şükela:  tümü | bugün
 • bu sene bogazici universitesi nde acilmis olan yuksek lisans* programi
  amaci icin ise universitenin internet sayfasinda soyle yazilmaktadir:
  programın esas amacı, yeni ve gelişmekte olan finans endüstrisinde çalışmak isteyen öğrencilere lisansüstü seviyede teknik eğitim vermektir. bunlara yatırım bankaları ve kuruluşları, finansal yönetim ve danışma şirketleri, sigorta şirketleri ve finansal pazarlarda yatırım yapan kuruluşlar dahildir. son yıllardaki gelişmeler, mezunları finansal pazarları değerlendirmek, yatırım stratejilerini tespit etmek kadar yeni finansal ürünleri tasarlamak, üretmek ve pazarlamak için gerekli olan alet ve tekniklere donatılmış bir eğitim programına gereksinim olduğunu göstermiştir. opsiyonlar, swaplar, faiz oranı türevleri, kredi türevleri ve özel emeklilik planları gibi yeni finansal ürün ve enstrümanların ortaya çıkması bu alanı daha da çekici yapmıştır. programın mezunlarının sadece finansal ürünler pazarlayan şirketlerde değil, genel servis ve üretim şirketlerinin finans bölümlerinde de çalışmaları beklenmektedir.
 • syllabus'indan da anlasildigi gibi oldukca teknik bir programdir. monte carlo metodu olsun, regresyon analizi olsun hic bir derste eksik olmaz. boun olmasi sasirtmasin, ucretli bir master programidir bu. 3-4 bin papel/yili verecegime tatile giderim be diyen finanscilar da mevcuttur elbet. eh o zaman: "ben sana bankaci olamazsin demedim, financier olamazsin dedim"
 • 'hey yavrum hey ne gunlere kaldik' dedirten uyduruk muhendislik turu..
 • şimdilik sadece odtü ve boğaziçinde bulunan, tüm işletme ve iktisat öğrencilerinin " ya böyle birşey varmış, başvursak mı acaba" şeklinde yaklaştığı yüksek lisans programı. anlaşıldığı kadarıyla esaslı bir matematik bilgisi gerektirmektedir. matematikle arası olmayan kişilerin fransız kalması muhtemeldir.
 • endüstri mühendisligi'nin bir opsiyonu olan, amerika'da çok popüler olan ve uyduruk diye nitelendirilemeyecek geçerli bölüm
 • turevleri ve uyduruk benzerleri icin: (bkz: endustri muhendisligi)(bkz: endutturu muhendisligi)(bkz: isletme muhendisligi)(bkz: gitar muhendisligi)(bkz: kaldirim muhendisligi) hatta ve hatta (bkz: bok muhendisligi)
 • (bkz: #2665806)
 • boğaziçinin birkaç yıl önce isminin sahip olduğu avantajlardan yararlanmak amacıyla paralı bölümler (executive mba gibi) açmasının bir uzantısı olan bölüm. "koskoca boğaziçinin paraya mı ihtiyacı var" demiştim o zamanlar ama, varmış maalesef.
 • ozellikle on lisansi farkli olup, finans ogrenmek istiyenler icin guzel bir program olsa gerek. muhendislik denir mi bilinmez fakat finansi kucumsemek, finansin ne oldugunu bilmemek demektir. cok okumak, cok dusunmek gerekir. matematik veya istatistik bir aractir sadece.