şükela:  tümü | bugün
 • gaziosmanpa$a kader sokak'ta bulunan buyukelcilik.

  yilda bir finlandiya'ya gitmi$/gidecek ogrenciler icin bir tani$ma yemegi duzenliyorlar. bu yilki bugundu, sanirim onumuzdeki yillarda da bunu devam ettirirler.

  ayrica verdikleri pecetelerin uzerindeki leijonadan tutun, kapi kollarinin fin tarzi ters yone acilmasina kadar, [salmiakkikossu'yu da eklersek] finlandiya'yi ozleyen insanlari cildirtma kapasitesi gayet yuksektir.
 • cankaya ko$kunun kar$isindadir. vize almak icin kar$idakini aptal yerine koymadiginiz surece [kagida mimar yazip mulakatta muhendis diyerek.. sonra da "farki mi var" diye ciki$arak] kibar gorevlileri vardir ve fin usulu [durust] [hizli] [vs.] cali$maktadirlar.
 • dunyada olmayan cok az ulke vardir.
 • fotograf hususunda killik cikaran nadir buyukelciliklerdendir. daha once 1 pasaporta ve 2 vizeye yapistirildigina bakilmaksizin vize basvuru bolumunde calisan hatun kisinin elindeki sablona uymayan tum fotograflar direk reddedilmekte, basvuru sahiplerinin tamamina yakini kader sokagi yokusunun en altindaki fotografciya gonderilmektedirler. bu guzide fotografci, girdi olarak postalandiginiz buyukelciligin adini, cikti olarak ise 17 inch crt monitorde kafa uzunlugu ve 2 kulak arasi mesafesi gonye yardimiyla olculmus nizami fotograflari dordu 8, sekizi 10 ytlden vermektedir. inilen o yokusun donusu ise kan ceker.

  bunun disinda sundugunuz belgelere basvuru esnasinda kontrol icin bakilmaz bile, sadece o var mi, bu var mi diye sorulur. sonuc olarak ucaginizin gidis ve donus tarihlerini bir gun bile asmayan vizeniz verilerek, donusu stockholm uzerinden yapayim da arkadaslara ugrayim, ortamlara akayim hayalleriniz suya dusurulur. yakin zamanda schengen vizesine gun/ay/yil disinda saat/dakika/saniye yazmak icin de yer acilirsa, bilin ki bu finler yuzundendir.
 • 10'da acilan elcilige 9:30'da siraya girmeye gittiginizde genelde en sona kaliyorsunuz, o yuzden ya saat 9'da ya da 11'de gidilmesi gereken yer.
 • vize islemleri hakkinda aranacak özel bir telefon numarası, özel gün ve saatleri olmasına rağmen ne zaman onları arasam, "vize hakkında bilgi vermemiz yasaktır" deyip telefonu kapatırlar. hayır, anlamadım ki? vizeyle ilgili sorulabilecek her seyi sordum, hicbirine cevap verilmedi. bir tek vize basvurusunda hangi belgeler gerekir diye sormadim, ona da gerek yok, websitelerinde yaziyor zati. acaba bir tek o soru icin mi var o telefon, iste bunu merak eder oldum.
 • sigortalı ol sigortalı ol diye tutturan büyükelçilik. yazmadıkları halde, sigortalı olduğunuzu her türlü belgelemeniz yararlı olur.
  ayrıca hatırlatmak isterim ki eğer ticari amaçla gitmiyorsanız, bunlara haddinden fazla para göstermeyin. (entry nin yazıldığı tarihle: 10 bin tl'den fazla) bu sefer de "bu para çok, bu para nereden geliyor? bunu belgeleyin" derler. hayır milyoner olsam demek ki daha başvurmadan kapı dışarı edecekler. diğer ülkeler parası olmayanlara engel çıkartırken bunlar çok para gösterene engel çıkartıyorlar. ne zorları vardır bilinmez.
 • oturma izni başvuruları buradan yapılmaktadır fakat ogrenciyseniz istanbul'dan da başvurabiliyorsunuz.
 • finlandiya'ya gidecek erasmusların ilk tanışma mekanı. oturma izni başvuru sırası olur, pasaporta izin yapıştırtma sırası olur, her sene verdikleri resepsiyon olur ne bileyim.

  farklı şehirlerde oturanlar birbirlerine "aaa bekleriz mutlaka gelin" derler. gidin.