• kayışdağı eteklerinde, kayışdağı mahallesinden aşağıda konuşlanmış bir mahalledir. yeditepe üniversitesinin arka girişi bu mahalleye bakar. 19f*, 16f*, 133fm* otobüsleri ve küçükyalı-fındıklı minibüsleri ile ulaşılabilir.
  • yeditepe üniversitesinin mahallesi.sağlam yokuşları olan mahalledir.7 dakikada bir küçükyalıdan minibüs kalkar ve minibüs fiyatları 1 lira 45 kuruştur.asıl ilginç olan neredeyse bütün bakkallarinin farklı renklerde kafeslerle kapatılmış olmasıdır.fındıklı çapında moda olmuş olabilir bu kafes olayı.yeditepeli arkadaşlarımın öğrenci evi yüzünden vaktimin yarısını pis,dağınık bir evde geyik yaparak geçirdiğim mahalle.
  • maltepe'ye bağlı olmasına rağmen maltepe'den bayağı uzak olan mahalle. yemeksepetinde kayışdağı (fındıklı mah.) olarak geçer.
  • sokakları ve caddeleri daracık olan, buna rağmen çift taraflı park edilen, saygısız ve park etmeyi bilmeyen sürücüler nedeniyle trafiği arapsaçına dönen mahalle. bir arabanın zor sığacağı yola iki otobüs karşılıklı gelince trafik kilitleniyor tabii ki.
  • muhtarının türk telekom'un özelleştirildiğinden haberi olmayan mahalle. muhtarlığın duvarına kocaman afiş asmışlar, "ttnet adsl internet kaydı muhtarlığımızda yapılmaktadır. fındıklı muhtarlığı" diye. devletin bir kurumu olan muhtarlık, özel bir şirket olan ttnet'in işini de yapıyor ve buna ses çıkarılmıyor.
  • bir dönem, 6 ay ikamet ettiğim ve gecenin birinde, evime dönerken,
    yankesiciler tarafından takip edilmem sonucu, 1 hafta içinde apar topar taşındığım semt.

sanki belediye bu mahalleye hiç uğramaz. sokaklar akşama doğru çöpten ve kirden geçilmez.

daire kiraları ise gerçekten ucuzdur. ancak yaşaması bu muhitte, yalnız bir kadın için, cidden zordur.

komşular garip bakar.
    esnaf garip bakar.
    velhasılı ayrılık tek çıkar yoldur.
  • 8 aydır ikamet ettiğim maltepeye bağlı mahalle. iş yerime yakın ve ucuz olduğu için bu mahalleyi tercih ettim fakat afedersiniz eşşekler gibi pişmanım.
    mahallede bolca inşaaat olmasından ötürü her köşebaşında bir tane emlakçı var. evi tutarken evin iskan durumunundan, elektrik, su, doğalgaz durumunun hala şantiye olarak göründüğünden asla bahsetmezler.
    hiç bir sorun yok hemen imzayı at yerleş derler. zaten kiracıysan şantiyeymiş, iskanmış nerden bileceksin amk.

eve bi yerleşirsin, elektriği, suyu üzerine alıcaksın fakat ilgili kurumlarda evin kaydı olmadığını öğrenirsin. sonra emlakçılardan öğrenirsin ki önce iskan alınacaktır, sonra resmiyete geçecektir falan filan.
    bu dakkadan sonra sürekli birileri kapınızı çalıp "gelin birlik olalım, müteahhitle konuşalım iskanı alalım" deyip rahatsız ederler. su faturası için apartmandan biri sayacını okur ,şantiye suyu metreküp hesabından
    hesaplar kapını çalar su parasını ister rahatsız eder, elektrik desen iskan alana kadar birikirde birikir saatte, kol kıvamına geldikçe rahatsız eder.

insanları aşağılamak yada kötülemek amacında değilim ama ne kadar mal insan varsa muhatap olursunuz. siz diye hitap ettiğim herkes, sen diye konuşuyor arkadaş.
    nalbura "usta sizde bu vidadan var mı? " diye soruyorum, adam neticesi dönük olarak yok diyor.
    bi sabah işe gidicem, arabamın üstü komple nescafe. geceleyin üst kattan aşağı nescafe dökmüşler. nasıl bi insanlık lan bu.
    başka bir sabah arabamı silerken üst katlardan itin biri yanan izmarit attı lan arabanın üstüne. millet çekinmeden camdan aşağı her türlü çöpünü atabiliyor.
    ayrıca iki kere duran arabanın lastiğini patlattılar.

ses kirliliği ise had safhada.
    bizim binada sanki merdivenlerde bir aile yaşıyor. gece yarısı, misafir uğurlama seramonilerine yatağınızdan hiç kalkmadan şahit olabilirsiniz.
    ayrıca her akşam asker uğurlaması olsun, düğün, kına, nişan vb hertürlü etkinlikleri silahlar eşliğinde barındırıdan güzide semtimizdir fındıklı.
    oda yetmedi bol bol sokak arası kavgalarıda akşamınıza neşe katacaktır.

taşındığımın ertesi günü internetim henüz bağlanmadığından çıkıp bir gazete alayımda kahvaltıda okurum dedim, ama oda ne kocaman mahallede gazete diye birşey yok.
    o zaman, galiba ben bi bok yedim ama hadi hayırlısı bakalım demiştim.

mahalle komple kötü değil ama emlakçılar kötü be arkadaş. fındıklıda ev tutacak arkadaşlara tavsiyelerim şunlardır.

evde eksik varsa, emlakçı o eksikleri gidertene kadar imzayı atmayın. yok abi yarın hallediyoruz, akşama biter, yarın hazır gibi masallara kanmayın.
    imzayı atarsan, o eksikleri sen gider kiradan düşersin durumuna geliyor sonra.

ikincisi evin fatura durumlarını sorun arkadaş. gerekirse eski faturaları isteyin. sonra iskansız evde, iskan gelecek diye bekleyip, kendinizi kaçak göçmen gibi hissedersiniz.

edit:imla

edit2: aha molotoflu araba yakmalı olaylarda oldu. gelmeyin olm.

edit3: burdan taşındım mk
  • hakkında detaylı bilgi için http://unutulmasinburadakalsin.wordpress.com/…icin/ adresine uğranabilecek mahalle.
  • ikarus'larla içinden geçmek çok keyifliydi, bir de körüklü otobüsün arkasında gidiyorsanız her an savrulma tehlikesiyle adrenalin dozu hep tavan yapıyordu.

(bkz: hey gidi günler)
hesabın var mı? giriş yap