şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öğrenmeyi birleştiren fin eğitim sistemi hala eğitimin rüya ülkesiymiş.

  işte size fin eğitim sistemiyle ilgili 9 şaşırtıcı gerçek.

  -1-

  finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7.

  yaşları ne olursa olsun, çocuklar okula kendileri yürüyerek ya da bisikletle gidiyor.

  fin kültürü çocukların bağımsız yetişmesini önemsiyor. çocuklarını okula getirip götüren, ders çalıştıran ebeveynler diye bir şey yok.

  -2-

  fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret.

  öğrenciler, kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitim-öğretim programlarını şekillendirme haklarına sahipler. öğretmenler de öyle.

  -3-

  finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor. sekizinci sınıfın sonuna kadar not verme zorunluluğu yok ve öğrenciler standardize edilmiş bir sınav sistemine tabi değiller. sadece 16 yaşlarındayken ülke genelinde bir sınava giriyorlar.

  -4-

  öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama dört saat ders veriyor. haftada iki saati ise mesleki gelişimleri için eğitimlere katılmak için ayırıyorlar.

  ilk okulda öğrencilerin ders dışı/teneffüs olarak geçirdikleri zaman toplam 75 dakika. amerika’da bu oran 27 dakikaya kadar düşüyor. türkiye’de ise ortalama 45 dakika.

  -5-

  tüm öğretmenlerin en az master derecesi var ve üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyorlar. öğretmenlik toplum gözünde statüsü en yüksek mesleklerden biri.

  finlandiya öğretmenleri başarılı-başarısız olarak yargılamayan bir kültüre sahip. eksikleri bulunan öğretmenlerin, yeni eğitim-öğretim programlarıyla kendilerini geliştirmesinin önü açılıyor. hiçbir öğretmenin performans nedeniyle işten atılma korkusu yok.

  -6-

  öğrencilere ödev verilmiyor çünkü öğrenmenin yeri okuldur.

  her çocuğa bir birey olarak değer veriliyor. çocuklardan biri yeterince iyi öğrenemiyorsa öğretmenleri bunu hemen fark ediyor ve çocuğun öğrenme programını onun bireysel ihtiyaçlarına göre düzenliyor. aynı şey, okula uyum göstermeyen, sıkılan ya da öğrenim durumu programın ilerisinde olan çocuklar için de geçerli.

  öğretmenlerin yüksek eğitim düzeyi, çocukların her türlü gelişimini gözlemleyebilmelerini ve esnek çözümler yaratabilmelerinin en önemli nedeni. istatistiklere göre çocukların ortalama %30’u eğitim hayatlarının ilk dokuz yılında özel programlarla destekleniyor.

  -7-

  fin okullarında spora bol bol yer var ama spor karşılaşmaları yapacak takımlar yok. rekabet, üstünlük kazanmak fin kültüründe değer verilen bir şey değil.

  -8-

  finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor.

  finlandiya’da okullar birbirleriyle rekabet etmiyor, aksine dayanışıyor. okulların hemen hemen tümünün başarı düzeyi aynı. bu yüzden okulun bir diğerine göre ayrıcalığı yok.

  eğitim “herkes için eşit imkanlar sağlamak” demek. eşitlik kavramına olağanüstü değer veriliyor. tüm çocuklar zeka ve becerileri ne olursa olsun aynı sınıflarda okuyor.

  -9-

  pek çok avrupa ülkesi ve amerika’yla karşılaştırıldığında finlandiya’da eğitime ayrılan bütçenin daha fazlası sınıf ortamına yansıyor. çünkü öğretmenler de, yöneticiler de hemen hemen aynı maaşı alıyor. bu yüzden finlandiya’da eğitim maliyetleri çok daha düşük.

  ancak 15 yıllık kıdemli bir öğretmen ortalama bir üniversite mezunundan daha çok kazanıyor.

  edit: tamamı copy paste yapmak suretiyle alıntıdır.
 • "neden türkiye'de doğmuşum ulan ben" diye sorduran eğitim sistemidir.

  belki fin'li olsaydım matematiğe olan ilgisizliğimi hocalarım ilkokulda farkederlerdi de üstüne giderdim biraz.

  şimdi herşey daha farklı olabilirdi. birde herkes eşit doğar derler.
 • bize ne kadar ütopik gelse de hemen hemen mükemmel bir sistemdir.
 • ilköğretim hali için görsellerle desteklenmiş açıklamaları şurada da mevcut:

  http://listelist.com/finlandiya-egitim-sistemi/

  çocuklarımızı bari orada büyütebilsek...
 • herkese esitlikci bicimde yaklasan egitim sistemidir. para pul odemeden, vatandas olarak hemen her konuda egitim alma hakkina sahipsinizdir. devlet, egitimi her vatandas icin gereklilik ve hak olarak gordugu icin kucum parmaginizi oynatmadan size egitim icin gerekli tum destegi sunar. nufus, nispeten az oldugu icin gelir dagilimi arasindaki fark da ucurumlara isaret etmediginden, herkesin istedigi meslege yonlenecek konuda calisabilme imkani vardir. uruguay' olmazsa finlandiya'ya gocelim.
 • derse göre egitimi birakmaya hazirlanan dünyanin geri kalanindan en az 20 yil ilerisinde bir sistem.

  haber linki
 • bir solucan şu an karşımda sıraların olmaması bizim en büyük avantaj diyerek sıbyan mekteplerini övüyor. okullarda büyük hata yapıldığını söyleyerek imam okullarını övüyor ve biz garibanlar fin eğitim sistemini övüyoruz. olsa da yesek diyoruz.
  bu beyinsizleri mi eğiteceğiz fin eğitim sistemiyle ey meslektaşlarım?
  okullarda biz değil miyiz çocuklara yatarak ya da oturarak ders dinlemeyin diyen.
  karşımızdaki anne babalar sıra yok ve bu bir avantaj diyor.

  zor..

  edit: imla
 • üst düzey düşünme becerileri kazandırmanın öğretimden önde tutulduğu sistemdir. maalesef bizim eğitim sistemimizin tek eksiği bu. evet tek eksik çünkü yorumlama, analiz etme, eleştirme, üretme, değerlendirme gibi becerilerin kazandırılması eğitimin en temel ve nihai amaçlarıyken bizim uygulamalarımızda bunların esamesi okunmaz.
 • madde 5'e göre türkiye'de olamayacak olması açıktır.

  öğretmenlerin tamamını yds'ye (yanlış doğruyu götürmez) sok %95'i 35 bile alamaz. ingilizce okumuş olanlarında %95'i en fazla 80'i falan görür. bak daha yds diyorum, toefl falan demedim.