• "allah mısın ulann!!" diye höykürmeme sebep olan şâhâne program. o kadar güzel bir şey ki bu...
  • uygulamayı kullanırken birden "dostum bu uyguluma geçersiz crack falan sökmez bana anca 3 sayfa kaydederim parayı ver uygulamayı al" dediği uygulama. eğer der ise uygulamayı sakince kapatalım ctrl+alt+delete ile görev yöneticisinden hizmetlere gelelim. orada abbyy.licensing.finereader.professional.12.0 hizmetini sonlandıralım.tabi yeniden başlama ihtimaline karşı sağ alttaki hizmetlere tıklayıp yeni pencereden tıklayarak başlama şeklini elle yapatalım. ve uygulamamızı kullanmaya devam edelim

eğer sizde benim gibi pdf'ten mobi,epub'a çevirmek için kullanıyorsanız bence önce html olarak kaydedin. html dosyasını mobi,epub vs. dönüştürün. bir kaç kere direk upub yaptığımda bir kaç kısmında hata çıkardı. aynı dosyaya bahsettiğim işletimi yaptığımda sorunsuzdu.
  • cpu'yu iyi çalıştırır. işlemciniz ne olursa olsun ocr işlemi sırasında genellikle bütün çekirdeklerde %100 ü görürsünüz.

ayrıca en iyi ocr programı dersek de abartmış olmayız.
  • abbyy firmasinin ocr programi. turkce destegi, el yazisi okuma gibi guzel ozellikleri vardi ben kullandigim zamanlar.
  • oricinal olarak pdf formatında düzenlenmiş dosyaları word vb türevlerine aktarmak için nitro pdf çok daha başarılı bir programdır. lakin ocr söz konusu olunca (işin içine scan, görsel girince) abbyy tek çözümdür.

ancak her iki programında çok büyük bir eksisi bulunmakta, word'e aktarırken satırda cümlenin bittiği yere marjini/girinti hedesini* koyuveriyorlar. haliyle siz bu belge üzerinde değişikliğe gittiğinizde, mesela çeviri, daha uzun bir cümle koyunca marjin yüzünden hop aşağı kayıyor. üstelik bazen farklı satırların arasına boşluk koymayarak trados ve türevi cat'lar ile çalışan çevirmenlerin kabusu oluyorlar. kısacası çinceden ocr yapmaya bile çare bulan koskoca proğram yıllardır şu boşluk ve marjin işine bir çözüm bulamadı gitti.
  • 400 civarı poz barındıran birim fiyat usulü bir ihalede, şayet bir adet de portatif tarayıcınız varsa hayat kurtaran programdır. teklif edilen birim fiyatları tek tek excele girerek saatlerce hatta istekli sayısı fazlaysa günlerce aritmetik hata aramaktansa, bu işlemi dakikalar içerisinde neticelendirmenizi sağlar.
  • imajlardaki skew vb. hataları düzeltebilen veya direkt deforme halini arka plana atıp üzerine yazıyı tam oturacak şekilde layer olarak atabilen* rezil rüsva taranmış belgeleri dahi dönüştürebilen yazılım güzelidir.

* bunu yapabilmek için ilgili format altında (text over image layer) seçeneğini aktif etmeniz gereklidir.
  • beş para etmez bir müşteri hizmetleri var bunların. finereader’ın sahibi olan abbyy isimli kurumsallaşmayı becerememiş firmayı kastediyorum. yazılımın mac sürümünden pek çok mühim özelliği kıstıkları yetmezmiş gibi, programla ilgili herhangi bir sorun yaşadığınız zaman da salak salak cevaplar veriyorlar. firma yetkililerinin daha birbirlerinden haberleri yok. türkiye’den yazınca genelde doğu avrupa’daki sorumlular cevap veriyor. o gerizekalıların da artık ingilizce kabiliyeti yetersizliklerinden midir bilemiyorum ilgisiz alakasız cevaplar veriyorlar. firmanın türkiye partnerleri deseniz (kim oldukları önemli değil, dileyen arar bulur), daha sattıkları ürünün ismini/versiyonunu doğru yazmayı becerememişler.

ruslardan daha fazlasını beklemek abesle iştigal olurdu. neymiş, libgen’le birlikte adamların akademik camiaya en büyük hizmetlerindenmiş. aman ne büyük hizmet! dünyanın en büyük korsan ağlarından biri haline geldi. gerçi libgen’de de suç yok, takriben iki yüz sayfalık bir akademik kitabı (hatta e-book versiyonunu bile) yüzlerce dolara satan açgözlü ruh hastaları oldukça bu tip illegal alternatiflerin ortaya çıkması kadar doğal bir şey olamaz.
  • yaklaşık üç yıldır yoğun bir tempoda osmanlı tarihine dair birincil ve ikincil akademik kaynakları tarayıp korsan alemine kazandırmakta olan bir gönüllü olarak, iç rahatlığıyla söyleyebilirm ki bu programdan alası yok. 12. sürümü ile beraber tarama düzeltme fonksiyonları iyice gelişmiş, türkçe ocr'si ingilizce ocr'yi yakalayacak kadar başarılı.

yalnız bir tek sorun var. tarama sırasında oluşan karaltıları geomtrik desenlere döüştürüyor ve bazen taraması zor kitaplarda karaltılar metnin üzerine denk gelmişse okumada sıkıntı yapıyor. 11. sürümde olmuyordu böyle bir şey. hala da çözebilmiş değilim.

yine de bu abbyy fine reader'ın library genesis ile birlikte rusların ilim irfan alemine en büyük katkısı olduğu gerçeğini düşünmüyor. coder'ı her halüakrda cennetlik.
hesabın var mı? giriş yap