şükela:  tümü | bugün
  • efsanede animasyonun geldiği son noktadır.

fazla söze gerek yok izleyin derim. filmdeki oyuncuları halen gerçek olarak düşünüyorum.

imdb: 7,3
  • bazi sahnelerde gercek goruntu kullanildigini iddia ettigim film. sonlara dogru arabada pedala basma sahnesi mesela.

konuya yabanci oldugumdan bazi noktalar havada kaldi ama hosuma gitti film. aksiyon sahneleri guzeldi oldukca fakat biraz hizliydi. hizli olmasi taraflar arasi guc farkini guzel gostermis ama.

--- spoiler ---

imza torenindeki general efsaneydi ornek olarak.
    --- spoiler ---
  • serinin öncesini bilmediğim için konusu kopuk bir şekilde izlediğim uber animasyon. artık bunlara animasyon mu denir açıkçası onu da bilmiyorum. aşmış bir görsellik vardı. konu olaraksa sanki biraz kopuk ve açıklama yapılmadan işlenen bir havası var.

ancak film aksiyon, konu akışı ve görsellikte çok iyi. asla sıkılmadan izleyeceğiniz bir yapım. bu tarzı sevenlere şiddetle tavsiye ederim.
  • serinin 2001 deki ilk filmini izledigimizde aklimiz cikmisti. hikaye olarak diil tabi.. o zamanlar renderdan 3d modellemeden cgi dan anlar hale gelmis yeni mezunlardik. keza bu kadar gercekci gorsellige sahip ilk animasyondu gordugumuz. hatta o sekilde populer olmustu final fantasy zaten.. gercek gibi animasyon diye.

aradan 15 sene gecmis. geldikleri nokta vasat.. iyilestirdikdirleri cok sey var (gercekcilik ve gorsel anlamda) misal artik karakterlerin cogu bos bos ruhsuz bakmiyor. textureler, isiklar vs gayet hos ancak, gunumuzde bunlar aa waa denecek seyler diil artik.. kaldi ki duragan bikac sahne disinda filmin yarisi baya oyun trailer i gibi.

ozellikle mimik ve surat animasyonlarinda sıkıntı var gercekcilik anlaminda. bazi sahnelerde bunu super sekilde becerebildiklerini gordugumden, anladigim o ki, ugrasamamislar her sahne her karakter icin. zira kolay da diil.. yani ciddi vakit alir o itinayla animasyonu tamamlamak.. insan yuzunde 44 kas var, o kaslarin her biri siz bakarken dahi farkinda olmasaniz da, mimiklere, ifadelere etki ediyor. ufak kiprasmalar, seri goz hareketleri, gozu kirpistirmalar, yanakta dudakta kasilmalar vs. bunlarin tumunu gercekci sekilde yansitabilmek, ciddi zor bir is. en azindan hammaliyesi cok fazla, mesai gerektiren bir surec.

lakin gene de yetersiz.. 15 sene olmus amk, hala bu seriye animasyon-film cekilmesi sonuc buysa abes olmus..
  • sene 2006, büyük bir heyecanla aldığım playstation 1 imin yanında aldığım, 3 oyunumdan biriydi final fantasy. şimdi açsam, piksel piksel buna mı heyecanlandım derim belki. yinede o zaman yaşadığım heyecanı bir ben biliyorum. aynı heyecanı bana yeniden yaşatan film oldu. cidden yetişmekte zorlandığım bir görsel şölen olmuş. çoğu sahne gerçeğinden ayırt edilemeyecek ustalıkla hazırlanmış. karakterlerin jest, mimik ve vücut dillerindeki sıkıntı da giderildiğinde çok daha mükemmellerinin de yapılacağından eminim. o zamana kadar en iyisi bu.

--- spoiler ---

kralların gücüyle savaşan nyx'i bayıltan generali, duvardan duvara vuran audi r8'e'de saygılarımızı sunuyoruz. iron-man'den sonra daha iyi reklam olamazdı diyordum ama oluyormuş.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap