şükela:  tümü | bugün
 • operasyonu tartışabilmek mümkün değil.

  şu an ana akım medyada operasyonun teknik kısmıyla ilgili bir eleştiri getirmek mümkün değil.

  bugüne kadar 60'dan fazla asker hayatını kaybetti. acaba teknik yetersizlikler ya da taktiksel yanlışlar bu durumda etkili oldu mu? bilmiyoruz, soramıyoruz.

  ölen askeri bayraklı tabuta sarıp "peygambere komşu oldu, ne güzel" diye yakınlarının sırtını sıvazlayıp yolumuza devam ediyoruz.

  hepimiz bir insanın kölesi haline geliyoruz... fırat kalkanı bunun simgesi oluyor...

  not: hayır deyin!
 • yanlış suriye politikasının sonucu olarak mecburen yapılan operasyon.

  suriye'de bir ayaklanma çıkmasına engel olabilirdik. olsaydık bugün suriye sınırımız hiç olmadığı kadar güvenli olurdu. yanlış ata oynadık ve at bizi üzerinden attı. şimdi oradan çıkmak gibi bir opsiyonumuz yok.

  oradan çıkarsak pkk oraya yerleşecek, rejime bırakmaya çalışsak ülkedeki özgür suriye çapulcuları ile başımız belaya girecek.
 • dün akşam show haberin başlangıcına denk geldim.önce rusya'nın kazaen vurduğu binada şehit olan askerlerimizin cenazesini verdiler.bu haber yaklaşık 80-90 saniye sürdü.sonra sunucu kadın "el-bab'dan bir acı haber daha,1 askerimiz daha şehit oldu"dedi.bu cümleyi söylemesi 5-6 saniye sürdü.sonraki cümlesi ise şuydu:"şimdi geçelim gündemin önemli maddesi referanduma."

  o anda içimden bir şey koptu.şu an suriye'de savaşan bütün askerlerimiz bunların gözünde ne kadar değersiz.haber değeri bile taşımıyor onlar için.allah hepinizin belasını versin.
 • öncelikle konu ile ilgili bağlantı kuralım buyrun. el-bab ve fırat kürt kantonu olarak birleştirilmek isteniyor ve türkiye hamiliğini yaptığı amerika'nın planları doğrultusunda hareket etmediği müddetçe bu tür senaryolar ile karşılaşacak. bu yapay deprem (h.a.a.r.p), ekonomik darbe, askeri darbe, ambargo yada başka bir felaket olabilir. suriye politikaları herkesin malumudur ki iflas etti. biz en iyi kötü'yü seçerek işin içinden sıyrılmak istiyoruz ama öyle bir çukurun içine düştük ki rusya, iran, suriye rejimi, amerika, işid ve pkk. işte bunlar hangi seçeneği seçersek seçelim karşımıza çıkacak.
 • altındaki yanlış bir bilgiyi düzelteceğim başlık. abd'nin sırf 2. körfez savaşı'ndan beri ırak'ta 4500 ölüsü, 30000 yaralısı vardır. öyle 1000’den az falan değildir. daha 1. körfez savaşı'nı, afganistan'ı falan saymıyorum bile.

  tanım: bir hafta içinde el bab'ın tamamen ele geçirilip, önemli bir eşiğin aşılacağını düşündüğüm operasyon.
 • el-bab'da bitirilmesi gerekendir.

  eğer abd'nin peşine takılır,sırf pyd-ypg girmesin ayağına rakka'ya yürürsek seyredin gümbürtüyü. işid'in kalesi rakka ve işid son senelerde orada devasa bir savunma hattı yaptı. tüneller,sığınaklar,mayınlar,bombalı araçlar,tuzaklar vs.

  el'bab , rakkanın yarısı bile değilken aylardır özel kuvvetler henüz içeri giremedi ve 60 şehit verdi. rakka tam cehennem olur. ayrıca bize ne rakka'dan sikmişim rakka'yı ta anasının amında rakka. sınırın önünü tutsak yeter bize.
 • ekonomisi yan yatmış bir ülke olarak bu küçük çaplı denebilecek operasyon bile bizi çok ciddi sıkıntılara sokmuş durumda. hesapsız kitapsız suriye politikası bizi kanlı bıçaklı olduğun esad için sınırı temizleme hamallığına kadar götürdü. hiç o zaman öyleydi şimdi böyle kıvırmalarına gerek yok. epic fail statüsündeki bu stratejik başarısızlık ilerde ders kitaplarında örnek olarak okutulacak, üzerine binlerce tez kitap yazılacaktır. peki şimdi ne yapacaksın? biz bu toprakları kanımızla suladık deyip üstüne çökme ihtimalin yok. ılımlı muhalif dediğin çapulcu tiplere verip geri de çekilemiyorsun diğer yanda pyg pusuda bekliyor. mecburen resmi olarak tanımadığın suriye hükümetine bırakacaksın. bir delilik yapıp suriye ordusuyla savaşmayacağımızı varsayıyorum. böyle bir şey bu ülkenin zaten pamuk ipliğine bağlı fişini tamamen çekmek demektir.

  onlar okyanusun diğer ucundan yapıyorsa biz de emperyalistlik oynarız kafasındaki arkadaşların şunu bir anlaması lazım. bir ülke askeri veya ekonomik açıdan güçlü değilse, sırtınını dayayabileceği baba bir müttefik yoksa sınırının dibinde de olsa böyle bir role soyunamaz. türkiye ekonomisinin durumu malum. neresinden tutsan elinde kalan müteahhit zengin etmeye dayalı çarpık bir yapı var. şu anda da kağıt üzerinde rakamlarla, ali cengiz oyunlarıyla üstü kapatılmaya çalışılan bir krizle debeleniyoruz. elektiriğinden, ısınmana hatta yaptığın o mega inşaat projelerine kadar en temel ihtiyaçlarında hep o kafa tuttuğun ülkelere göbekten bağlısın.

  askeri açıdan da durumumuz kabak gibi ortaya çıktı. iki saatte şam'a girer denen ordu aylardır küçücük bir kasabayı her yönden saldırı yiyen 10 farklı cephede savaşan bir terörist çetesinden alamadı. kaybettiğin canın, askeri ekipmanın haddi hesabı yok. ışid senin ordundan aldığı kobraları bomba aracı haline getirmiş, tanklarının üstünde zafer pozları veriyor, esir askerlerinle hollywood prodüksiyonu çekiyor. her türk asker doğar, bir türk dünyaya bedeldir zırvalarıyla gaza gelen, sabah ata binip akşama moskova'yı fethetme hayalleri içindeki bir ülke için ibretlik manzaralar bunlar. askeri güçle ekonomik güç kolkoladır. biri olmadan diğeri muktedir olamaz. en basitinden fırat kalkanında kaybettiğimiz tankları yerine koyabilecek gücümüz bile yok. yıllardır bir milli muharebe tankı muhabbetidir gidiyor. tankı yapmışısız ama onu yürütecek motoru üretemiyoruz. işe bak ki motor için kapısına dayandığımız ülkelere de mahalle kabadayısı gibi atarlanıyoruz. yeni tank almaya kalksan paran yok olsa da sana satan yok. elle tutulur bir hava savunma sistemin mevcut değil. onu ikame etsin diye yoluşturduğun uçak filonu uçuracak pilotların yarısını hapse atmışsın. daha uzar gider bunlar kısacası askeri olarak da ekonomik olarak da binbir türlü çarpıklık içerisindeyiz.

  baba müttefiğimiz var mı? bırak baba müttefiği komşularının tamamıyla kavgalısın. ab'yle ipleri koparmışsın. abd-rusya arasında pinpon topu gibi gidip geliyorsun. tek dayanığın kendilerine hayrı olmayan, en ufak bir zorlukta yarın seni dımdızlak bırakacak körfezdeki araplar. rusya izin verirse uçağını uçuruyorsun, askerini bombalıyor neredeyse kendin özür dilemek zorunda kalıyorsun. işte bunlar hep senin güçsüzlüğündür kardeş. dünya devleti, yeni osmanlı masalıyla tatlı tatlı uyuyanlara atılan sağlı sollu tokatlardır ama öyle derin uykudasınız ki aparkat yemeden ağzınız burnunuz dağılmadan bu hayallerden uyanamayacaksınız.

  kendi içinde huzuru olmayan, halkın binbir parçaya bölündüğü, her kesimin bir diğerine nefretle baktığı bir ülkenin bir de topyekün savaşa girdiğini düşünün hele. ortaya çıkacak manzarada bu ülkeden ilk kaçmaya çalışanlar da burada emperyalistlik oynama hevesindeki kuklalar ve onların iplerini elinde tutanlar olacak.
 • güney sınırımızda pkk devleti kurulmasını engellemek için yapmak zorunda olduğumuz bir operasyondu.
  pkk devletini engellemek için ışidle savaşmak ayrı bir durum elbette ama ışidli teröristlerin sürekli olarak türkiye tarafına saldırmasından dolayı bu da gerekli idi.

  ancak artık güney sınırımız ışidden temizlendi. rakka ile bizim bir ilgimiz yok. biz ışid terörünü sınırımızdan kovduk.

  artık yeni hedefimiz pkk/pyd teröristleri olmalı. sınırımızda olmayan bir kentin ışidden alınması için askerlerimizi feda etmek aptallık olur.

  bana kalırsa tel abyad'a yapılacak bir müdahale ile pkk koridoru tamamen tarihe gömülmelidir, yapılması gereken budur.

  ancak pkknın hem rusya hem abd ile ilişkileri düşünüldüğünde bu da hayli risklidir.

  edit: bu arada bazı arkadaşların söylediği şey doğru, en baştan daha doğru stratejiler geliştirsek bugün buna gerek kalmazdı. ama maalesef geç kaldık. bugün için doğru hamle şahsi kanımca budur.

  ayrıca iç savaşın ilk dönemlerinde abdnin türk ordusunu ısrarla suriye de "esad'a" karşı savaşa sokmak istediğini de unutmayalım.
 • "abd, dünyanın ucundan kalkıp geliyor, amerikan halkının vergileriyle aldığı silah, mühimmatı dağıtıyor orada, uçaklarını uçuruyor.

  rusya taa uzaklardan geliyor, uçağı düşürülüyor, generalleri öldürülüyor, ama vazgeçmiyor,

  koalisyon güçleri gemilerini akdeniz 'de, uçaklarını incirlikte tutuyor ve gerektiğinde kullanıyor."

  demiş sığırın teki. peki amk beyin özürlüsü, madem suriye politikası konusunda avrupa'yı, amerika'yı örnek alıyoruz, koskoca avrupa kıtası 300 bin tane mülteciyi topraklarına almazken sen neye dayanarak 3 milyon tanesini sorgusuz sualsiz ülkene aldın ? suudi arabistan bile bir tane mülteci almazken sen avrupa'dakileri de ülkene toplamak için kaç para istiyordun avrupa birliği'nden en son ?

  yahu deli olacağım amk ülkesinde, adam ortadoğu'nun bütün it kopuğunu ülkeye doldurup vatandaşlık vermeye başlamış, hala daha gelmiş sınır güvenliği diyor. adamlar seçime girse barajı geçecekler, sen hala sınırdan, devletten, milletten mi bahsediyorsun ? kalmadı kardeş kalmadı, hepsinin içi boşaltıldı.
 • bazı orospu çocuklarına yine dert olmuş operasyon.

  dün ypg'nin münbiç'ten yayınladığı görüntüleri gördüler bunlar pkk'nın ekşi sözlük timi harekete geçti ne oldu orospu çocukları savunduğunuz hewallerin göt korkusunu görünce burada niye havlıyorsunuz ?