şükela:  tümü | bugün soru sor
  • günde sadece bir makalesini ücretsiz okutan, sonrası için subcription isteyen ve 10 makaleden sonrasına izin vermeyen gazete normalde ancak türklerin bu gibi konulara ne kadar yaratıcı çözümler bulabileceğinin farkında değiller. gün içinde birden fazla mail adresi ile girerek bile işlerimi tamamlayamayan ben, benden daha zeki bir iş arkadaşımın önerisi üzerine dandikmail.org adresiyle tanıştım ve hayatım değişti. dandikmailin sadece 15 dakikalığına verdiği mail adresleriyle 10'dan daha fazla makale okuyabiliyorum. financial times'a da senden büyük allah var demek istiyorum. daha önce de istediğim sayfayı print screen edip, photoshop ile açtığımı itiraf etmek istiyorum.

ha bir de istediğiniz haberin adını google news'e yazıp aradığınızda da o haberi okuyabiliyorsunuz. acaba ft beni buradan takip ettiriyor mudur diye sormak istiyorum. öyle birşey olması durumunda arkamda dur ey sözlük!
  • geçen yıl, 1 yıllık premium online + eve teslim paketi satın almıştım. o zamandan beri, ft okumadan geçirdiğim bir gün hatırlamıyorum. the economist'in yanlı haberciliğinin aksine tarafsızlıklarını koruyorlar. (özellikle comments kısmı incelenmeli) ek olarak lex column her finansçının okuması gereken bir başyapıt.

bu paketi geçen sene 260 euroya almıştım. bugün arayıp paketimi her hangi bir extra ücret almadan 6 ay daha uzattıklarını söylediler. (bkz: ağlayarak entry girmek)

wsj ile kıyaslamak bile hata olur. wsj tüm dünyaya amerika penceresinden baktığı için ne okuması zevkli ne de incelemesi. (amerikan ders kitaplarını uluslararası basımlarla bir karşılaştırın ne demek istediğimi anlarsınız.)

not: eğer ulaşmak istediğiniz bir makale,rapor ya da herhangi bir şey olursa haber verin, email ile yollarım.
  • internet adresinde ft bir haber okumak istediğinizde , sizden üye olmanızı ister veya hali hazırda ücretsiz üye iseniz aylık makale/haber limitinizin dolduğunu söylerse..
    haber linkini kopyalayıp google da aratarak ,arama sonuçlarında çıkan link üzerinden habere ulaşabilirsiniz.(finacial times'ın kendi web sitesine ait olan tabii ki)
    burada esas olan google üzerinden ilgili linke gitmek değil , bir arama motoru üzerinden linke ulaşmaktır.
    yani kısacası bing vs üzerinden de ulaşabilirsiniz.

tanım: haber limitini arama motorları üzerinden eriştiğinizde askıya alan web sitesine sahip gavur baskısı

not: bu yöntemin her zaman işe yarayacağını garanti etmek gibi bir sorumluluğum yoktur *
  • "erdoğan kendisini atatürk'le bir tutuyor. atatürk muhteşem bir komutandı. iktidar sarhoşu erdoğan ise, son savaşını veren bir komutana benziyor."
  • the economist'in ardından uluslararası çeteye dahil olmuş ikinci gazetedir. akp’nin, "rahatsız edici otoriter eğilimler" gösterdiğini söyleyip, akp’yi kontrol altında tutabilmek için güçlü muhalefete ihtiyaç olduğunu savunmuşlar. erdoğan’ın başkanlık sistemi niyeti içinse "kaygı verici", "kötü fikir" nitelemelerini kullanmış.

chp'ye oy verin dememiş ama güçlü muhalefet vurgusu kesinlikle chp'yi işaret ediyor. akp'ye karşı olan kurumlar listesine eklenmiş bulunuyor kendisi hayırlı olsun. başbakan bugün nerede miting yapıyor bilmiyorum ama mitingden bir kesit sunmak gerekirse:

şimdi bakın finansal tayms diye bir gazete müsveddesi var, ne demiş bunlar? akp'ye oy vermeyin, chp'ye verin demişler (yuhalamalar), niye? (yuhalamalar devam) çünkü bunlar uluslararası bir çetenin parçaları, chp iktidar olsun bizim işlerimizi görsün istiyorlar (yuhalamalar). biz akape olarak bu çeteleri de çökerteceğiz inşallahü hamd-ü sena! (alkış tufanı)
  • içinden para akan nehir.
  • bugün arka sayfasının en üst sütununda "türkiye'ye yatırım yapın, bakın yabancı yatırımcıya hiç vergi koymuyoruz" minvalinde bir reklamımsı gördüm. gelin gelin de sıcak para dolaşsın memlekette aaa. sübavanse edelim cari açığımızı. pls tşk.
  • az önce piyasaları sallayan bir haber yayınladı. avrupa merkez bankası ecb'den faiz kararı beklenirken haberi 5 dakika kadar erken verdiler. o an euro bir fiyatlamaya girdi ve değerlendi. tuhaf olansa haberin doğru olduğu ve sonrasında gelen haberle fiyatlamanın daha da derinleşmesi oldu. sonrasında haberi kaldırdılar.

bir nevi insider trading oldu ama tüm dünya duyunca fiyatlama da oldu.

http://www.ft.com/…99b7-11e5-987b-d6cdef1b205c.html

adresinden habere ulaşılamıyor ancak google ön bellek sağolsun haber görünüyor.

http://webcache.googleusercontent.com/…xzz3tgmixbnw
  • türkiyedeki kaygı verici kutuplaşma konusunda çok duyarlı bir video yapmış gazete.

http://video.ft.com/…erdogan-polarises-turkey/world

edit:bağıran sinirli bir adamın sesini duyunca videoyu açık unuttuğumu zannettim meğersem ses dışarıdan geliyormuş.
  • amnesty'nin shell karsiti reklamini yayinlamayi reddetmis. http://www.facebook.com/…31342916035&type=1&theater