şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaklaşık 1,2 milyon hektarlık alanı ile dünyanın insan eli değmemiş en büyük ulusal parkı. üzerinde yaşayan bitki türlerinin yaklaşık %80'i dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmamaktadır. insanoğlu, bu eşsiz bölgeyi çok yakın sayılabilecek bir geçmişte keşfetmiş ve kaşla göz arasında, aralarında moa adlı dev kuşun da bulunduğu, bölgeye has bazı hayvan türlerinin soyunu tüketmiştir. neyse ki 1950'li yıllarda yeni zelanda hükümeti, bölgeyi ulusal park ilan ederek bölgede insan yaşamını yasaklamış ve bu kıyımı durdurmuştur.

    şu anda sadece günübirlik turist ziyaretlerine açıktır. fiyordların bulunduğu kısımlara ulaşım yalnızca deniz yoluyla ya da 4 günlük bir yürüyüşten sonra yapılabilmektedir ki bu yol tüm dünyaca dünyanın en güzel yürüyüş yolu olarak kabul edilmektedir.

    1000 yaşındaki ağaçları, 4000 yıllık çalıları, gözün görebileceği en berrak suları, ve başka hiçbir yerde görülemeyecek türleri ile dünyanın en masalsı mekanıdır.

    o kadar büyük ve gezmesi zordur ki şöyle derler; dünya üzerinde fiordland'in her fiyordunu ve her tepesini canlı gözle gören kimse yoktur.

    görsellerde ara
  • hakkinda kisacik ve guzel bir (bkz: great big story) belgeseli olan ulusal park: https://www.youtube.com/watch?v=7ynpby6deq0