58 entry daha
  • türk lirası'nı basan belli
    tl bazlı faizleri belirleyen belli
    tl zorunlu karşılıkları belirleyen belli
    bu enstrümanları elinde tutan kuruma söz dinlemiyor diyen belli.

tl değer kazanınca bunu biz yaptık diyen belli

tl değer kaybedince sebep belirsiz.

şu süreçte tl basmak akıllıca olabilir ekonomist değilim değerlendirmesini yapamam. ancak şunu akıl edebiliyorum...

tüm merkez bankaları deli gibi para basıyor.

abd trilyon dolar seviyesinde para bastı
    avrupa birliği basıyor.

haliyle tcmb de basıyormuş. gördük
    kaynak: https://evds2.tcmb.gov.tr/…/portlet/kcq9ux2reuc=/tr

sorun basması da değil. ancak diğer merkez bakaları bir şekilde bu pompalanan parayı piyasadan geri çekmenin planını yapıyordur. bizim planımız ne. lpiyasaya pompalanan bu sıcak para karşılığında piyasada da sıcak döviz var. durum dengeli olması gerektiği halde dolar/tl kuru çok dalgalı ve hızlı artış gösteriyor.

peki piyasadan döviz çekildiğinde biz tl yi geri çağıramazsak ne olacak ?

işte beni asıl düşündüren bu
  • aşağı yukarı 20 milyon kişi için gerçek durumdur.

"kitleler hiçbir zaman gerçeğe susamamıştır. hoşlarına gitmeyen açık gerçekler karşısında, sahte olan eğer kendilerini cezbederse sahte olanı ilahlaştırarak açık gerçeklere yüz çevirmeyi daha uygun bulurlar."

(bkz: gustave le bon)
    (bkz: kitleler psikolojisi)
  • madem öyle, biz de misilleme yapıp pound'a saldıralım. ingiltere ekonomisini bir güzel alt üst edelim. ha, ne didin?
  • egonomi super yoksa dolar şu an 1 liraydı diye de ekleseler daha inandırıcı olurmuş kitleleri için..artık izleyenleri bile inanmıyor meddahlik yapıp duruyorlar
  • bu teknoloji caginda yerel piyasalara yabanci erisimin azaltilmasinin olumlu bir sey olmadigini herkesin bilmesi gerek, zamanin ekonomisinde totaliter davranmak pek hos sonuclar vermiyor, maalesef para birimimize olan da bu.
  • vay be, birkaç sene öncesine kadar hürriyet takip ettiğim başlıca haber siteleri arasında geliyordu. şu an bakınca bu köklü gazetenin bile aciz bir hale geldiğini üzüntüyle görüp kapattım haberi.

yazık.
  • ya yeter be yeter kardeşim, hep mi dış mihrak hep mi korku senaryosu, bu nasıl bir hayalgücü? çok basit soru sen paranın değerini yükseltecek hangi katma değeri üretiyorsun? cevap boş küme. ama hep saldırı hep dış güçler, yersen.
  • ybsg
  • her tür döviz ile mi saldırıyorlar. birbirlerine bağlı olmayan paralarda artıyor. neredeyse tüm dünya paraları karşısında değer kaybediyor türk lirası. bulgar levası bile 4 lira yahu.

bence bu işin arkasında başka bir bir iş var diye düşündürtendir.

edit : yanlış anlamama düzeltmesi yapayım. " bence bu işin arkasında başka bir bir iş var" demek, süper - hiper dış güçler filan değildir tabiki. ülkenin üretim, eğitim, adalet, hukuk, yönetim sorunlarının tümü anlamındadır.
445 entry daha
hesabın var mı? giriş yap