şükela:  tümü | bugün
  • sonu merakla beklenen, final bölümüyle olay yaratan, medyada ve sosyal medyada kendine geniş yer bulan dizilerdir.
    tabii ki herkes kendi sevdiği dizinin finalini merakla bekliyor; ama benim kastettiğim dünya çapında olay olup gündemi meşgul eden diziler.
    ilk örnek tabii ki game of thrones. yayınlandığı süre boyunca çok konuşuldu, sezonları yavaş yavaş yayınlayarak heyecanı arttırdı. diziyi seyretmeyenler bile en azından ismine aşina. final sezonu bugün itibariyle kutlamalarla başladı*, finalini bittikten sonra bile çok konuşacağız.
    biraz eskilere bakarsak (bkz: lost). 10 yıl öncesinin game of thrones’u bu diziydi, her yerden bir teori, bir spoiler fışkırırdı. yoruma açık finali çoğu insanda büyük hayalkırıklığı yarattı, mesela şahsen benim “game of thrones da ya lost’a bağlarsa?” diye bir korkum var*. resmen dizi finali travması yarattın insanlarda lost.
    onun dışında, izlemedim; ama breaking bad finali de epey sansasyon yaratmıştı, medyayı günlerce meşgul etmişti. ve anladığım kadarıyla beklentileri karşılamıştı.
    daha da eskilerden friends finali zamanında çok beklenmiş ve çok geyiği yapılmıştı. onunki hikayenin bitişini merak etmekten ziyade bitiyor olmasından kaynaklıydı, yine de “rachel ve ross bir araya gelecek mi?” sorusu son dakikalara kadar kafaları meşgul etti.
    türkiye‘den örnek olarak da aşk-ı memnu finali verilebilir, tekrarları bile izlenme rekorları kırıyor, gündemi meşgul ediyor.
    hayalkırıklığı olarak da sinema filmi olarak yayınlanan asmalı konak finali aklıma geliyor.
    şahsen çok sıkı bir dizi takipçisi olmadığım için aklıma ilk gelen diziler bunlar, eminim daha da fazlası vardır.