şükela:  tümü | bugün
 • evet ülke olarak geri kaldığımız bir konu.

  finansal olur yazarlık sadece ekonomistlerin yada finansçıların ihtiyaç duyduğu bir kavram değil, kendi parasını yönetmek isteyen herkesin az çok sahip olması gereken önemli bir konudur. özellikle avrupada bir çok insan birikimlerini tahvil, hisse senedi vs finansal enstrümanlar ile yönetirken biz anca taşa toprağa (ev, arsa) yatırıyoruz yada yastık altında tutuyoruz. olması gereken ise kişisel birikimlerin de ekonomiye kazandırılması, yastık altında duran ve yastık dahil kimseye bir yararı olmayan paranın ülke ekonomisine katkıda bulunmasıdır. peki buna ne engel oluyor ? tabiki ön yargılar mesela borsanın bir yatırım aracı değil de bir kumar çeşidi gibi görülmesi. bilinmelidir ki spekülatif hareketlerden kaçınarak, orta ve uzun vadeli düşünerek ve tabiki en ama en önemlisi gerekli bilgi birikimine sahip olarak yada bu anlamda hizmet veren kurumlardan hizmet alınarak bilinçli bir şekilde işlem yapılması. zaten bunun içinde finansal okur yazarlık şarttır.
 • bu hususta dr. ethem sancak'ın bireysel finans kitabı ile bir altyapı oluşturulabilir.
 • her bir insan icin gerekli bir edinimdir. su an turkiye'de cok fazla ihtiyac duydugumuz kavramdir. ortalik "ay ekonomiden de hic anlamam eki eki eki" diyen tiplerden gecilmiyor. anlamak zorundasin kardesim. an - la - ya - cak - sin. iki iki dort.

  ekmek aliyorsan, su aliyorsan, kira - fatura oduyorsan, enflasyon nedir, vergi nedir, cesitleri nelerdir, ulkenin ekonomi yonetiminden sorumlu kurumlari nelerdir, hangisi ne yapar, bizim gunluk hayatimizi nasil etkiler bunlari bileceksin. demiyorum ki git iktisat teorisini yala yut. alakasiz bir alanda uzmansan bile bu temel ekonomi bilgilerini, birbiriyle etkilesen iktisadi kavramlari ogreneceksin. ondan sonra "dolar yukseliyur, dis mihraklar ebemizi sikiyuuur" diyenlere "tatavayi kes lan" diyeceksin.

  kaynak istiyorsaniz mahfi egilmez tum kariyerini sade vatandasa ekonomiyi anlatmaya adadi. alin okuyun.
 • bu işin en geç ortaokuldan itibaren yeri olması gerekiyor.

  (bkz: bloomberg ht) yi açtığımızda nüfusun % kaçı, denileni anlayabiliyor sorgulamak lazım.

  eğitim bakanı sn. ziya selçuk a açık çağrımdır. çocuklarımızı gerçek dünya ile iç içe, kopukluk olmadan, sırf teoriye kasmadan, basitçe, sade bir şekilde yarınlara hazırlayalım. müzeyi de gezsinler ama aselsan' a da gitsinler, ostim'i de görsünler, teknokentlerde belli bir vakit te geçirsinler. üretim nedir bilsinler. tarlasından, konserinden, spor müsabakasından, vb. endüstriel tesisine kadar her ortamı solusunlar.

  dokunsunlar gerçek dünyaya, kendilerini tanısınlar, yeteneklerini anlasınlar.

  kendi tarihimizle birlikte, almanya nasıl almanya olmuş (onca savaşa rağmen), çin nasıl onca zorluğa rağmen buralara gelmiş, japonya, irlanda...

  ve damarlarımızdaki asil kanın hakkını nasıl veririz,anlayıp inansınlar...