şükela:  tümü | bugün
 • şu anda devam eden üç kriz var:
  biyolojik kriz
  finansal kriz
  ekonomik kriz

  bir petrol piyasası krizinde olduğumuzu da iddia edebilirsiniz, ancak bu tamamen farklı bir zaman çizelgesinde oldu, bu yüzden şimdilik petrol kenara bırakacağım.

  iyi haber de var tabi ki, iyi haberin ilk parçası, daha fazla krizin ortaya çıkmamasıdır. tüm dünya şu anda bir çöp kutusu gibi ve her yerde de politik bir patlama yaşayabiliriz. bu dünya düzenini insanlar lehinde değiştirecektir.

  ikinci iyi haber ise finansal krizin önlendiği görülüyor. hata yapılsa 2008-09'dan çok daha kötü bir şeyin zirvesinde olurduk. fed kararları olmasaydı, şu anda kademeli iflaslar ve finansal sistemin neredeyse çöküşünü görecektik. şanslıyız ki kriz bir nimetti, çünkü merkez bankalarına bununla başa çıkacak araçları piyasalara verdi.

  finansal piyasalardaki toparlanma tamamen finansal krizle ilgilidir. bankalar çökmüyor şu anda iyi olan da bu.

  işte sırada kötü haberler: diğer iki kriz daha yeni başlıyor.

  çin, koronavirüsün en kötüsünü geçebilir, ancak başka hiç bir ülke henüz en kötüyü geçmedi ve hiç bir ülke çin'in yapabileceği türden kitle gözetimi ve karantina önlemlerini yapamaz. italya'dan çok iyi işaretler var, ancak normalliğe dönüşün gerçek bir yolu yok. hepimiz bazı terapötik tedavilerin görünümü büyük ölçüde iyileştirebileceğini umuyoruz, ancak yoğun bakım ünitelerine ölen ve kabul edilen insan sayısı çok kötü.

  salgının gerçek rakamları dünyanın çoğunda gerçek rakamlar değil.

  peşinden ekonomik sorunlar gerçeği geliyor. dünya her zamankinden daha fazla kaldıraç ve borç bağımlısı. hiç kimsenin birikimi yoktur ve borç seviyeleri korkunçtur. perakende mağazaların / sektörün ne kadar süreyle kapatılacağı ve daha da önemlisi insanların dışarı çıkmaktan ne kadar korktukları hakkında hiçbir fikrimiz yok. psikoloijk korku çok yoğun.

  sözün özü, finansal piyasalar iyiye dönecek olsa da, ekonomik ve biyolojik krizler ile daha uzun süre boğuşacağız ne yazık ki...