şükela:  tümü | bugün soru sor
 • finlandiya'da yaşayan tatarlar.
  müzik grupları da varmış. gayet güzel.
  http://www.youtube.com/…eature=youtube_gdata_player
 • ruslar tarafından 19. yy'da bölgeye işçi olarak getirilen tatarların torunlarıdır
 • finlandiya'da yaşayan küçük bir türk azınlık. erken dönem cumhuriyetle ilgili ilginç bir hikayede de karşımıza çıkıyorlar.

  http://qha.com.ua/…ari-finlandiya-tatarlari/152478/

  vaktiyle taze cumhuriyeti dünyaya tanıtmak, hediyelik eşyalar, türklere has ürünler satıp sanat eserlerini sergileyerek bir nevi pr kampanyası yapmak için bir vapur hazırlanır. adını da karadeniz koyarlar. yıl, 1926.

  akdeniz'i, manş'ı ve baltık'ı geçerek finlandiya'ya, oradan leningrad'a kadar uzanan yolculuğu, bir yüzer sergi olarak her ülkede ilgiyle karşılanmış. vapurun yanaştığı her limanda bir davet verilmiş, osmanlı'nın küllerinden yeni doğan cumhuriyete meraklı birçok insan; sıradan vatandaşlardan siyasetçilere, iş adamlarından sanatçılara vapura ilgi göstermişler.

  fakat finlandiya'da işin rengi biraz değişmiş. cumhuriyeti temsil ve tanıtma amacıyla avrupa şehirlerini gezen vapur, helsinki'de bambaşka bir karşılama görmüş: "gardaşlarımız gelmiş!"

  finlandiya'da yaşayan tatarlar, türkiye cumhuriyeti'nden bir geminin geldiğini duyunca, limana toplaşıyor, türkçe haykırışlarla hoş geldiniz diyorlar. elbette mürettebat da şaşırıyor, duygulanıyorlar. vaktiyle işçi olarak götürüldükleri bölgede, uzak ve hür bir türk yurdundan soydaşları gelince sevinçle onları karşılamaya giden tatarlar, türkiye cumhuriyeti'nin geniş bir coğrafyada ne anlam ifade ettiğini bir kere daha gösteriyorlar.

  http://qha.com.ua/…radeniz-vapuru-karsilamasi/5345/