şükela:  tümü | bugün
  • bugün şahit olduğum rezalettir. finansbank atm'sinden para çekmeye çalışan bir yaşlı amca, benim para çektiğimi görünce "evladım bana yardımcı olur musun?" dedi. ben de tamam deyip kartınızı sokup şifreyi girin dedim (tabi bu esnada bakmıyorum).

şifreyi girdikten sonra gelen ekranda sadece 4 seçenek var. para çekmeyi andıran en yakın seçenek de "nakit avans" seçeneği. adamın elindeki kart normal banka kartı (debit) olmasına ve hesabında 1500 lira civarında bir para olmasına rağmen, 'para çek' seçeneği ana ekranda çıkmıyor.

en alttaki "tüm işlemler" seçeneğine tıklayınca, yine hiç de kullanıcı dostu olmayan bir tasarım karşımıza çıkıyor:
    üstte (bankanın hesap açanlara otomatik olarak belirlediği) kredi hesabı
    altta emekli maaşının yattığı ve para çekeceği normal hesap.

ancak alttaki seçeneğe tıklayınca hesabından para çekebiliyorsun. şimdi bir dünya yaşlı insan bu banka kartını emekli maaşını çekmek için kullanıyor ve çoğu işi bilmediği için nakit avans seçeneğine tıklayarak para çekiyor. yaşlı amca/teyze hesabından para çektiğini zannederken banka bunlara sağlam faiz iteliyor.

yani bu çakallıktan ve rezaletten başka bir şey olamaz.

not: bu konuya (bkz: finansbank atm'si) başlığındaki son entry'de (bkz: #61524482) biraz değinilmiş, lakin iş o kadar basit değil. binlerce yaşlı insan bu atm'lerden para çekiyor ve sen onlara kullanıcı dostu ve dürüst bir tasarım sunmak zorundasın. hesabında para olan adama ve büyük oranda para çekmek için kullanılan bir karta ana ekranda "para çek" seçeneği yerine "nakit avans" seçeneği koyarsan, ben de doğal olarak bunda bir art niyet ararım.
  • henüz düzenli olarak çalışan bir finansbank atm'si görmediğimden demek ki çalışanları da böyle çalışıyormuş dediğim rezalet, rezalet gibi rezalet.
  • rezalet değil, çakallıktır. art niyetli bir yaklaşım olduğu açık.
  • bunu nasıl savunabilirler acaba çok merak ediyorum. kaldı ki yeni bir durum da değil. sanırım geçen sene tüketiciler derneği bir açıklama yapmıştı ve medyada yer almıştı bu durum. demek ki kimse düzeltmeye zahmet etmemiş.
  • dolandırıcılıktır. enpara'cığım, sen ayrıl bunlardan, sana başka atm verecek banka mı yok?
  • rezalet değildir. çakallık da değildir. nitelikli dolandırıcıktır.

türk ceza kanunu'nun 158. maddesine göre: dolandırıcılık suçunun

c) kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle,

f) bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,

işlenmesi halinde nitelikli dolandırıcılık suçu kabul edilir. iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. ancak bankalar ve bilişim sistemleri araç olarak kullanıldığı için hapis cezasının alt sınırı üç yıldan, adlî para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz.

mevcut yasalara göre bile açıkça suç olan bir şeyi çakallık falan diye sempatikleştirmeye, olağan görmeye devam ederseniz mevcut hukuku bile mumla ararsınız.
  • ulan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak demek ki böyle bir şeymiş.
    en az 10 tane finansbank atm'si kullandım.
    hem enpara hem de finansbank müşterisiyim.

hepsinde de şifreyi girer girmez gelen 4 seçenekten ilk ikisi para yatırma ve para çekme işlemi.

hadi şimdi s*ktirin gidin.
  • beykentte bulunan atmlerinden hiçbiri çalışmamaktadır.