şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: #74229623)

  bu başlıktaki entry'm den sonra açıklama yapmam istenmiş.

  açıklarım;

  1- fındığın masraf kalemlerini yazalım.

  a- ilkbahar - kış= gübre
  b- ilkbahar - yaz= filiz alımı
  c- yaz= 2 kere tırpan
  d- yaz= fındık toplama
  e- yaz= makineye verme
  f- yaz= satış
  g- sonbahar= tımar

  2- gelir kalemlerini yazalım

  a- ilkbahar = toprak katkı parası
  b- ilkbahar-yaz= kendi tırpan, filiz alma, gübreleme işin bittiğinde çiftçi olarak başka tarlara işe gidilebilir.
  b- yaz = fındık satışı
  c- sonbahar= tımar sonrası odun satışı yapılabilir. tımar işçiliğine gidilebilir.

  3- şimdi tek tek tüm bu işlemlerin 1 ton fındık alınacak bahçe için ne kadara mal olacağını hesaplayalım.
  1a= 50 tl 1 kişi 1 günde 1 tonluk bahçeyi gübreler.
  1b= 15-20 tl lik bir nacak 10-15 yıl kullanılır. 1 kişi 1 tonluk bir bahçeyi 1-2 günde bitirir.
  1c= 500 tl lik bir tırpan motoru 5-6 yıl sorunsuz kullanılır. 50 tl'lik mazotla 1 kişi 1 tonluk bahçeyi 2 günde bitirir. (biz dandik marka çin malı bir motoru 7. yıldır kullanıyoruz 50 tl'lik bi masraf çıkarttı)
  1d= 1 tonluk bahçeyi 1 kişi 10-12 günde toplar. masraf o gün içinde yediği içtiği ekmek su.
  1e= 1 tonluk fındık 200-250 tl ye makineye verilir.
  1f= tüccar gelir kapıdan fındığı alır. önceden fiskobirlik ambarına traktör kiralayıp götürürdük.
  1g= 50 tllik bi balta 10 yıl kullanılır. 1 kişi 2-3 günde tüm tarlayı eden geçirir.

  toplam gider= 360-400 tl

  4- şimdide geliri hesaplayalım.

  2a- tam emin değilim annemin bahçesi 1 tondan daha az 500-600 tl den fazla para alıyor.
  2b- bu kalemi tembel bir çiftçi olduğunu var sayarak 0 tl yazıyorum. fakat tüm ilkbaharda yevmiyeye giden tanıdıklarım var.
  2c- 1 ton fındık = 10.000 tl
  2d- bu kalemi tembel bir çiftçi olduğunu var sayarak 0 tl yazıyorum. fakat tüm sonbaharda yevmiyeye giden tanıdıklarım var.

  toplam gelir. 10.500 tl

  5- sonuç

  gider- 400 tl
  gelir- 10.500 tl

  kar oranı %2625

  fabrikatör kazanmıyor böyle kar.

  fakat neden fındık çiftçisi ağlıyor;

  1a, 1b, 1c, 1d ve 1g kalemlerini kendisi yapmıyor, yapamıyor. çünkü çiftçi değil. babası çiftçiymiş, bu köyden kaçıp şehre gitmiş. fabrikada çalışıyor, memur veya esnaf sadece hafta sonu 2 günü var. karısı veya çocukları o 2 günde köye gitmek istemiyor. gitse de çalışmıyor. haliyle tüm işleri yevmiye ile yaptırıyor. günlüğü 200-250 tl den yukarıdaki yazdığım maddelerde 20 güne yakın yevmiye ödüyor. el elin eşeğini türkü söyleyerek ararmış misali elin yaptığı bakım bir işe yaramıyor. verim düşüyor. kolaya kaçmak için 1 kere tırpan 1 kere ilaç atılıyor. erozyonlar ve verimsizlik aldı başını gitti. ilaçlama böcekleri öldürdü, böcekler gidince kuşlar gitti, kuşlar gidince yılanlar gitti, yılan gidince gelincik gitti, ne çakal kaldı köylerde ne kurt köpek.

  yerde, dere yatağında ot kalmadı hep ilaçladı ve kökleri kurudu. toprak tutunacak yer bulamıyor. yağmuru toprak ememiyor. tırpan makineleri sinek kaydı tıraş şeklinde kesiyor otu.

  dedesinin 1 ton topladığı yerden torunu 500 kg toplayamıyor.

  dedesinin 400 tl ye mal ettiği üretim safhalarına 3-4 bin tl veriyor.

  haliyle 10 tl üreticinin hakkı değil 20 olsun 30 olsun diye ağlıyorlar.

  çözüm;

  çok basit ve net.

  çifçi olmayı kabul etmeyen hiç kimse babasından tarım arazisi mirası alamaz.

  çiftçi olmayı kabul eden mirasyedi şehir hayatını bırakıp köyde yaşamak zorunda ve arazisinin veriminden sorumlu olmalı.

  köyü terk etme veya arazi ile ilgilenmeme durumunda miras elinden alınmalı.
 • tabi işin cahili olunca öyle gelir. fındık üreticiliği en karlı meslekmiş gibi gelir, sonra yüzde 2625 kar ediverirsin. bir tonluk fındık tarlası tek kişinin yapabileceği iştir ve hobidir. tabi bir tonluk tarla ne demek üretici olarak benim fikrim yok bu işte ocak sayısı konuşulur, çünkü bu sene bir ton veren seneye sekiz yüz kilo verir sonraki sene bin iki yüz verir, havaya bağlı iştir, benim bir tonluk tarlam var demek bana garip geliyor.

  bir ton fındık ürünü almak üreticilik değildir, amatör iş yapıp profesyonelle karşılaştırmak büyük aptallıktır. bu ben tek inek aldım besledim çok güzel kar ettim demek ki mandıralar çok büyük para kazanıyorlar diye hesap yapmaktan farklı değildir.

  bu arkadaşın dediği miras yedi benim mesela, öyle bir tonluk falan da değil 3000 ocak yerim var, bir sene 12-14 ton arası, bir sene 5-7 ton arası fındık alıyorum. ha dedem ne kadar alıyordu aynı yerden, var senesi 6 yok senesi 2 ton.

  daha dün gübre ve ilaç atmaktan geldim, orada sıkıntısı var arkadaşın, gübre, ilaç, saymamış ama kireç, tırpan, tımar işlerinin tümünü babamla beraber yapıyoruz, yapıyoruz derken birebir kendimiz yapıyoruz ele para vermek yok.

  yukarıdaki maliyet kalemlerine, bir traktör, fındık toplama makinesi, tarlanın kendisi, ağaçlar, tarlanın içindeki ev, tırtır dahil değil çünkü onlar maliyet değil, biz mesela bunların hepsini bizim orada bir ağaç var oradan topladık. mazot ta maliyet değil bize, fındık ağaçlarının dibinde her sabah 20 litre kadar mazot birikiyor onu kullanıyoruz. 500 tl lik tırpan motoru ile bizim orada en çok beş gün çalışırsın sonra alır eline tamirci tamirci gezersin, sonra bu makinayı yapanın da satanında der onu atıp gidip adam gibi bir tane tırpan alırsın. stihl veya oleo mac dışında bir de shindaiwa bizim işe dayanıyor, şu an en ucuzu 3200 lira, en çok dört olmadı beş sene dayanır. bunlardan üç tane var şu an bizde onları da tarlaya giderken yolun kenarında bulduk aldık geldik. dört tane benzinli kesim motoru var onlar da yağmurla beraber kucağımıza düştü. evin içinde kurduğumuz atelyedeki aletleri de eşimiz dostumuz getirdi onlara da para vermedik.

  yahu arkadaş, sadece şu gidişimde on gün kaldım, market alışverişi, mazot, gübre ve ilaca verdiğimiz para 5200 lira.

  bilmediğin işe oturup hesap yapmayacaksın arkadaş, anladığım kadarı ile işin içinde birebir değilsin, az bir şeyler biliyorsun da bildiğin işin hobi kısmı, ama profesyonel kısmına yorum yapıyorsun. fındıkta 10 dönüme kadar kar marjı yüksek ama gelir düşük oluyor, 10-40 dönüm arası zarardasın, 40-80 dönüm arası akıllı iş yaparsan para kazanırsın, üstünde para kazanırsın olay bu şu anda.

  geçen sene fındık satışından aldığımız para 120 bin lira, toplam maliyetimiz 60 bin lira. dışarıya para verdiğimiz tek nokta fındık toplama, onu da makinede bir sorun çıktı o yüzden ve biz çok çok iyi durumdayız, bölgemizde 10-40 dönüm fındığı olan herkes zararına çalışıyor.

  yukarıdaki akıl yakan hesaba göre yüzde 2625 para kazanıyor olmam için 120 bin lira fındık sattığımda maliyetimin 4500 lira olması lazım. tabi biz mal olduğumuz için, aşağı yukarı ailecek seksen senedir yaptığımız fındık işinde her türlü makinaya sahip olarak ve işi kendimiz yaparak, üstelik biri emekli albay, öteki mühendis olup her türlü yayını ürünü takip eden iki kişi olarak ancak bire bir kazanabiliyoruz. yahu harbiden salağız bir herhalde.