şükela:  tümü | bugün
 • finwe nin ortanca oglu. turgon, fingon onun ogullaridir. noldor un en cesur ve guclusudur.
 • morgoth'un kar$ısında kendi rızasıyla dikilebilmi$ ve ona meydan okuyabilmi$ tek elf kralı. atının sırtında* karanlıgın savunmasını yararak morgoth'la teketek dövü$en ve onu 7 yerinden yaraladıktan sonra hayatını kaybeden, ancak bedeni throndor tarafından savaş alanından alınan yüce ve tek sahip.
 • fëanorun yarı, finarfinin öz kardeşidir. noldorun teleri gemilerine sığmayan kısmını kuzeydeki gıcırdayan buzullar üzerinden büyük kayıplar vermek pahasına orta dünyaya geçirmiş, sonrasında maedhrosun tahttan feragat etmesiyle noldor kralı olmuştur.
 • feanor'dan daha noldo, en yürekli, en adil.
 • morgoth'u yaraladığı sahnenin resmini (kim çizdi bilmiyorum) tişörte bastırıp giyecek kadar hastası olduğum insan.
 • middle earthün en kral elflerinden... blind guardian kendisine "a star in the night, bearer of hope" demiştir...
 • morgoth melkor la karşılaşmak için atı rochalallor u sürürken gözleri ruhu gibi alev almış, orclar ve morgoth un köleleri önünden onu orome zannedip önünden kaçmışlardır. angmar ın kapılarına gelmiş ve morgothu büyük kötüyü, noldorun belasını, teketek dövüşe çağırmıştır.... ve morgoth kabul etmiştir. morgoth elindeki grondla kapıdan çıkmıştır.
 • fantastik dunyalarin en mükemmel, en cesur elfi. üvey kardesi feanor'u, beleriand'a gocunde isteksiz bir biçimde ve noldor'un alacagi daha büyük yaralari engellemek, feanor'a göz kulak olmak için izlemistir.

  noldor'u morgoth'un sessiz oldugu zamanlarda, angband'a tüm güçleriyle saldiriya çagirmistir. fakat noldor fingolfin'in çagrisina kulak vermeye isteksizdir. geçici de olsa baris zamanindalardir. fakat fingolfin barisin geçici oldugunun farkindadir. halki üzerindeki laneti kaldirmak ve iyi ya da kötü bir sonuca ulasmak istemektedir.

  belli bir süre sonra fingolfin'in öngördügü sey olur ve morgoth ani alev savasi(dagor bragollach) ile kapilarini açar ve noldor büyük kayiplar verir. fingolfin ise halkinin üzerine çöken karanliktan ve noldor'un mutlak yikilisini gördügünden; öfke, keder ve aciyla atini tek basina angband'a sürer. yoluna çikan her canli kaçışir. ihtişamı ve öfkesi o kadar büyüktür ki onun gorenler, orome oldugunu sanarlar.

  fingolfin angband'in kapisina varir ve morgoth'a meydan okur. morgoth büyük bir isteksizlik ve (belki de korkuyla) kalesinin derinliklerinden yavas ve sessizce cikar. sonrasi bilindigi gibi fingolfin, morgoth tarafindan katledilir ama morgoth'un hiç bir zaman unutamayacagi ve her topallayisinda hatirlayacagi yaralar birakir. morgoth, cesedini kurtlarina yemeleri için atamadan kartallarin efendisi thorondor, morgoth'un yüzüne saldirarak fingolfin'in cansiz bedenini alir ve gondolin'in kuzeyindeki bir dagin zirvesine birakir.

  kitap bu savasin ardindan söyle bahseder:
  "thus died fingolfin, high king of noldor, most proud and valiant of the elven-kings of old. the orcs made no boast of that duel at the gate; neither do the elves sing of it, for their sorrow is too deep."
 • noldor'un en cesur, en delikanli krali. uvey kardesi feanor'un serefsizliklerini dahi affedebilecek kadar iyi (bkz: akraba kiyimi/@darth maul), morgoth'un karsisina cikacak kadar mangal yurekli (bkz: dagor bragollach/@darth maul), ulusunu seven halk kahramani, tehlikeye karsi daima uyanik olan buyuk stratejist, haksizliklara karsi cikan adalet timsali, en kotu anda bile umudun oldugunu bilen bilge kral.

  adam gibi adam yani...
 • gondolinin kuzeyinde birakildigi tepeye daha sonra oglu turgon tarafindan bir anit mezar yapilmistir.

hesabın var mı? giriş yap