şükela:  tümü | bugün
 • haber

  birgün gazetesinin bugünkü haberlerinden olan makalede bahsedilen ilginç husus.

  paraya nasıl doydularsa artık..
 • özellikle finlandiya için gerçekçi olmayan haber. zira tanıdığım onlarcasi, yabanci düşmanlığı, aşırı milliyetçilik ve sovyet düşmanlığı ekseninde şekillenen insanlardı. benden sonra bir aydinlanma yaşadıysa ülke bilemem tabi ama geçtiğiniz bu şey komünizm deseniz fersah fersah kaçarlar.
 • bu kış komünizm gelecek dedik dedik inanmadınız, bak ne oldu şimdi.

  -
  anladığım kadarıyla geçilen ideolojik bir komünizm değil, sadece parasal olarak herkesin alım gücünü eşitlemeye ve gelir dengesizliğini sabitlemeye çalışıyor gibiler
 • "isviçre’de gelecek yıl yapılacak halkoylamasında aylık ücretin ne olacağı oylanmayacak ama prensip olarak devletin herkese “yurttaşın sırf para için çalışmasını önleyecek” kadar para dağıtması öngörülüyor. bunun için isviçre’de çalışacak yaşta olan herkes için telaffuz edilen para miktarı ayda 2500 isviçre frankı dolayında. emeklilere ve çocuklara ise daha az ödeme yapılacak."

  yukarıdaki kafayla yapılan büyük karar. "sadece para için çalışmak" aslında ülkede bir çok insanın mutsuzluğunun, kalitesiz ve niteliksiz işlerin ve motivasyonsuz bezmiş işçilerin sebebi. adamlar bunu ortadan kaldırıyor bir nevi.

  millet neler yapıyor biz de hala 1300 lira asgari ücret tartışalım.
 • komünizm'in ekonomi alt başlığının başka bir alt başlığında geçen bir konuyu teorik olarak benzetip uygulayacak ülkeyi, komünizm'e geçmiş olarak "tanımlayabileceğimizi" gösteren başlık ve gazete yazısı.
 • aslında haber okunursa finlandiya'da komunizm getirir gibi gösterilen ama halihazırdaki sosyal devlet olgusundan çıkış amacı taşıyan isviçre'dekinin ise daha insancıl bir ütopyalardaki ülkelere benzer bir model olduğu söylenebilir. görünen o ki tüm ülkeler ya da insanlık şu süreçten geçiyor ya da geçecek:

  kapitalizm-> vahşi kapitalizm -> liberalizm -> sosyal liberalizm -> sosyalizm -> komunizm

  bu süreci takip edip sosyalizm'e gelen ülkeler var ama daha kominizm örneğini görmedik, ama tahminen önümüzdeki 50 yılda insanı daha önemlileştiren komunizm örnekleri de olacak. işte modern insanın kültürel olarak evrim geçirmesi de bu yolla olacak galiba.
 • birgün gazetesi'nin, 21.yy'da gördüğü 20. yy rüyasıdır.

  bu saatten sonra, ortadaki örnekler de aşikarken, avrupa'da kim, neden hayatını komünizm bataklığında geçirmeye niyetlensin.
 • bildiğimiz neoliberal reformları ve sosyal devletin aşındırılması adımlarını takip eden zaten biliyor da olanların birgün gazetesinde böyle bir başlıkla takdim edilmesinin kerametini anlayan beri gelsin.
 • bu ülkeler şeriata da geçse yine türkiye'yi iki yüz elliye katlarlar yaşanılırlık ve rafah seviyesinde. önemli olan yönetim biçimi değil, insanların zihniyetidir. bizim zihniyetimiz bozuk.
 • olay şu ki isviçre'de insanlar para için çalışmak zorunda kalmasın diye afrika'da çocuklar açlıktan ölüyor.

  isviçre'yi suçlamıyorum. popülist bir duyar peşinde de değilim. zira karnım tok ve şimdiye dek afrika'daki açlara yardım eden derneklere 1 kuruş bile bağışlamadım.

  ama demek istediğim şu. birileri fazla refah sürüyorsa, birileri fazlasıyla fakir olduğundadır. gelir eşitliği, refah eşitliği diyorsun ama sadece isviçre'deki insan mı insan? yok mu bunun küresel bi çaresi? vardır illaki de... ;-)

  geçen yemek fotoları paylaşın açlar görsün isyan etsin diyodunuz ya, fevkalade - mesela bu refahı gören refahsızlar da birleşsin ve savaş ilan etsin. refahlılar ve refahsızlar savaşsın. refahlılar kazanıp bizden kurtulsunlar yahut biz kazanalım, refaha ulaşalım. biz diyom ama ben niye biz diyosam. ben aç değilim. neyse işte açlar savaşsın. nasıl olsa açlıktan ölmüyolar mı? kaybetcek bi şeyleri de yok nasıl olsa. ölmekse yine ölmek: ha açlıktan, ha tokluk için savaşarak.

  kenyalılara ölüm, isviçre'den selamlar. :-)