovie olmuş program. görüntüsü şuyu buyuyla imovie'nin gelişmiş hali olmuş. ulan sonuçta bu kurgu programı. görselliği nereme sokayım demek istiyorum apple'a. program çok görsel ama içinde görsel video yaratmak işkence. ha hazır bir şeyler yapmak isteyenler için iyi bir şey. bu program olsa olsa imovie for semi-pro gibi bir isme sahip olabilir bana kalırsa...
 • apple'nin kendisine yakışmayacak şekilde amatör kullanıcıya hitap eden editing programı. eğer düğün videonuzu ya da çocuklarınız için atraksiyonlu bir video hazırlamak istiyorsanız bu program size göre; ama adam gibi kurgu yapacaksanız final cut 7'ye devam.
 • update olmus, xml destegi gelmis. hem de artik free olan automatic duck pluginleriyle aaf ve omf de export edebiliyorsunuz.