şükela:  tümü | bugün
  • tam adı "fındıklı mahallesi - küçükyalı dolmuş hattı rezaleti" olacaktı.

neresinden başlasam bilemiyorum öncelikle şunu belirteyim anlık bir rezalet değil her an yaşanan rezalet durumudur. tüm dolmuş hatları mı böyle bilmiyorum ama benim iş yerine yakın olması sebebiyle bir kaç aydır kullanmam ile fark ettiğim rezalet hizmet anlayışıdır.

yolculuk deneyimlerinden bahsetmek istiyorum

saat 07:30-08:00 arası ilk duraktan binilir 2 durak sonra öğrenci ile dolmaya başlar durak. şoförden şöyle bir ses yükselir "gençler sırtta çanta kalmıyor, zaten para vermiyorsunuz." daha sonra şoförüne göre öğrencilere hırsız ve ahlaksız yakıştırmaları ile devam eder. 4. duraktan sonra normal kapasitesini aşmıştır dolmuş ancak yolcu alımına devam eder. içeride bulunan yolcular "daha nereye alıyorsun" diye, binmeye çalışanlar da "herkes işe gidiyor ne yapalım" diye, şoför ise "idare edin kimseyi yolda bırakmayalım" diye kavgaya başlar. ha bu arada "kimseyi yolda bırakmayalım" diyen şoför araç boşken 1-2 kişi gördü mü durmaz kalabalık yerleri kaçırmak istemez. neyse dolmuş ağzına kadar doludur artık. şoför artık kameradan sırtta çanta arar ve uyarır "kırmızılı sırtında çanta var görüyorum kameradan" aynı şekilde "abi gel ileri, arka bomboş" diye yer açma çabasına devam eder. insanlar biraz daha nefes alsın da devam edeyim doldurmaya diye. nitekim kapıyı açmaya devam eder insanlar ittire ittire biner ve kapı kapanmaz burada şoför faktörü devam eder ya yola kapı açık devam eder( evet yanlış duymadınız kapı açık yoluna devam eder) ya da kapı açık gidemem ya inin ya içeri girin deyip kapıyı kapatır insanları tıkıştırıp. kapı açık devam edenler insanların can sağlığını hiçe sayarak aynı hızla devam eder, ters şeride girer, kaldırıma çıkar ve bu arada hala yolcu almayı düşünür. kapı kapalı devam edende her durakta kapıyı açar ağzına kadar dolu olduğu halde yolcu alır.

işin tuhaf tarafı insanlar o kadar alışmış ki bu duruma kapı açık nasıl yolcu taşıyorsun, bu kadar niye dolduruyorsun, araç sayınızı arttırın vs diye söylenmiyor yaklaşık 3 aydır her iş günü bunu gözlemliyorum.

başlarda bu saatler işe gidiş için en yoğun saatler normal falan diyordum ama geçenlerde 9 da dolmuşa bindiğimde yolcu sayısında azalmaya karşı duraklar arasında yavaş yavaş giden yine aynı şekilde tıka basa dolduran ve şikayet edenlere "ne yapayım insanlar işe gidiyor" diye çıkışan şoförü görünce bunun saat ile alakası olmadığını anladım.
  • ben de ayakta giderken sikiyorlar zannettim ki yeni türkiye de çok normal karşılan bir husustur; bundan kelli rezalet olmayan sikko bir mevzudur.

rezalet puanım 0/10

defol git buradan.
  • en yaygın minibüs rezaleti. maalesef ara hatlardaki çoğu hat bu şekilde çalışıyor.
    bir başkası için bkz
  • koyunların kamyona dolduruluşu gibi minibüslere doldurulmasından gocunmayan koyunların rezalet olarak görmesini beklemediğim başlık

(bkz: güdülmeye alışmak)
  • bence sadece minibüs hattı değil, fındıklı mahallesinin geneli tam bir rezalet.