şükela:  tümü | bugün
 • bazı takimlarin gelirlerinin on yilda 600% artmasinda sakinca görmeyen fair play.

  bunlar hep futbol basarisi babacim.

  https://twitter.com/…ntel/status/822135258057469952
 • aptallığın teki. bu nedir arkadaş ya bırakın adamlar istedikleri gibi takılsınlar, transferlerini falan yapsınlar. ekonomileri çok kötüye giderse zaten batarlar, olur gider. siz niye karışıyorsunuz her boka?

  bir maç zevkimiz var, onun da içine sıçmayın bi zahmet ya. eskiden bu zamanlarda transfer konuşurken şimdi gelir gider tablosu konuşuyoruz amk.
 • şimdiyi düşünürsen hepimiz o kafadayız, ileriyi düşünürsen finansal fair play gerekli prosedür. 2 yönden bakacak olursak; hem nokta atışı transferler yapılır(burada scout ekiplerine çok iş düşüyor) buna istinaden, düşük bütçelerle takıma yararlı futbolcular alınır. başkanların bu konu üzerinde çok hassas olması gerekir.
 • uefa'nın marka değerini korumak istemesi sonucu ortaya çıkan kavramdır. uefa şampiyonlar ligi, uefa avrupa ligi, avrupa şampiyonaları gibi organizasyonları düzenliyor. bu iş herkesin bildiği gibi çok büyük bir ekonomi. dolayısıyla bunun toplamı bir marka değerine tekabül ediyor. uefa da haklı olarak bu organizasyonlara katılmak için kulüplerin ürettiği kadarını tüketmesini istiyor. eğer böyle olmazsa borç batağında yüzen kulüpler kendi liglerinde başarılı olup şampiyonlar ligine gitse bile şampiyonlar ligi organizasyonunun beklediği düzeyin çok altında kalarak insanları bu organizasyonlardan soğutabilir.
 • türkiye'de futbolu hakettiği gibi bitirmiş olaydır
 • saçmalıktır çünkü fener'in olmayan parası ile transfer yapmasına engel olmaktadır.
 • büyük ve isimli bazı takımlara dokunmadığı için haksız bir uygulamadır. ama tüm takımlara doğru ve adil şekilde uygulanmış olsaydı çok mantıklı bir uygulamadır. öyle borca girip, kulübü batıracak kadar sözleşmeler imzalayıp, bir yıl sonra kapısına kilit vurulacak takımları, uefa organizasyonunda istemiyor. bu da sonuna kadar haklı bir uygulama. uefa diyor ki benim işim organizasyon, bu elit yere de sadece gelir-gider sorunu yaşamayan ve maddi sorunu olmayan takımları istiyorum.
 • futbol takımlarını büyümeye falan zorlamayan uygulama. proje en başından hatalı, fransız bir takımla ispanyol bir takım belli oranda benzer mali yönetime sahip olabilir. avrupa birliği üyesi ikisi de genel anlamda benzer yerel kanunlardan sorumlular zaten, ama rus-türk ne bileyim israilli, kısacası 5 büyük ligin dışında kalan liglerin işleyişi farkı. bunun farkına varmadan herkese sen zarar etmeyeceksin kardeşim, yassah diyemezsin. bunların gelir kaynakları falan tamamen farklı.

  ayrıca sonra diyeceksin ki, bir türk takımı bir ingiliz takımıyla başa çıksın, futbol birbirine yakınlaşsın heyecan gelsin. gelmez lan nasıl gelecek? yahu 5 büyük ligin geliri, 6. büyük ligin gelirinden 3-4 kat fazla, kaldı ki sen zaten 4 büyük ligin takımlarını şampıyonlar ligine direkt alacaksın oradan da makas açılacak, onun üzerine diyeceksin ki sadece 10m euro zarar edebilirsin. e ulan manu kenarda bekleyecek adama 50m euro veriyor geliri 50m euro olan bir takım nasıl 10m euro zarar kısıtıyla buna kafa bulacak? ha oyuncu sat diyorsun.

  bir futbol dünyası düşünün, her bir takım hiç bir fark gözetilmeden deniyor ki zarar etmeyeceksin! e ulan bu piyasanın mantığına ters. para bir yerlerden bir yerlere akacak illaki, herkes nasıl kar edecek lan? böyle bir şey olabilir mi ya?

  sinirlendim bak.

  edit: ayrıca zaten zarar eden takımların tutunmasına zaten imkan yok. şampiyonlar ligi ve avrupa liginin yarı finaline bak, ya devasa bütçeli devlet gibi futbol takımları, veya oyuncu ihraç eden futbol takımları. ne fenerbahçe var orada, ne de bir rus takımı.
 • türkiye'de ligi daha rasyonel bir hale sokmuştur. başkanların türlü oyunlarla dehşet paralara getirdiği ve randıman almadan sepetlenen "yıldızlar" artık alınmadığı için borçlar şişmiyor, ligi efendi oynayanlar silip süpürüyor.

  ffp olmasa beşiktaş talisca'yı almazdı, gider 10 milyona tabata gibi bir yeteneksizi alırdı. keza gs, fb de öyle.
 • futbol adına uygulanan saçmalığın daniskası. şampiyonlar liginde real, barça, bayern, psg, chelsea, city vs. gibi top class takımlar dışında bir takımın var olmasını engellemek için yapılmış bir hamledir.

  teorik olarak bu saçmalıktan kurtulmanın yolları da mevcut. git bas çin kulübüne el altından parayı. çin kulübü gelsin beş para etmez oyuncuna el altından yığsın parayı sen de kulübünü kar ediyor göster. oh gelsin ffp kuralları küçük kulüplere girsin dimi? hadi abisi yemezler.
hesabın var mı? giriş yap