şükela:  tümü | bugün soru sor
  • isletme fakultelerinde ve mba programlarinda okutulan zorunlu derslerden biridir. bilanco,gelir tablosu,nakitakim tablosu, paranin zaman degeri, tahvil hesaplamalari vb. bircok konuyu inceleyen ders.
    (bkz: finansman yonetimi)
  • öztin akgüçün işletme fakültesinde ve iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin işletme bölümlerinde okutulan ve türkiye'de henüz eline su dökecek başka bir eserin bulunamadığı referans kitabı. ilk baskı tarihi 1983 olup geniş ölçüde j.weston'un financial management isimli kitabının çatısı benimsenmiştir
  • ingilizcesi corporate financedir.
  • işletmeler için gerekli para , fon gibi mali kaynakların tesbiti , nereden , ne zaman ve ne şekilde bulunabileceği konuları ile ilgilenen yönetim şekli... (bkz: finansman)
  • istanbul üniversitesi işletme fakültesinde mba dersi değil,5.yarıyıl dersi olarak okutulan,651 kod numaralı,önkoşullu ,sanki inanılmaz bir finans yöneticisi olacakmışsınızcasına okutulan bir ders.
  • istanbul universitesi isletme fakultesi isletme iktisadi enstitusune bagli mba programinda ve 2005 itibariyle acilan finans ms programinda okutulan ders.
  • zorluğu zaten tartışılmayacak derse bir de abd'de okumuş, üstüne cila çekmiş*, doktorasını yapmış bir hoca geliyorsa, melettirmekle* kalmaz, terstten de okutur abd milli marşını.
    (bkz: ben bu dönem bunu gördüm)
  • allah belasını versindir.. başka da birşey değildir.

(bkz: 29-30 mayıs 2010 açıköğretim sınavları)
  • profesör doktor ruhi metin türko hocanın kitabından takip edilmesi gereken ultra zor ders. çoğu fakültede tek dönem okutulup, bir kaç temel konuya değinilmesine karşın hakkıyla eğitimi verilmeye kalkışıldığında en az üç dönem okutulmalı ve yaz tatilinde de stajla taçlandırılmalıdır.

paranın zaman değeri, risk ve verim, değerleme, finansal analiz, finansal tahmin, finansal planlama ve kar planlaması, bütçeleme ve kontrol, döner sermaye yönetimi, yatırım kararları, kiralama, riskli yatırım projelerinin değerlendirilmesi, sermaye maliyeti, sermaye yapısı, kar dağıtım politikası, kısa, orta, uzun vadeli finansman, firmalarda büyüme ve başarısızlığı önleme yolları, uluslararası finansman konularını ve bunlarla ilgili yüzlerce matematiksel hesap ve formülü içermektedir. hayatının bir döneminde bunlarla kafayı kırmakla meşgul birisi olarak tavsiyem uzak durun, duramıyorsanız da devasa bir dünya ile karşılaşmaya hazır olun.