şükela:  tümü | bugün
 • billie eilish'in kendisi gibi şarkıcı olan 1997 doğumlu kardeşi.
 • billie eilish in abisi. yaptığı tüm şarkılar çok iyi.
 • gelecek 20 yılı domine ederse şaşırmayacağım müzisyen, besteci. kardeşinin patlayan şarkılarının çoğunu yazmıştır
 • esasında billie eilish'ın yaptığı müziklerin çoğu (şarkı sözü ve beste) kendisine aittir.
  konsept olarak nu-goth, nu-emo/popumsu billie eilish soundu denen bir şey varsa bunun en ince detayına kadar tek yaratıcısıdır.
  çalmadığı enstrüman olmadığı gibi artık her genç yatak odası prodüktörü gibi kayıt, miks, ses tasarımı konularında muazzam donanımlı bir çocuktur.

  kız kardeşine göre çok daha olgun ve ayakları yere basan bir karakterde biridir ki kız kardeşi hala çocuk olmasına rağmen bu genç de henüz 22 yaşında. kardeşinin konserlerinde gitarist/klavyeci olarak çalar.

  18 yaşında ocean eyes isimli şarkıyı besteleyip, 14 yaşındaki kardeşine söyleterek kaydedip, miksleyip soundcloudda yayınlayarak ilk hitini çıkarmış bir beyin.

  https://soundcloud.com/billieeilish/ocean-eyes
 • shelter adında yeni şarkısının klibi de tazecik ortamlara düşmüştür
 • zehir gibi eleman. rare başlığında da övdüm, burada da öveceğim. tabii kendisini övdükten sonra kardeşi billie eilish 4 büyük (en iyi yeni şarkıcı, yılın albümü, yılın kaydı, yılın şarkısı) kategoriyi süpüren en genç şarkıcı oldu. (aynı zamanda bunu başaran ilk kadın şarkıcı ve 2.kişi)

  ama billie eilish'in başarısının en önemli sebebi abisi finneas. billie'nin en meşhur iki şarkısı olan bad guy ve bury a friend bence bunun en önemli kanıtı. özellikle bury a friend insanı inanılmaz derecede rahatsız eden bir şarkı. gerek sözleri ("i wanna end me" nasıl bir söz???), gerek altyapısı ("i wanna end me" kısmındaki karatahtaya tırnak sürtülüyormuşçasına çıkan sesler) olsun, hakikaten asap bozucu bir şarkı. buna bir de billie eilish'in inanılmaz monoton yorumunu ekleyin. bad guy da benzer şekilde başkası yapsa inanılmaz sıkıcı ve yavan bir şey olacakken bu adam sayesinde 2020'nin en iyi şarkısı oldu. when we all fall asleep, where do we go ile kız kardeşine öyle bir tarz yarattı ki sanki sadece kıza özel elbise dikti, başka kim denese olmayacak o tarz. bad guy'a remix yaptılar mesela, justin bieber hakikaten kel alaka kaldı şarkıda. hem lirik olarak hem de stil olarak hiçbir alakası yok şarkıyla.

  rare ile de selena gomez'in belki de olası bir çöküşünü engelleyip kızın kariyerini şahlandırdı. selena gomez'in 4.5 yıllık aradan sonra kötü albüm çıkarma gibi bir lüksü yoktu ve rare cidden başarılı oldu. mesela sweetener eşleniği bir albüm çıkarsa selena gomez %100 biterdi çünkü hem onu telafi edecek kadar iyi bir sesi veya canlı performansı yok hem de o albümü telafi edebilecek kadar kredisi kalmadı verdiği aradan dolayı, gündemden inmeyen ariana grande bile 5 ay içinde apar topar thank u next'i çıkardı da öyle unutturdu o rezaleti. selena gomez ve billie eilish şu andaki durumlarını bu arkadaşa borçlu anlayacağınız.

  ve benim gördüğüm kadarıyla adam işin kuralını çok iyi çözmüş, kim ne yapabiliyorsa ona uygun şarkı yaptırıyor. dahası kardeşi billie'ye biçtiği tarz gelecek 10 yılı eline almasını sağlayacak bir tarz. bu arkadaşı ve lil nas x'i çok tutuyorum, ikisi de popun geldiği noktayı bilerek ona göre oynuyorlar ve doğru strateji ile iş yapıyorlar. billie'nin tarzını beğenmesem de umarım başarılı olur çünkü arkasında koşulları çok iyi okuyup ona göre iş yapan bir adam var, bu tip adamları seviyorum, gerçekten başarıyı hak ettiklerini de düşünüyorum.
 • birçok müzisyene söz yazarlığı yapan genç finneas şimdi de kendisine bir şarkı yazmış.
  klip la manzarasıyla büyüleyen bir çatı katında çekilmiş. kamera hareketleri ve danslarıyla sanki la la land'den fırlamış gibi bir klip olmuş.

  let's fall in love for the night
  live sevenler için
 • çok yetenekli çok..
 • z jenerasyonunun altın çocuğu, ingiliz müzisyen.
  billie eilish'in tüm albümü finneas’in odasına kurduğu stüdyoda kaydedilmiş ve şarkıların çoğunu da ikisi beraber yazmışlar. hatta beraber müzik yapmaya karar verdiklerinde finneas, billie’ye “seni dünyanın en ünlü popstarı yapacağım” demiş.*

  hakkında şöyle güzel bir blog yazısı da mevcut: https://www.birsesyap.com/…un-altin-cocugu-finneas/