şükela:  tümü | bugün
 • bir eski zaman oyunu. televizyonun olmadığı, akşamları soba başında radyo tiyatrosu'nun dinlendiği zamanlardan kalma. bütün aile, hatta komşular bir masanın etrafında toplanır. masanın üstüne üç/dört fincan konur. birinin altında yüzük, ya da şeker bir şey saklanır. sonra saklanan nesnenin hangi fincanın altında olduğu bulunması istenir.
 • akraba ve konu komşu kızlı erkekli takımlara ayrılır. (allah allah!) takımlardan biri tepside kapalı duran 7 ya da 9 fincandan birinin altına bir yüzük saklar, karşı takım da fincanları tek tek açarak yüzüğü birinci ya da sondan birinci açışta bulmaya çalışır. kazanan taraf sonraki turda yüzüğü saklar.

  oyunun espirisi yüzüğü saklayan takımın fincanları tepsiye nasıl dizdiğinde yatar. tepsi yuvarlaksa fincan dizilişinde merkez-çevre ilişkileri ağır basar, dörtgense köşegenler gerilim toplar. fincanlar genelde tek sayıda olduğundan orta fincan stresi de ortaya çıkabilir. ayrıca 9 fincan pek birörnek olmaz: örneğin 5 fincan olur, 2 kupa, bir sarelle kapağı, bir de libidoya-ziyan-nesne olur...

  ileri aşamalarda da fincanların kulplarının yönleri önem kazanır. dayımın rağbet ettiği bir diziliş şöyledir: dikdörtgen bir tepside 4 tane fincan, bir kupa ve libidoya-ziyan-nesne köşegene dizilir. boş kalan köşelerin birine öteki kupa konur, öbür köşeye de sarelle kapağıyla son fincan yanyana yerleştirilir (asimetri nifak tohumu). yüzük o son fincanın altındadır.

  oyunda sıklıkla başvurulan bir hile yüzüğü hiçbir fincanın altına koymamaktır: yüzüğü arayan, yani onu birinci ya da sondan birinci açışta bulmaya çalışan takım, fincanları tek tek açmaya başlar ve bir türlü bulamaz, geriye iki fincan kalır... birini açar ve yüzüğün son fincanda olduğuna hükmederek yenildiği sonucunu çıkarır. oysa...

  ibret: bir kral, şahbazını öldüren bir avcıyı yakalatıp zindana attırmış, demiş ki: "yarın halkın huzurunda hipodromun ortasına bir masa koyacağım, masanın üstünde iki tane kapalı fincan olacak, fincanların birinin altında ölüm yazacak, birinin altında yaşam. kaderini kendin seçeceksin artık!"

  o gece gözüne uyku girmeyen avcı, prensesin sesiyle uyanmış (?): "babam iki fincanın da altına ölüm yazdıracak!" bunu duyan avcı sevinip hemen uykusuna dönmüş. ertesi sabah avcı, tıklım tıklım hipodrom meydanına getirilmiş ve oyundan çıkan sergen karizmasıyla sahanın ortasındaki masaya yürümüş ve durmuş. bir eliyle fincanlardan birinin üstünü kapadıktan sonra öbür eliyle uykulu gözlerini örtüp haykırmış: "kaderimi seçtim kralım! açın öbür fincanı!"
 • dünya kupası olmasa haberimizin olmayacağı, trt'nin 30 haziran'da başlatacağı über zeka gerektiren eski zaman oyununun tvye uyarlanmış hali.
 • senelerdir ramazan gecelerini soluksuz oynayarak geçirdiğimiz sukela oyun. carsinin ortasında birleştirilen masalar onar onbeserli takimlar... yenilenin ödediği okkali hesap... çeşitli tarihi terimler de vardır bu oyunda. limyat veya dimyat gibi.
 • yayınlayan kanalın söylediğine göre 30 hazirandan itibaren dünyaca ünlü bir televizyon kanalında yayınlanacakmış.
 • reklamlarına göre dünya kupası'nı yayınlayan bütün kanallarda yayınlanacaktır. ilk bölümde obama ile putin'in takımı kozlarını paylaşacak. kazananın kimle oynayacağı tabii ki belli.
 • anadolu'nun yıllardır mübarek ramazan ayında kumar oynadığını öğrenmemize vesile olmuş trt'nin yeni yarışması.
 • format birol güven'in şirketine aitmiş:

  http://tv.gen.tr/program/fincan/
hesabın var mı? giriş yap