şükela:  tümü | bugün
  • bünyesinde final kolejleri 'ni , final temel liseleri 'ni ve final kursları 'nı barındıran eğitim kurumudur.

ben tavsiye etmiyorum. iyice bir araştırın derim.

kolejlerini tavsiye etmiyorum çünkü ; ingilizce öğretemiyorlar ayrıca öğretmen kaliteleri de iyi düzeyde değil. pekçoğu kpss 'yi kazanamadığı için orada. öğretmenlerine meb 'in bile altında ücret veriyorlar.

temel liselerinden pek emin değilim , sanırım şubeden şubeye farklar var. iyice araştırmak gerek. eğitimin odağında öğretmen vardır. öğretmen kalitesini araştırın , her şube arasında ciddi farklar var.

kurslar da frainchaise zaten . oralara yayın satıyor .
  • öğretmene değer vermeyen kurum dur.

meb 'e atanmadan önce , 2012 senesinde bu kuruma öğretmen olarak çalışmak için cv göndermiştim.

çağırdılar gittim.

k : kurum temsilcisi
    b : ben

k: sizinle çalışabiliriz.

b: teşekkür ederim.

k: ücret şu şekilde olabilirancak. ders saati ücretimiz 25 lira. ayda ne kadar yaparsanız o kadar ücret alırsınız .

b: garanti ders saati yok mu?

k: yok ama ortalama ayda 80-100 saat arasında dersiniz olur.

( yani ayda iki bin - iki bin beş yüz lira ücret vermekten bahsediyorlar. meb 'te çalışan bir öğretmen ayda 60 saat karşılığı 2300 lira alıyor .
    ve bunlar 9 ay ücret verecekler , tatillerde ücret vermiyorlar. )

b: doğrusu tahmin ettiğimin altında .ama çalışmak isterim gene de. ama aklıma takılan birkaç şeyi de sormak istiyorum izin verirseniz.

k: tabi sorabilirsiniz.

b: ek ders yapma zorunluluğu var mı ?

k : biliyorsunuz , bu tür kurumlarda velinin ve öğrencinin ek ders beklentisi oluyor . her öğretmenden her ay 20 saat ek ders yapmasını zorunlu olarak istiyoruz . bu derslerin bir bölümünü biz planlayacağız bir bölümünü de sinifla birlikte siz kararlaştıracaksınız.
    ve tatbiki ek dersler ücretsizdir.

( bizim ders saati ücreti otomatik olarak aşağı çekildi. )

k: bir de haziran ayında hiç dersiniz olmayacak , o günler sadece deneme sınavı yapıyoruz . ancak yeni kayıt olan öğrencilere kayıtta haziran ayında ders yapacağız sözü verdik.
    haziran'da da iki haftalık ek dersiniz olacak .

( yani haziran ayında geleceksin, çalışacaksın, ücret de almayacaksın diyor.)

b: maaşların ödenemediği gibi bir şikayet duymuştum. ne ölçüde doğrudur bilmiyorum.

k: her kurumda olur böyle şeyler. bizim kurumumuzda da geçen sene iki üç ay maaş ödeyemediğimiz oldu. gene olabilir . özel derse gidin, sizi engellemiyoruz , teşvik de ediyoruz .
    maaşınızı günü gününe yatıracağız dersem yalan olur.

b : teşekkür ederim ama sanırım sizin şartlarınız bana uygun değil.

işte böyle!

öğretmene değer vermeyen kurumdur.
  • temel lise ve etüt merkezlerinde şubeden şubeye büyük farklar olan kurum. bu farklar tamamıyla bölge yönetimiyle alakalı. bulunduğunuz bölge için ön araştırma yapmanızda fayda var. bazı şubelerde kadro o kadar oturmuştur ki sbs/teog döneminden üniversite hazırlık sürecine kadar aynı öğrenciyi okutur, öğretmenler yıllardır kurumun çalışanıdır ve bölge velisi tarafından tanınır. yeni açılacak bir şubesinin daha mayıs ayında ortada hazır bir bina bile yokken kayıtlarının dolduğuna şahit oldum. bunun yanında yıllarca dikiş tutturamayan şubeleri de var.

öğretmen çalışma şartları için de aynı durum geçerli. şubelere ve bölgelere (yani aslında patrona) göre çok büyük farklılıklar oluyor. örneğin ankara'da piyasa şartlarına göre oldukça iyi imkanlar sağlayan şubeleri varken başka şehirlerde dershane patronlarının en büyük yavşaklığı olan 9 ay maaş ve ders saati üzerinden anlaşma yapan şubeleri de olabiliyor. yine aynı şehir içinde bir bölgeyle diğer bölgenin verdiği maaşlar veya öğretmene verdiği değer birbirini tutmayabiliyor. zaten başvurduğunuz şubenin çalışma şartlarını iş görüşmesi sırasında gözlemleyebilirsiniz.

ekleme: yukarıda bahsettiğim bölge kavramı şehir'den ziyade ilçe hatta semt olarak düşünülsün. aynı şehirde farklı semtlerdeki şubeler farklı yatırımcılar tarafından kuruluyor. şubenin durumunu da o yatırımcının (patron) uygulamaları belirliyor.
  • burada en sevdigim sey din kulturu dersine din ogretmeninin girmemesi. ohhh icimin yaglari eridi, kusura bakma devletcigim sen istedigin gibi ata dur. ata dedim dikkat edersen.