• dünyanın eğitim kalitesi ve başarı yüzdesi en yüksek ülkesinde gerçekleşen olay olduğunu tahmin ediyorum

tahmin ediyorum dedim zira ilk başlığı ve kaynağı göremedim

ama genel kültür olsun diye yazıyorum, zaten finlandiya eğitim sisteminde sınav kavramı yoktur.

okullar o kadar güzel dizayn edilmiştir ki çocuklar eve gitmeyi zul sayar

öğretmen olmak için başvuranların sadece yüzde 10'u kabul edilir.

genel bir müfredat elbette vardır, ancak eğitim yöntemi genelde öğretmen tarafından tayin edilir

çok yüksek bir mezuniyet başarısı vardır

üniversiteden mezun olanlar 3 dil konuşabilir

katardan eğitimciler gelip, inceleyip aynı sistemi kendi ülkelerine entegre etmiştir, ancak haremlik selamlık okullar yaptıklarından, finlandiyalı eğitimciler pek başarı sağlayamayacaklarını belirtmişlerdir

sağlıklı cinsel eğitim de verilir, çocukların yaş gruplarına uygun, yani çomaristan ülkelerine uygun değildir
  • (bkz: finlandiya'da tüm derslerin kaldırılması)

finlandiya'da çocuk olmak vardı. peki şimdi tüm dersler kaldırıldıysa ne yapıcaklar?
  • "captain fantastic" filmini ülke olarak benimsemişlerdir...
  • son günlerde sosyal medyada sıkça karşılaşılan yalan!

öncelikle tüm dersler nasıl kaldırılır? bir millet delirdi de milyonlarca çocuğu yıllarca okullarda toplayıp sabah akşam bahçede oyun mu oynatıyor sanıyorsunuz? nasıl bir mantık vizyon, nasıl bir mantık bu?

finlandiya'da eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. ancak bu değişiklikler okullarda ders olmasın gibi malca değişiklikler değil.

bu konu büyük ihtimalle bir çeviri hatasının yol açtığı bir dezenformasyon. çünkü bahsettiğim bu değişiklikler yapılırken kaldırılan pek çok eski uygulama oldu.

mesela finlandiya'da bizdeki gibi liseye geçiş sınavları vardı bu sınavlar kaldırıldı. tüm okullar sınavsız öğrenci alıyor. herkes çocuğunu evine en yakın okula kayıt ettirebiliyor. bunun dışında da bazı kurallar çerçevesinde başka bir okula da kayıt yaptırılabiliyor. çocuklar üniversiteye kadar sınav stresi yaşamıyorlar.

bir de ev ödevleri kaldırıldı. büyük ihtimalle bu dedikoduya yol açan kaldırma olayı bu.

neyse, sonuç olarak finlandiya'da da dersler var. matematik, fizik, kimya, tarih, coğrafya var. adamlar bunları nasıl daha iyi öğretiriz diye çabalıyorlar. bizimkiler de "siktir et ne matematiği ya, çamurla oynayalım sonra da ağaca tırmanalım!" dediklerini sanıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap