şükela:  tümü | bugün
  • playstation ve gameboy advance versiyonlarını oynaması nasip olan, final fantasy ortamında geçen squad based tactical combat.
  • mükemmel bir oyun olup, senaryosu çok etkileyicidir. oyuncu ramza beoulve isimli kahramanı yönetmektedir . ivalice isimli dünyada geçmektedir. final fantasy 7 den cloud ve aeris boy göstermektedir. meslek sistemi mükemmel oturmuştur. var olan meslekler ise square, chemist, knight, priest, wizard, time mage, summoner, thief, lancer(dragoon knight olarak da bilinir. hastasıyım bu dayıların) , mediator, oracle, geomancer, samurai, ninja, calculator, bard, dancer, mimedır.
  • inanılmaz zevkli, süper senaryolu, her eve lazım srpg. remake'i psp'ye final fantasy tactics: the war of the lions olarak çıktı, kesin güzeldir. gba'da final fantasy tactics advance ve nintendo ds'te final fantasy tactics advance 2 olarak iki tane de aynı dünyada geçen spiritual sequeli var, onlar da güzel.
  • ağlatabilen oyundur.içinde semavi dinlerle ilgili bol bol bilgi barindirmaktadir.hatta st. ajora bildiğimiz hz. isa'dir. pagan araştirmacilariyla, templarlariyla ve hatta savaşlariyla bile (lion war*) gerçek dünyaya müthiş göndermeler yapmaktadir.ayrica delita hyral gibi karizmatik bir karakteri yaşatan oyundur.
    ayrica;
    (bkz: square enix)
    (bkz: squaresoft)
  • dağ gibi adamı toad büyüsü * ile kurbağaya çevirdikten sonra immobilize * ile sabitleyip, steal heart* ile kendisine zorla öpücükler yolladığım oyun. arzu ederseniz üzerine biraz bir zumzukta 999 damage vuran monk da ekleyebilirsiniz.

afiyet olsun.

(bkz: can sıkıntısı)
  • psp versiyonu bir hayli zordur ve belli bir çizgiyi, öyküyü takip eder. gb advance versiyonu* ise daha serbest ve eğlencelidir*.

neticede her ikisi de günlerimi almış oyunlardır.
  • 1999 yılından beri oynamaktayım. hala bitmedi. bitmeyen şey senaryosu değil, oyundan aldığım keyif. müziklerine anılar, diyaloglarına görüntüler eklendi durdu. her biri 400 saatin üzerinde oyun kayıtlarımı hala özenle saklarım. başlayıp bitirmek için değil, sadece senaryo akışını izlemek bazen de oyundaki sahneleri ilk gördüğüm andaki ruh halimi anımsamak için bir araç olarak kullanıyorum fft'yi. yapımcılarını, müzisyenlerini, çizerlerini bulup muhabbet etme şansına bile kavuştuğum için apayrı bir yeri var benim gözümde. basit bir oyun değil, çok fazlası.
  • ilk oynadığım ve üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala "bi online'ı çıksa da doya doya oynasak dediğim" * mükemmel ötesi rpg. her halde oyunun bitmesine ramak kala kaydedip saatlerce ve amaçsızca savaş yapacak kadar zevk aldığım tek oyundur. aynı zamanda bu şekilde oyunu aşırı oynadıkça tesadüfen karşılaştığımız "secretlar" ki bunların en ünlüsü clouddur, insanı oyuna daha da bağlamaktadır. tabii secretlar bitince gene haritada boşboş geziyorsunuz.ha bi de oyunu fazlasıyla kolaylaştırdığı için özel sınıflara sahip karakterlerle oynamamak lazım.
  • srpg denen türün üç büyüğünden biri. diğerleri için (bkz: tactics ogre) ve (bkz: disgaea)
  • dün yeni bilgisayarı aldığım gibi geleneksel olarak yaptığım "games like final fantasy tactics" aramasını yapıp birkaç sonuçla karşılaştım. daha önce tactics ogre let us cling together oynayıp bu oyunun da fft'e yaklaşamayacağını anlayıp bırakmıştım. bugün 100 best games of all times diye bir listeye bakarken 50. sırada adını gördüm, gülümsedim ve bir entry daha girmek geldi içimden. şu oyun tutsaydı keşke de aynı çizgide bir oyun daha yapsalardı. (advance kötü ve ilkine pek benzemiyor, tactics ogre'a daha fazla benziyor, psp'deki ise aynı oyun, sadece bir-iki ekleme var.)