şükela:  tümü | bugün
 • bir kampanya.

  edit : benim oglum melek oldu bu sabah. destek olmak isteyen herkese bin tesekkurler, var olun..

  edit : turta'nin test sonucu

  oncelikle turta siradan bir tekir sokak kedisi. boyle yardim kampanyalari asla tarzim degil ve entry'nin sonunda kimsenin aklinda soru isareti birakmayacak sekilde eklerle durumu somutlastiracagim.

  turta'yi iki sene önce kadikoy'de henuz iki haftalik bir yavru iken buldum. yarali ve bakimsizdi.

  vicdanim onu orada olume birakmaya elvermedi. ev ahalisinin dirdirlarina gogus gererek en azindan toparlayincaya kadar evde kalmasini bir sekilde sagladim. isin asli ben de cok kedi duskunu birisi degildim. sonradan yavrum herkesin kalbini kazandı.

  o gun, bu gundur; iki senedir turta ailemizin bir parçası oldu.

  cok uzatmayacagim, sabahına normal olan turta dun aniden halsizlesti. öncesinde bir haftadır kuytu köşelere kaçma isteği olan yavrum bir günde can cekisir sekilde hizli hizli nefes almaya, çişini tutamamaya, acı çeker gibi hırlamaya başladı.

  ilce belediye ve buyuksehir belediyesini aradim, bir tanesi saat sekizi geçtiği için yardımcı olamayacağını bir diğeri alırlarsa bana geri vermeyeceklerini söyledi. ozel veteriner aramaya basladim. bu ozel veteriner meselesine daha sonra ayrintilariyla bir baska baslikta deginecegim. su kadarini soyleyeyim simdilik, taksiciler bunlarin yaninda peygamber kalir; ve evet, genelliyorum. hepsi.

  yapacak bir sey kalmayinca mecbur ozel veteriner klinigine goturdum turta'yi. yemiyor, icmiyor ve surekli sivi kaybı yaşıyordu. sabahi cikaramazdi.

  şüphelenilen hastalıkların testleri yapıldı ve corona virüsü tespit edildi. fip değil, fip olabilir ve kesinlikle fip seçeneklerinden yavrum “fip olabilir” çıktı. hekimin söylediğine göre ise kuru fip belirtileri vardı. fip zaten %100 teşhis konulamayan bir hastalıkmış ancak diğer testlerin temiz çıkması ve belirtilerin bu yönde olması fip ihtimalini destekliyor.

  sadece testler ile serum bir gecelik 640 tl’ye mâl oldu. 90 tl ise ilaçların masrafı. kliniğin verdiği günlük yatış masrafı ise 280 tl. bunu karşılamaya gücüm yetmediği için oradan çıkartmak zorunda kaldım.

  bugun baska bir veteriner ile de görüştüm. hekimden önce bir hayvanseverim diyen çok değerli bir hekim ancak tedavinin ne kadar iskontolu olursa olsun çok masraflı olacağını söyledi. günlük 200 + 2 günde bir 90 tl masraf çıkacağını belirtti.

  ben ogrenciyim, 730 tl bile birkac ay durumumu toparlayamacagim kadar beni sarsti. bu meblaglari karsilayacak maddi gucum yok.

  eger sadece maddiyattan kaynakli yasama olanagini iki senemi paylastigim dostum için saglayamazsam da bir omur bunun acisi icimde kalacak.

  utana sikila bu entry'i bu sartlarda yazıyorum. duyarli yazarlardan beklentim;

  1) kesinlikle para ve hesap konusunda ben kimseyle muhattap olmayacagim. tercihim, insani duygular iceren bir veterinerin masraf almadan turta'yi tedavi etmesi.

  2) masraf kac para tutacaksa, burada bilinir bir veteriner bu tutari belirtir, yardim paralari dogrudan onun hesabına yatirilir.

  3) maddi durumu iyi, yurekli bir hayvansever cikar, ben butun masraflari karsiliyorum der, yine yazarlar tarafindan belirlenecek bilindik bir veterinerin belirledigi meblagi verir, (benim belirlemeyecegim) bana da 1 sene verir, avukatlar esliginde 1 sene sonrasina bana senet yapar, o parayi da benden hukuki yollarla alir.

  gelelim eklere;

  turta'yi buldugumuz gun
  https://hizliresim.com/qv68jg

  eriskin turta
  https://hizliresim.com/rnw8xa
  https://hizliresim.com/a19nwr

  turta veteriner kliniginde
  https://hizliresim.com/d7qwll
  https://hizliresim.com/go7v5q

  veteriner masrafi
  https://hizliresim.com/w7n8ee

  recete
  https://hizliresim.com/bbnz2n

  veteriner sonrasi evdeki hali
  https://hizliresim.com/lbb8ab

  yarın klinikten alacağım test raporlarını da buraya ekleyeceğim.
 • yardımsever bir veterinerin devreye girmesini beklediğimiz kampanya.
 • insanlık nereye gidiyor ya ? bir hayvan için yok kampanya, yok para. o vahşi doğayla mücadele eder zaten,boşverin ya.
 • facebooktaki yardımrail ve patirail gibi gruplar bu tip yardım kampanyalarını çokça destekliyor orada da yazılırsa eğer umuyorum bu sefer de güzel sonuçlanacak, şimdiden up olsun.
 • yardımsever bir veteriner hekimin el atmasını umduğum kampanya. ayrıca başlık altına yazılan yorumlar da insanın canını sıkan türden. onun da yaşamaya hakkı var. imkânı olan yardım edebilir etsin de. bunun nesine tepki gösteriyorsunuz anlamış değilim. ..
 • bu pisiyi kurtararak dünyayı değiştirmeyecek, ama onun dünyasını değiştirecek olan kampanya. sırf birşey yazmış olmak için yazan insanlara inat desteklenmeli.
 • ayagindaki damar yolunu gormemle icimin ciz etmesi bir olan turta'nin kurtulusuna giden yol icin gerekli olan kampanya. umarim en yakin zamanda aranilan kisi bulunur.
 • kedilerde fip ne yazık ki ölümcül bir hastalık. her kedide bulunan corona virüsünün evrimleşmesi ile oluşan, tam olarak nasıl gerçekleştiği belli olmayan, teşhisi çok zor bir illet. ben kedimi fipten kaybettim. o zamanlar gittiğimiz veteriner hekim kurtarır diye çok bekledik, ben de biraz inat ettim ancak inanılmaz acılar çekerek öldü. şimdi diyorum ki keşke dili olsaydı da konuşsaydı, belki o kalitede yaşamak yerine ölmeyi tercih edebilirdi.

  turta'ya dönersek, bence izlenmesi gereken yol "kediye test yapalım fip mi anlayalım " diyen veteriner arkadaştan bir uzaklaşalım. özel hastane veteriner hepsi aynı, "testler pahalı mı pahalı, dayayın testi" mantığı ile hareket etmiş olabilir. yoksa "corona var" demek , "kedinin burnu var" demek ile aynı şey. istanbuldaysanız hiçbir veteriner kliniği ile uğraşmadan, iyi bir üniversitenin veterinerlik fakültesinin yolunu tutmanızı öneririm. en detaylı bilgiyi oradan kendini gerçekten bilime adamış insanlardan alırsınız diye düşünüyorum. eğer turta dönülmez bir yolda ise, bence siz de huzura erdirmenin ya da erdirmemenin mukayesesini yapıp bir karar alabilirsiniz.

  geçmiş olsun turta.
 • turta diyince önce endişelendirmiş *,veteriner diyince bir nebze rahatlatmıştır. bizimkine hiç bir veteriner bakmazdı.

  bu vesileyle de turtaların ne kadar narin olduklarını bir kez daha görmüş olduk.

  yazar olanı da zaten kayıp, umarım iki turta’da sağlıkla aramıza döner.
 • (bkz: up) (bkz: up)
  takibinde olacağım kampanya. önce veteriner vs netleşsin, sonra gereken yardım bir şekilde toplanabilir diye düşünüyorum.