• herhangi bir internet, intranet, extranet serverlarında bağlı olan kullanıcıların belirlenmesi, tanımlandırılması ile alakalı komut
  • sistemde online olan kullanicilari gosteren servis.. raw ascii bir protokoldur.. input olarak username@domain yollanir output olarak kullanici listesi veya kullanici bilgisi gelir.. bu $ekilde insanlarin en son maillerini ne zaman okuduklarina kadar ayrintili bilgi alinabilirdi..

gunumuzde guvenlik sebebiyle neredeyse hic bir yerde kullanilmamaktadir..

(bkz: plan)
  • (bkz: eti finger)
  • zamaninda (92 96) esdostla karsilikli bilgisayar basinda olup olmadigimizi kesfetmek icin kullandigimiz bir komut idi. sonrasinda da;

(bkz: talk)
  • hooker with a penisde maynardin, angut bi cocugun kicina sokmasini istedigi vucut bolgesi.
    ..you can point that fuckin finger up your ass... diyor..
  • "-m" parametresiyle cok daha sevimli hale gelen, bir suru dertten kurtaran unix komutu.
    hele <finger -m "a"> dendiginde sadece a isimli kullaniciyi gostermesi takdirimizi kazandi.
  • (bkz: fingering)
  • fingirdek yerine kullanilabilen sozcuk.**
    (bkz: finger finger olmak)
    (bkz: finger finger fingirdemek)
  • "biz size ingilizce ogretecegiz" seanslarinin birinde hafif melodisi paylasima sunulmus, pek de meshur olmayan, kim bilir hangi memleketin cocuk sarkisi:

one two three four five
    once i caught a fish alive
    six seven eight nine ten
    then i let it go again

why did you let it go
    because it bit my finger so
    which finger did it bite
    the little finger on my right

sarkicigin kendisinden soz etmisken, kendisine isim yakistirmaktaki gucluge dokunmadan gecemeyecegim: "neden fish olmasin, neden? neden finger olarak damgalansin?" kotu kalpli cagrisim kumkumasi bir cevap ilistiririm hic de cekinmeden: yakin zamanda pek sevgili dostlardan birinin bir kucuk parmagi eksilmistir. belki sarkim yetersiz kalacaktir cunku hile vardir, giden parmak soldadir ve sebebi balik degildir, konu masal degildir, cocuk sarkisi degildir. ne fark eder? pek sevgili dostlardan birinin sol elinin kucuk parmagi bir trafik kazasi sonucu artik eksiktir.
  • linux'ta bir kullanıcı hakkında bilgi vermeye yarayan program. ama bunalım esnasında kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir bu programın. zira ben az evel denedim ve programın çıktısı bunalımda olmamama rağmen beni soru işaretlerine gark etti.. şöyle dedi finger bana:

login: xxx name: xxx
    directory: xxx shell: xxx
    on since wed aug 24 00:34 (eest) on pts/4 from xxx
    no mail.
    no plan.

no mail, no plan demek.. oy oy hayat mı ulan bu!
hesabın var mı? giriş yap