• "o kimin notu?? bana da çektirsene." cümlesi bu dönemin yaklaştığının habercisidir. sonrasında her ders için farklı kişilerce tutulmuş en az üçer farklı ders notuna ve yüzlerce sayfaya sahip olunur hatta eve el arabasıyla gidilecek duruma gelinir.* toplanan notlar, sınavdan bir gün öncesine kadar özenle bir köşede saklanır. sınavdan bir gün önce hatta gecesi notlar ele alınır, mal mal bakılır, illa ki "lan bu kızın notu da bok gibiymiş, yazısından da bişe anlaşılmıyo", "he bak bu güzel yazmış" eleme yöntemleri kullanılır. bok atma olayı kanında var öğrencinin halbuki iki gün önce o notu almak için türlü dalavereler döndüren de kendisidir. neyse ertesi gün sınav falan zaten geçer gider öyle ya da böyle.

bölümden bölüme farklılık göstermekle birlikte genelde götü başı dağıttığın ve bir dolu kağıt yığınına sahip olduğun 2 haftadır. final döneminin sonuna doğru artık beyin de çeyrek kapasiteyle çalıştığı için fotokopicinin kazancına göz dikilir. şöyle ki:

"lan final dönemi acayip para kazanıyo bu herif hea! x kadar sayfaya, y kadar para verdik. sırf bizim sınıfta şu kadar öğrenci var, bu kadar bölüm... vay mınakoyim!! çok iyi para abi, açıcaksın böyle bi yer!", heh bu muhabbeti de yaptın mı tamamdır artık.

bir de bu final döneminde kızlarda bir kaş-bıyık sorunu ortaya çıkar. bu sorun, strese dayalı hormonel bir bozukluktan değil kişisel bakımın bu dönemde ikinci plana atılmasıyla ilgilidir. dolayısıyla endişe edilecek bir vaka değildir. ama burdan bayan arkadaşlara sesleniyorum biraz daha dikkat edelim lütfen.
  • bölüm dersleri ezber gerektiriyorsa, ki (bkz: moleküler biyoloji ve genetik), beyin erimesi tehlikesiyle karşı karşıya kalınan bir dönem.
    çalışma sırasında görüşü engelleyen siyah bir duman gözlenirse, anında çalışmaya ara verilmeli, ve balkona çıkıp nefes alınmalıdır.
  • not bulma kısmı dışında sorun olmayan dönem. notlara top secret belge muammelesi yapan kızlarla daha önce neden ara yapmadım diye dövünür insan.

edit : imla
  • okurken gıcık bir dönemdir. moral düşük, motivasyon sakat gezersiniz. bitişi orgazmdan zevkli anlar arasında başa oynar, o boşluk hissi, bünyeyi adriana lima duduştan öpüyormuşçasına kaplar. ama üniversite sonrası o bile kendisini özletir. bu finallerinizin değerini iyi bilin. bana da küfretmeyin. vallaha özlüyor insan, finalleri bile. arkadaşlarla, elde sıcacık nescafeler, ya da soğuk biralar, birbirimize ders anlatmaya çalıştığımız, sıkılınca fifa oynayıp, sonra seve seve tekrar ders başına döndüğümüz zamanlar gözümde tütüyor şu an...
  • facebookta hala "close facebook open yourbook. it's final time" yazılı resmi profillerine koyan süzüklerin olduğunu gösteren dönem.
  • iki vize birden yüklendikleri dönemden sonra gelen dönemdir. (bkz: ama sen ağlama)
  • hocanın bizi ters köşe edip resmen dalga geçti bir dönemdir
  • (bkz: #21446710)
  • hele üniversitenizde 2 vize 1 final gibi bir saçmalık varsa daha da stresli olan dönemdir. ben daha 2 hafta önce biten 2. vizenin yorgunluğunu atamamışken geldi mi sana bide final...

evet yarın sınavım var
    ve evet şuanda sözlüğe entry giriyorum
    evet hafiften bir vicdan azabıda duyuyorum
    dur how i met your mother ın son bölümünüde izleyeyim çalışmaya başlıyorum sözlük
hesabın var mı? giriş yap