şükela:  tümü | bugün soru sor
 • neylesinmahmut adlı yazara cevap.

  adam kendi içinde çelişiyor farkında değil. abd kaç senedir orta doğunun amına koyuyor. çok sene. katar petrol gazını iran ve suriye'ye takılmadan avrupa'ya götürmenin derdinde.

  amerika, suudi arabistan ve katar para uğruna bu kadar can aldılar. rusya (doğal gazı var), iran (petrol rezervi en yüksek ülkelerden biri) ve suriye (kendi yağında kavrulacak kadar var) avrupa ve asya ülkelerini direk olarak besleyen ülkelerdir.

  çıkmış salak salak yazıyor millette beğeniyor. ulan aptal arkadaş orada olanlar petrol savaşıdır, orada olanlar asya ve avrupa pazarını ele geçirme yada geçirmemek savaşıdır.

  bize, tayyip bey'in esad kardeşinin attığı kazıktır. ne kadar gerici, cahil halkı varsa adam bize kitledi hala idrak edemiyor. adamlar istanbul'un göbeğinde suriye mahallesi kurdular lan aptal.

  şimdi gelelim orta doğu'da yapılan işlere. bop, arap yarımadası sakinleri oturdular ne yapalım. hepsi masada istediklerini alarak kalktılar.

  türkiye suriye'de ne işi. çok basit şekilde kutsal ırk suriyeli arap kardeşlerimize, parayla sattıkları toprakları kendi canımız dan can vererek geri alıyoruz. çok yüksek miktarı cahil. bunlar el-kaide, el-nusra, ışid vb. ne kadar aşırı radikal islamcıların elinde oyuncak oldular.

  hatırla balık hafızalı yazar arkadaş. zamanında canım esed cicim esed bir günde nasıl zalim esad'a dönüştü hatırla.

  yok kilis'e bomba düşmesini istemiyorsanız gidip savaşıcak mışız. görmüş herif sınır görmüşsen tutan kim? al eline silahı siktir olup git. bide artistlik yapıyor. klavye başında sınır görmemişim diye yaftalayan klavye erkeği gitsin kendisini avrupalılar bize yalvarıyor diye mastürbasyon yapsın.

  bak bakalım milli geliri kaç avrupalı devletlerin. almanların, fransızların, italyanların arabalarıyla artistlik yapan şahıs.

  mit tırları, türkiye cumhuriyeti devlet hastanelerinde tedavi gören ışid teröristleri, sabah akşam ışid'e asker yetiştiren sadat, sırf katar'lıların parasına karşılık terörizm körükleyen siyasi kimseler.

  bunların hesabını sorma, gel burada artistlik yap. götü yiyen varsa göte göt der!
 • abileri kolay kolay kürt devleti kursun diye ilgili bölgeleri (gene abd köpeği olan) işid virüslerinden temizlemek için giriştiğimiz bir tiyatro.

  napalım emir büyük yerden.
  bop eşbaşkanı olduğunu gururla meydanlarda haykıran bir kukla hede nin bizi soktuğu lağım çukuru.

  olan gene bize oluyor. oralarda parçalanıp ölen gariban çocuklarımıza oluyor.

  allah akıl fikir versin cümlemize.
 • iktidar düşmanlığından beyni yanmış arkadaşları her gün tekrar bu başlıkta okuduğunu izlediğini ve gördüğünü anlamaktan aciz bir şekilde görmekten ciddi manada üzüntü duyuyorum

  suriye meselesinde hükümet tarafından feci yanlışlar yapıldı hemde defalarca. peki bugünün şartlarında ne yapalım sayın çok bilenler bütün bir sınır bölgesini bu ülkeye uzun vadede yüzlerce şehit verdirebilecek terör örgütlerinemi teslim edelim. ne yahu ne ? anlatın öğrenelim çok yanlış yaptık diyip bir önceki save e mi dönelim küstük oynamıyoruzmu diyelim. çünkü suçlayacak bir hedef bulup sabahlara kadar siyaset mastürbasyonu yapmak gelecekte bu topraklardan gelebilecek terör tehdidinin alacağı sayısız vatan evladını geriye getirmeyecek.

  merak edene not: akpartili değilim ve hayatımın bir gününde dahi olmadım.
 • "peki bugünün şartlarında ne yapalım sayın çok bilenler bütün bir sınır bölgesini bu ülkeye uzun vadede yüzlerce şehit verdirebilecek terör örgütlerinemi teslim edelim"

  oraların kağıt üzerindeki sahibine yani suriye'ye teslim ederek bir an önce oradan çıkalım...net...esad ile barış, rusya ve amerika ile papaz olma...
 • operasyon için yapılan savunmaya bak; "abd dünyanın öbür ucundan kalkıp geliyor"!

  işte, ahmet davutoğlu'nun seçmeninin stratejisi de böyle oluyor.

  güya herkes abd karşıtı ama nasıl oluyorsa adamların bir eli hep ortadoğu'da. zamanında ırak'ı yıktılar, suriye'de varlar, 15 temmuz'u planladılar (ben demiyorum, akp'liler diyor)! e, ulan izin verme madem bu kadar rahatsızsan! iran bu bölgede değil mi? orayı neden karıştıramıyorlar?

  yok, incirlik'ten uçak kaldırıyorlarmış! kapat incirlik'i! ne oldu? yemedi mi?

  zamanında bütün ırak ve şam islam devleti teröristleri türkiye'den geçti. fark etmedin! ama yok lan sınırdan geçmemişlerdir bence. öyle olsa yakalanırlardı. yaralananlar, yanlışlıkla türkiye cumhuriyeti devlet hastanelerinde tedavi edildi! herhalde trafik kazası diye getirmişlerdir hastanelere. yoksa anlasalar tedavi etmeyip, gözaltına alırlardı! değil mi? koskoca türkiye, teröristlere yardım edecek değil ya! yok artık!

  gün geldi, rus uçağı düşürüldü. hiç gerek yokken. tezek yakacaktın ama sonra kırk takla atıldı. sonra, ırak ve şam islam devleti her gün suriye'den türkiye'ye roket attı. 1 attı, 2 attı, 3 attı ses yok! yetkili birileri "abdest alın" dedi. rusya vuracak diye uçak uçuramadın roket atan yerlere.

  "abd taa oralardan geliyor da biz neden girmeyelim?" dediğin yerden her gün atılan roketlerle vatandaşların ölüyorsa ve sen bunu engelleyemiyorsan bu senin basiretsizliğindir. uçursaydın uçaklarını, vursaydın! hiç öyle sivil mivil martavalı okumayın. vur göklerden leşleri uçsun. ne sivili? hadi orada sivillerin de olduğunu kabul edelim. e senin hatay'da, kilis'te ölen vatandaşların sivil değil miydi? bir devlet sivilleri düşünecekse, önce kendi vatandaşını düşünür. bu, dünyanın her yerinde böyledir. he, sen alışmışsın kendi ülkende suriyelilerden sonra ikinci sınıf vatandaş olmaya. bu kabullenme, senin gerizekalılığın!

  korkudan uçak uçuramayıp roket atılan bölgeleri vuramadın. bahane olarak da bölgede siviller olmasını öne sürdün. kendi vatandaşını korumak için her şeyi göze alıp bölgeyi havadan dümdüz ederek teröristleri öldüremedin. sivillerin öldü. şimdi de askerlerin ölüyor. e ne anladım ben şimdi? yine biz kaybettik!

  bu dediğim havadan vurmayı da ilk roketten sonra yapacaktın ki bir işe yarayacaktı. ölen öldü, halk şehri boşalttı. ondan sonra operasyon başlattın. tabi bana göre bu roket atma olayları da tezgahtı aslında. devlet içinde yapılanan fetöcüler yapmış olabilir!1!!11!1!!!

  sonuç olarak, bir tane bile sivil vatandaşımız ölmeden bu işi bitirebilirdik ama şu anda bir çok sivil vatandaşımız öldü ve askerlerimiz ölüyor.
 • sözlükdaşları birbirine düşüren operasyonumsu...

  şimdi bi taraf diyor ki zamanında yapılan stratejik hatalar yapılmasaydı ve 5-6 yıl önceden suriye krizi iyi yönetilseydi bunlara hiç gerek yoktu askerlerimiz boşuna ölüyor.

  diğer taraf da diyor ki abd/rusya kendi çıkarı için kilometreler ötesinden operasyon yapıyor vs...

  bu tartışmalar devlet/millet arasındaki gönül bağının nasıl koptuğunu, artık tc vatandaşlarının tc devletine güven(e)mediğini gösterir.

  keşke 20 milyon ak vatandaşımız bir adamı sınırsız yetkiyle donatmak için harcadığı mesaiyi milletin devlete güvenini tesis etmek için harcasalar.
 • rusya'dan gelen açıklama ile kritik bir hal alan operasyon.

  el-bab için, "türkiye ile anlaşılan geçici sınıra ulaşıldı" denilmiş.

  kaynak
 • doğru bir karardır bu harekatı yapmak. ancak hükümetimizin beceriksizliğinin sonucudur. amerika dünyanın bir ucundan orta doğuyu yönetiyor kaç tane askeri öldü amerikanın orta doğuda? muhtemelen 1000 sayısını geçmez.

  biz ise senede 1000 şehit verir olduk. politikalarımız yanlış, birilerine yalakalık olsun diye esad kardeşim, eset antivirüs oldu. suriye dağılınca pyd'de, ışid'de bize bela oldular.

  adam gibi ilk başta suriye'nin devlet bütünlüğü desteklenseydi. ne türkmenler ölürdü, ne ülkemize şehitler dolardı, ne ışid büyürdü, ne pyd büyürdü.

  bir devlet önce kendini düşünmeli.

  başbakan yardımcısı numan kurtulmuş'un da dediği gibi "suriye politikamız baştan beri yanlıştı".
 • operasyonu tartışabilmek mümkün değil.

  şu an ana akım medyada operasyonun teknik kısmıyla ilgili bir eleştiri getirmek mümkün değil.

  bugüne kadar 60'dan fazla asker hayatını kaybetti. acaba teknik yetersizlikler ya da taktiksel yanlışlar bu durumda etkili oldu mu? bilmiyoruz, soramıyoruz.

  ölen askeri bayraklı tabuta sarıp "peygambere komşu oldu, ne güzel" diye yakınlarının sırtını sıvazlayıp yolumuza devam ediyoruz.

  hepimiz bir insanın kölesi haline geliyoruz... fırat kalkanı bunun simgesi oluyor...

  not: hayır deyin!
 • yanlış suriye politikasının sonucu olarak mecburen yapılan operasyon.

  suriye'de bir ayaklanma çıkmasına engel olabilirdik. olsaydık bugün suriye sınırımız hiç olmadığı kadar güvenli olurdu. yanlış ata oynadık ve at bizi üzerinden attı. şimdi oradan çıkmak gibi bir opsiyonumuz yok.

  oradan çıkarsak pkk oraya yerleşecek, rejime bırakmaya çalışsak ülkedeki özgür suriye çapulcuları ile başımız belaya girecek.