şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çağın ihtiyaçları düşünülerek düzenlenmesi gerektiği felsefesiyle ortaya çıkan eğitim sistemidir. ilk okul çocuklarına makale ödevi verip aralarında tartışmalarını sağlamaları mı dersin, farklı kültürlerde hayatta kalma gibi bizlerden çok ötede içeriklere sahip derler mi dersin.

bizde geçtim farklı kültürleri tanımayı teşvik etmek bilakis farklı kültürlerin ahlaksızlığı üzerine nutuk atan öğretmenler mevcut. çocuk geliyor elinde soru bankası, soruda dört tane yazar on beş tane de eser var, soruyor hangi eser hangi yazara aittir.

öğretmen cevap veriyor. bu eser bu yazarın diye ama çocuk esere ve yazara dair hiç bir fikri yok. hindistan'da periyodik tabloyu ezberlettikleri gibi ezberletiyorlar. üniversiteden hiç kitap okumadan mezun olmakla övünen öğretmen gördüm bizzat gözlerimle.

https://www.youtube.com/watch?v=nphu3dk09wg

edit. burada finlandiya'daki sistemi birebir kopyalayalım demiyoruz, özgün ama etkili bir sistemin gerekliğini vurguluyor finlandiya örneğini gösteriyoruz. sebep sonuç ilişkisinin yanlış kurulduğunu görüyoruz. bizde bu çarpukluklar mevcut, o yüzden eğitim sistemi düzelmez düşüncesine karşı diyoruz ki,eğitim sistemi düzelmezse çapukluklar düzelmez.
  • finlandiya sistemi diye beynimizi kemirdiler yillardir ama olmaz kardesim bu ulkede olmaz. bu ulkenin nufusu bir kere cok fazla. zihniyet tam bir ortadogu zihniyeti. kimse gormezse istedigimi yaparim kafasinda herkes. sosyolojik olarak cesitlilik var burda. gelir dagiliminda esitsizlik var. var oglu var. boyle farkliliklar varken finlandiyadaki sistemi buraya oturtmaya calismak havanda su dovmekle esdeger.