şükela:  tümü | bugün
  • üst ekleme: türkiye'nin fındık ihracatı $2,5 milyar. fındığı bizden alıp işleyen ferrero'nun cirosu $11 milyar.

karadeniz bölgesinde fındık hasatı başladı. hasat başladı başlamasına fakat hiçbir çiftçi halinden memnun değil. çünkü fındık para etmiyor. fındığın para etmemesi ise garipsenecek bir durum. neden mi? çünkü dünya fındık üretiminin yaklaşık %90 ını türkiye gerçekleştiriyor.
    dünya fındık üretimi tablosu
    neredeyse tek üreticiyiz fakat çiftçiden fındığın kilosu 9 tl ye satın alınıyor. fındığın kullanım alanları
    türkiye'nin fındık ihracatı $2,5 milyar. fındığı bizden alıp işleyen ferrero'nun cirosu $11 milyar. ilgili haber
    bahçemdeki fındık ağaçlarını kesip çay dikiyorum yerine. acıyorum o dalları keserken. birçok çiftçi de benim yaptığımı yapıyor daha karlı diye. biz fındık dallarını keserken diğer ülkeler fındık dikiyor. yazık günah bu ülkeye.
    fındık üretimi türkiye de ama fındık borsası almaya da yazık yazık yazık bizlere. lütfen bu konuda duyarlı olalım. eğer fındık başka bir ülkede yetişiyor olsaydı ilaç niyetine eczanelerde tane işi satılırdı.

ekleme:fındık fiyatı
    ikinci ekleme: fındığa destek verdiğiniz zaman sadece karadeniz halkına destek vermiş olmuyorsunuz. ihracattan gelen para ülkemizin kasasına giriyor. hepimizin kesesine faydası var. yani karadenizli değilim desteğe gerek duymuyorum gibi yorumları gereksiz ve absürt buluyorum.
    üçüncü ekleme:başlığı açarken iktidar ve muhalefettin konuya dikkatini çekmek istedim. insanları konu ile ilgili bilgilendirerek bir kamuoyu oluşturup ilgili kişilerin dikkatini çekmek ve çözüm uretmelerini sağlamak istiyorum. kişisel olarak sosyal medyada gündem oluşmasına destek verirseniz bunda başarılı olacağımıza inanıyorum.
  • yeni bir yardım kampanyası sandımdı. değilmiş, oh şükür.
  • fındık üreticileri genelde kime oy veriyorlarsa ona söylesin bunu.
    karadeniz size kalacak zannediyorsunuz, iklim değişikliği sebebiyle karadeniz e göz diken araplar tek bir fındıklık ,çay bırakmayacak,bahçıvan lazım onlara da."buralar hep bizim fındıklıktı" dersiniz on sene sonra.

bunu söyledik diye bizim gibilere küfreden ve sonra editleyen başlık sahibinin seviyesine inmiyoruz.
  • ne oldu ki acaba büyük oyunu bozmakla uğraşırken fındığı mı sahipsiz bıraktı karadenizliler anlamadım?

(bkz: itfaye)
    (bkz: hortum)
  • hem ülkede üretimi bitirmeyi politika haline getiren malum partiye oy vereceksin hem de fındığa sahip çıkacağız

tdk, deyimler sözlüğü (bkz: kendi düşen ağlamaz) beter olun inşallah fındığın kilosu 1 lira yaş çay 50 kuruş olur. karısını kızını eşşek gibi çalıştırıp kendi kahvede bütün yıl kumar oynayan, çayını toplattığı karısına pazara gidecekken 10 tl'yi çok gören ama çayın fındığın parası yattımı soluğu gürcistanda 16 yaşındaki kızşara harcayan türkiyenin ahlaki çöküşünün sosyolojik kanıtı malum partinin oy deposu karadenizliler inşallah daha da beter olurlar.

ha bu arada, bu ahlaki durumdaki karadenizlileri yüceltmek şu an devlet politikası. yeni türkiye dedikleri yerin yeni halkı, yapılmak istenen rol modeli bunlar. solcu olacaksan da karadeniz solcusu gibi olacaksın diyor medya, bunu empoze etmeye and içmişler. ayarsız karadenizliler şu an medya tarafından şirin, duyarlı deresine bilmemnesine sahip çıkan, hazırcevap zeki vs lanse edilmekte. oysa ki herkes bilir özellikle lazlar entellektüel görünür ama onlara kız arkadaşınızı dahil emanet edemezsiniz. hepimiz üniversite okuduk, kanka ben senun dostunim diyen her laz arkanı döner dönmez kız arkadaşını ayartmaya çalışırdı. lazlardan kastım pazar ardeşen fındıklı vs halkı. bir aydere gidin karadeniz tatili yapın bakalım, o cennet gibi yerdeki insanların saygısızlığını, aileniz yanınızdayken karınıza kızınıza bakışını bir görün. işin garibi bunu yapanlar kendini entellektüel gösteren, malum partiye oy vermeyen karadeniz sol kesimi. hepiniz aynısınız sağcınız da aynı muhafazakarınız da solcunuz da. bırakın bu ayakları, beter olun ayarsızlar.
  • sv..
    svih..
    svihssle!

gidin uzuna anlatin derdinizi.
  • az sonra gelir, birileri ağlar, bu milli mesele der.

tabii yaa. tarıma destek olacağına köstek olan hükümete oy atarken de düşüneceksin o milli mesele lafını.

sen kendini düşünmezsen, ben mi düşüneceğim. reyiz, büyük resim. su veren itf... neyse, senin de amına koyayım çiftçi kardeş.
  • su veren itfaiye'nin cuk oturduğu kampanya.

fiskobirliği batırırken iyiydi, şimdi "fındığa sahip çık.."

he canım oldu.

fiskobirlik en azından taban fiyatı açıklıyor ve tüccar da bunun çok altında fiyat veremiyordu. verse de kimse tüccara fındık vermiyordu. dolayısıyla fındık fiyatı yüksekti.

not: fındığa gerçekten sahip çıkmak istiyorsan bunun yolu belli, tercihlerini gözden geçir... ama işte siyasete pek girmek istemediğim için yazmayayım.

edit 2 : başlığı açan yazarın neden bas bas bağırdığını 1 ton fındığın maliyetini yazarak şöyle açıklayayım.

--- spoiler ---

1 ton findik çıkan bahçe yaklaşık 6-7 donumdur.

otunun kesilmesi için 1 kisi 4 gün çalışır.

4 kişix250(yevmiye miktarı)=1000
    gubre:1500
    bahçe dallarının kesilmesi 1000
    ılaç 1000

toplamak icin 1 kişinin günlüğü 90 tl
    40 yevmiye gider

40x90=3600

patoz=250

ayrıca bahçe ile ilgilenmek için mecburi gidiş gelişler vs vs

yani maliyet 8500 civarında para eder. bu 1000 kg findik içindir.
    --- spoiler ---

yani 1 kilo fındığın maliyeti 8,5 tl iken fındık 7 lira olunca adam bas bas bağırınmış. olsun. şirketler yine de insaflıymış. ben olsam komple 3 lira yapardım.

not 2: dedemin, memlekette 10 ton fındığı oluyor.
  • seksist bir feminist başlığı sandımdı. değilmiş oh şükür.
  • başlığı açanın entrylerinden anlaşılabileceği üzere kendisi bir akpli bir reisçidir ayrıca chp'den ve diğer muhalefet partilerinden nefret eder. bu sebeple diyoruz ki reisin ve partin gelsin seni kurtarsın. sen yine chp'den diğer muhalif partilerinden nefret etmeye devam et. çünkü son 15 senedir onlar iktidardaydı!

tanım: hiç sallamadığım kampanya. ne fındığı severim ne de fındıkla alakalı ürünleri. ekimi dikimi toptan kaldırılsa farketmem bile.